Do więzienia za wygłupy na YouTube

Czwórka londyńczyków, która założyła na YouTube kanał Trollstation i nagrywała fingowane napady oraz porwania, trafi do więzienia. Dlaczego, skoro "tylko żartowali"?

Trollstation to popularny kanał na YouTube publikujący filmy przedstawiający różnego rodzaju fingowane sytuacje. Często były to udawane napady lub porwania przeprowadzane, ku zgrozie gapiów, na ulicach Londynu, w miejscach publicznych.

Przeczytaj też: Największe polskie gwiazdy YouTube'a. 

Angielski sąd wydał właśnie wyrok skazujący czterech twórców kanału na karę więzienia.

Zostali uznani winnymi używania gróźb, obelg, słów uznawanych powszechnie za obelżywe oraz zachowania mającego na celu wywołać strach i nieuzasadnioną przemoc.

Sąd uznał, że nagrania takie jak poniższe przekraczają granice żartu, gdyż obserwatorzy zdarzenia nie mają pojęcia, iż cała sytuacja jest sztuczna i odczuwają realne zagrożenie. 

 

Tłumaczenia oskarżonych również nie zrobiły wrażenia na przewodniczącym składu.

Naszym celem nigdy nie było łamanie prawa.

- przyznał jeden z nich cytowany przez BBC.

Czwórka spędzi za kratkami zaledwie kilka miesięcy, kara za internetowe żarty wydaje się mimo wszystko dość surowa. Blisko 800 tysięcy fanów kanału będzie musiało znaleźć inne źródło rozrywki. 

Sylwester Wardęga, twórca polskiego kanału SA Wardega z podobnymi nagraniami, również miał problemy z prawem. W 2014 roku został skazany na 500 złotych grzywny. Sąd ukarał go na podstawie zeznań sierż. Pawła G. Policja postawiła Wardędze zarzut popełnienia wykroczenia o dość kuriozalnym brzmieniu 

W dniu 13.06.2013 w Warszawie na pl. Zamkowym ze swawoli chcąc wywołać niepotrzebną czynność funkcjonariuszy policji, tj. interwencję i pościg, spożywał napój w butelce po piwie oraz uciekał z miejsca interwencji.

W kontekście brytyjskiego wyroku może mówić o wielkim szczęściu.

A może brytyjski wymiar sprawiedliwości okazał się zbyt surowy. Czy za tego typu nagrania należy karać więzieniem? Prosimy o opinie. 

Więcej o:
Komentarze (24)
Do więzienia za wygłupy na YouTube
Zaloguj się
 • mlodypsz

  Oceniono 6 razy 6

  Prowadzenie takiego kanału łączy się z realnym zyskiem dla żartownisiów. Realny jest też w tym wypadku strach na jakim głównie bazują tacy przebierańcy. Przecież można trafić w końcu na osobę o słabym sercu czy o słabszych nerwach dla której cały żart skończy się poważną chorobą albo nawet śmiercią.

 • wessling

  Oceniono 4 razy 4

  Wielka Brytania - kraj prawa. Nie cackają się z przestępcami. Nie mają litości dla przygłupów.

 • pawel.lewski

  Oceniono 4 razy 4

  I bardzo słusznie, można trafić na kogoś o słabych nerwach i osoba może po prostu zejść, głupota ma swoje granice.

 • lokomotiv1969

  Oceniono 2 razy 2

  mam nadzieję że pozwy posypią się lawinowo i masa tych idiotów zakończy swoją działalność na YT.

 • alik-w-plomieniach

  Oceniono 1 raz 1

  Wy to się nadajecie, gamoniowate pismaki.
  Zestawcie sobie zarzuty dla "trollsatin", tfu, TrollStation, z tym, za co durnowate polskie sądy nękają Wardęgę. Sam zarzut "zachowania mającego na celu wywołać strach i nieuzasadnioną przemoc" nijak się ma do tego, że Wardęga "spożywał napój w butelce po piwie" tudzież "rozmawiał przez telefon komórkowy, a potem go zjadł".
  Ale to swoją drogą doskonale ilustruje mentalność PRLowskich sądów, prokuratorów i przede wszystkim milicjantów. Policja, prokuratura i sądy są po to, żeby reżim trzymał obywatela krótko za ryj, i do niczego poza tym. Do tego po nocach walą gruchę szczerbaty karzeł z Żoliborza i jego akolita Ławrientij Zioberia. I dopóki to się nie zmieni, dopóty Wardęga będzie taką głupotę i bezczelny autorytaryzm okpiwał.

 • uzdek98

  Oceniono 3 razy 1

  na filmie wardegi o milicjantach, co najwyzej mogli zejsc oni, po przebiegnieciu kilku metrow... spasione prosiaki w mundurach

 • dodatkowo_zwracam

  Oceniono 1 raz 1

  Wardęga to podróba Remiego. Szalonego francuza, którego wardęga próbuje kopiować, ale Remiego nie da sie podrobić.

 • melmakianin

  Oceniono 1 raz 1

  brawo! brawo! brawo!

 • drzejms-buond

  0

  i bardzo dobrze....ludzie są w stanie zrobić wszystko by zabłysnąć choć na chwilę , zupełnie nie zastanawiając się nad konsekwencjami swoich "żartów".

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX