Google zapłaci najwyższe odszkodowanie w historii? Ta firma żąda od giganta ponad 9 mld dolarów

Daniel Maikowski
Amerykański producent oprogramowania Oracle żąda od Google zawrotnej kwoty 9,3 mld dolarów za bezprawne wykorzystanie elementów interfejsu (API) oprogramowania Java w systemie Android.

Trwająca przeszło sześć lat sądowa batalia pomiędzy Google i Oracle wkracza w decydującą fazę. Firma Larry’ego Ellisona, która  domaga się od giganta z Mountain View odszkodowania za bezprawne wykorzystanie oprogramowania Java w kolejnych wersjach Androida (aż do wydania Android 5.0 Lollipop), złożyła właśnie kolejny pozew w sprawie. Tym razem żądana kwota odszkodowania opiewa na 9,3 mld dolarów.

Zdaniem eksperta Oracle James Malackowskiego, na tę sumę składają się dwa elementy: 475 mln dolarów zysków, które Oracle mogłoby wypracować, gdyby firma ta samodzielnie licencjonowała rozwiązania związane API Javy oraz 8,829 mld dolarów zysków wypracowanych przez Google, w czasie gdy firma z Mountain View naruszała patenty przynależne Oracle.

Żądane odszkodowanie znacznie przekracza kwotą, którą Oracle zapłaciło w 2009 roku za firmę Sun Microsystems, twórcę Javy.

Czytaj też: Google zarobił na Androidzie kilkadziesiąt miliardów dolarów?

Padnie rekord?

Jeśli sąd, który rozpocznie posiedzenie w tej sprawie 9 maja, przychyli się do wniosku Oracle, to będziemy świadkami wypłaty najwyższego odszkodowania w historii sporów o naruszenie praw autorskich. Warto dodać, że wyrok ten byłby potężnym finansowym ciosem nawet dla tak potężnego koncernu jak Google.

Konflikt pomiędzy Google i Oracle trwa od 2010 roku, kiedy to amerykański producent oprogramowania oskarżył firmę z Mountain View o naruszenie praw autorskich i patentów podczas rozwoju platformy Android. Według skarżącego. Proces został wytoczony tuż po przejęciu przez Oracle firmy Sun, twórcy środowiska Java.

Źródło: Business Insider

Więcej o:
Komentarze (8)
Google zapłaci najwyższe odszkodowanie w historii? Ta firma żąda od giganta ponad 9 mld dolarów
Zaloguj się
 • grma

  Oceniono 3 razy 3

  Kiedyś powstały grafiki żartobliwie prezentujące struktury organizacyjne największych firm informatycznych. Po raz kolejny potwierdza się ich prawdziwość:
  s-media-cache-ak0.pinimg.com/736x/5d/8c/91/5d8c91750ad072b30dc35a733029112e.jpg

 • party-pooper

  Oceniono 1 raz 1

  Że co przepraszam? Naruszenie praw autorskich API?! Przecież API polega na tym, żeby było powszechnie dostępne, by budować kompatybilne rozwiązania. Czy ktoś się tu widział z głupkiem?

  Ot, "własność intelektualna". Mogliby się zdecydować: albo własność, albo intelektualna. Oba naraz prowadzą do absurdów jak powyżej.

 • lucky81

  0

  Prawo Betteridge'a: na każdy nagłówek kończący się znakiem zapytania można odpowiedzieć "nie".

 • macqbat

  Oceniono 4 razy 0

  i słusznie

 • pablo35

  Oceniono 6 razy -2

  Google praktycznie trzyma całą cywilizację za jaja i strzyże nas jak chce, jak zapłaci, to wezmą się do strzyżenia z jeszcze większym zapałem. Świat z Orwella.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX