To tajemnicze zdjęcie może przerazić. Co wydarzyło się na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej?

Robert Kędzierski
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna tylko z pozoru jest cichym i spokojnym miejscem. Dowodzi tego tajemnicze zdjęcie zrobione przez kosmonautę.

Tim Peake, kosmonauta pracujący dla Europejskiej Agencji Kosmicznej, opublikował na Twitterze zdjęcie pochodzące z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Wygląda ono dość tajemniczo i groźnie, jednak opis wszystko wyjaśnia.

Przeczytaj też: Niesamowite odkrycie NASA dotyczące Marsa

Zdjęcie przedstawia niewielkie uszkodzenie w jednym z okien modułu Cupola (stworzonego przez ESA i zainstalowanego w roku 2010). Pęknięcie wielkość około 7 milimetrów. Powstało na skutek uderzenia niewielkiego odłamka - kosmicznego "śmiecia".

Astronautka Kathryn Hire we wnętrzu modułu CupolaAstronautka Kathryn Hire we wnętrzu modułu Cupola Fot. NASA/Wikipedia/

Groźne okruchy

ESA podkreśla, że pomimo groźnego wyglądu uszkodzenia nie należy się obawiać, gdyż powstało w niezwykle grubym szkle. Agencja informuje jednocześnie, że istnieje realne ryzyko uszkodzenia stacji - musiałyby w nią uderzyć odłamki o średnicy większej niż 10 centymetrów. 

Mogłyby roztrzaskać Międzynarodową Stację Kosmiczną na drobne kawałki

- czytamy w artykule opublikowanym przez seriws CNET.

Kto to posprząta?

Wokół Ziemi krąży dzisiaj... 100 milionów "śmieci" o rozmiarze mniejszym niż centymetr. Z uwagi na ich prędkość, nawet one mogą stanowić zagrożenie. 500 tys. odpadów ma rozmiar od 1 do 10 cm. Większych, najgroźniejszych odłamków, o rozmiarze większym niż 10 cm, jest... 20 tysięcy. Ich położenie jest na bieżąco monitorowane.

Więcej o:
Komentarze (44)
To tajemnicze zdjęcie może przerazić. Co wydarzyło się na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej?
Zaloguj się
 • birdy-niam-niam

  Oceniono 11 razy 11

  tak mi się nasunęło powiedzenie niejakiego billa hicksa (chyba kogoś więcej niż komika) - "dla ziemi jesteśmy niczym innym jak wirusem w butach"

 • robur.zabojca.kur

  Oceniono 11 razy 9

  Wall-e posprząta...

 • otopolskiepieklo

  Oceniono 2 razy 2

  nie myslę, by problemem była wielkość odłamka (oczywiscie do pewnego momentu), ale na 100% jest nia szybkość a co za tym takze przenoszona energia

 • welcometopoland

  Oceniono 2 razy 2

  za chwilę będzie 1000x więcej szrotu bo hamerykańskie i chińskie firmy planują wystrzeliwanie mikro-satelitów za kilkaset USD ... :)
  każdy będzie se mógł coś takiego kupić na allegro i zlecić wystrzelenie w grupie z innymi

 • fernando51

  Oceniono 2 razy 2

  Śmieci w kosmosie, zaśmiecona ziemia, śmietnik w głowie. Gdzie się nie obejrzysz śmieci. Jak tak dalej pójdzie ludzkość utonie w nich. Nasuwa mi się refleksja o nieograniczonym rozroście populacji ludzkiej. Dojdzie do tego, że udusimy się we własnych śmieciach. Tragiczna perspektywa.

 • hammerdin

  Oceniono 2 razy 2

  Polemizowałbym. Wystarczy kilkumilimetrowy odłamek. Z prędkością kilkudziesięciu tysięcy km/h na przykład. I mamy piękną dziurę na wylot....

 • cezar85

  Oceniono 4 razy 2

  nawet tam już śmiecimy

  szacun my

 • maderic

  Oceniono 1 raz 1

  Ziemia to za malo czlowiek juz zaczal srac w kosmosie

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX