Hakerzy z Korei Północnej okradli Bangladesz? W tle atak na Sony

Robert Kędzierski
W marcu tego roku z banku centralnego Bangladeszu wykradziono 80 milionów dolarów. Dziś wiemy, że celem był miliard, a ślady prowadzą do hakerów z Korei Północnej.

W połowie marca świat obiegła informacja o kradzieży ok. 80 milionów dolarów z banku centralnego Bangladeszu. Pieniądze skradli hakerzy, wyprowadzili je z konta w Banku Rezerwy Federalnej w Nowym Jorku. Atak możliwy był dzięki zainfekowaniu komputerów szkodliwym oprogramowaniem, które pozwoliło na wykonanie przelewów. 

Przeczytaj też: Chciał sprzedać 270 milionów haseł za... parę złotych. 

Firma badawcza BAE Systems przeanalizowała ślady pozostawione przez hakerów i twierdzi, że prowadzą do Korei Północnej. Do tego samego zespołu ludzi, który przeprowadził atak na Sony. Przypomnijmy - pod koniec 2014, z powodu premiery filmu wykpiwającego przywódcę Korei Północnej, hakerzy wykradli z sieci Sony mnóstwo dokumentów zawierających poufne informacje, takie jak kontrakty z gwiazdami, a nawet skany ich paszportów.

Nasza analiza malware'u użytego do zainfekowania systemu bankowego doprowadziły do odkrycia kilku narzędzi przygotowanych specjalnie do przeprowadzenia ataku. Na początku sądziliśmy, że jest to sprawa indywidualna, po głębszej analizie przekonaliśmy się, że atak był częścią większej kampanii.

BAE wskazuje, jak podaje IBTimes, na wyraźne podobieństwo kodu użytego do ataku na Sony i bank centralny Bangladeszu. Podobna jest też struktura szkodliwego oprogramowania, a nawet nazwy plików .exe użytych do obu infekcji.

Nie sposób jednoznacznie stwierdzić, czy to faktycznie Korea Północna stoi za atakiem na bank centralny Bangladeszu. Wiadomo, że celem hakerów były naprawdę potężne pieniądze - z konta próbowano wyprowadzić blisko miliard dolarów, na szczęście zadziały zabezpieczenia, które pozwoliły władzom Bangladeszu cofnąć niektóre przelewy wykonane przez hakerów. 

Więcej o:
Komentarze (19)
Hakerzy z Korei Północnej powiązani z atakiem na bank centralny Bangladeszu
Zaloguj się
 • rojblik

  Oceniono 5 razy 5

  Zawsze się zastanawiałem, dlaczego zawsze hakerów łączy się z Koreą Płn., Chinami lub Rosją. Są tak dobrzy, czy tak słabi, że dają się nakryć.

 • zgryz3

  Oceniono 11 razy 5

  Czyżby Kim Dzong Kacz pozazdrościł i chce, byśmy to my byli najbardziej zamkniętym krajem świata?

 • pogromca_mrowek

  Oceniono 4 razy 2

  Okradanie Skarbu Państwa przez polityków to nic nowego, pewnym novum jest jedynie to że okradają nie swoje państwo. Czyżby w "branży" powrócił "honor" że na swoim osiedlu włamu się nie robi?

 • cezarykaminski

  Oceniono 3 razy 1

  Hakerzy wykradli 80 mln nie z banku centralnego Bangladeszu ale z Banku Rezerwy federalnej w Nowym Yorku, czyli w USA. Kiedy wreszcie banki zaczną brać na siebie odpowiedzialność za bezpieczeństwo pieniędzy??? Bangladeszowi powinno to zwisać, bo to BRF powinien chronić szmal i ewentualnie oddać jeśli ktoś ukradnie. W końcu za to bierze opłaty i prowizje!!!

 • adammichnik1988

  0

  A o co chodzi? o łatwą kasę.... od razu miliard dolarów.... bez pracy i bez wysiłku...... sprawa jest prosta... ja też bym chciał tak.... zgarnąć większą kasę i mieć wszystko gdzieś..... :) i tak sporo zgarneli......

 • xennax

  Oceniono 4 razy 0

  hakerzy sa tylko takim wytrychem, słowem. To raczej ktoś z rządu mający dostęp do kont postanowił okraść państwo a używa sie hakerów jako cudownego tłumaczenia. Takie przelewowy sa zabezpieczane kluczami RSA i bez takich kluczy ( tzn fizycznej kopii ) nie można nic zrobić. Złodziejstwo tak hakerzy nie.

 • judeosceptyk

  Oceniono 3 razy -1

  Atak możliwy był dzięki zainfekowaniu komputerów szkodliwym oprogramowaniem

  atak byl mozliwy dzieki gamoniowatosci Amerykanow

 • nietyp

  Oceniono 1 raz -1

  No proszę... To się nam teraz zacznie wojna gigantów... Ja stawiam na Bangladesz... Mają więcej dzid!!!

 • patatajmiauhau

  Oceniono 7 razy -1

  Dziwię się, że jacyś geniusze hackingu nie ogołocili jeszcze zagranicznych kont Korei Płn. No bo kto ich będzie ścigał ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX