Kolejna fala ataków phishingowych. Jesteś klientem ING Banku Śląskiego? Lepiej uważaj na te e-maile

Daniel Maikowski
Cyberprzestępcy nie próżnują. Po atakach na klientów mBanku i BZ WBK, przyszedł czas na ING Bank Śląski. Jeśli posiadasz konto w tym banku, to uważaj na e-maile, które otrzymujesz.

Phishing, czyli wyłudzanie danych osobowych i haseł logowania do usług, to jedno z najczęściej spotykanych zagrożeń w internecie. Jest on szczególnie niebezpieczny dla klientów banków. W tym wypadku, oprócz danych, możemy stracić duże pieniądze.

Całkiem niedawno pisaliśmy o zuchwałej akcji phishingowej wymierzonej w klientów mBanku. Tydzień temu informowaliśmy z kolei o ataku na BZ WBK, w wyniku którego z kont klientów banku zniknęło kilkaset tysięcy złotych.

Tym razem cyberprzestępcy upatrzyli sobie nową ofiarę. Jak donosi serwis, Bankier.pl, w weekend skrzynki e-mail polskich internautów zostały zasypane wiadomościami, które rzekomo pochodziły z ING Banku Śląskiego. Sam bank potwierdza, że padł ofiarą zmasowanego ataku phishingowego.

Schemat działania przestępców jest  identyczny, jak w przypadku poprzednich ataków. Potencjalna ofiara otrzymuje e-maila o alarmującym tytule „Blokada rachunku ING”. W jego treści znajduje się informacja o nieautoryzowanym dostępie do konta bankowego wraz z prośbą o odblokowanie rachunku przez zalogowanie się na swoje konto.

Po kliknięciu w znajdujący się w e-mailu link, klienci są przenoszeni na spreparowany przez przestępców serwis bankowy, gdzie są proszeni o podanie szczegółowych danych logowania. Jeśli to zrobią, przestępcy uzyskają dostęp do ich rachunku.

ING Bank Śląski na swojej stronie internetowej opublikował już ostrzeżenie:

Prosimy uważać na strony internetowe wyłudzające dane logowania do bankowości internetowej ING BankOnLine. Możesz otrzymać e-mail od osoby podszywającej się pod ING Bank Śląski z linkiem do strony podobnej do prawdziwej strony ING Banku Śląskiego. Fałszywa strona zachęca do podanie pełnego hasła do systemu ING BankOnLine jak i numeru Pesel i w ten sposób otrzymuje dostęp do Twojego konta

- czytamy na w komunikacie

ING Bank ŚląskiING Bank Śląski ING Bank Śląski

Jak nie dać się złapać?

Przede wszystkim należy pamiętać, że w komunikacji elektronicznej z klientem, bank nigdy nie prosi nas o podanie danych osobowych i haseł logowania do rachunku. Jeśli otrzymamy takiego e-maila, to możemy być pewni, że pochodzi on od oszustwa.

Co w sytuacji, gdy, przez nieuwagę, daliśmy się złowić w sidła phishingu? Należy natychmiast skontaktować się z bankiem i zażądać blokady rachunku. Jeśli zareagujemy szybko, istnieje duża szansa, że uprzedzimy działania przestępców.

6 przykładów najczęstszych oszustw na Facebooku

"Odblokuj nowy wygląd Facebooka" i... płać! Fot. Internet

 

Więcej o:
Komentarze (19)
Kolejna fala ataków phishingowych. Jesteś klientem ING Banku Śląskiego? Lepiej uważaj na te e-maile
Zaloguj się
 • japka_putina

  Oceniono 3 razy 3

  Jestem klientem ING i fałszywego maila wczoraj otrzymałem (z jakiegoś włoskiego adresu). Ciekawi mnie tylko, skąd oszuści wiedzą, że mam konto w ING?

 • darmowy1

  Oceniono 3 razy 3

  Co na to policja? Bezradna? "Nie mamy takiego zgłoszenia" "Sprawa umorzona, bo przestępca się dobrowolnie nie ujawnił"

 • kiajk

  Oceniono 1 raz 1

  nie za dobrze, że te ataki się powtarzają. banki muszą coś zrobić z zabezpieczeniami. jak na razie wzięli się za ofertę kont wspólnie z nami w akcji:miliony-polakow.pl. wypełniamy ankietę i banki wiedzą jakiego konta potrzebujemy.

 • stary.gniewny

  Oceniono 1 raz 1

  Wciąż nie ogarniam dlaczego przekręt na tak prymitywnym poziomie zgarnia dziesiątki tysięcy ofiar.
  Może jakaś ogólnonarodowa dyskusja na temat poziomu edukacji?

 • felucjan

  Oceniono 3 razy 1

  "(...) wyłudzanie danych osobowych i haseł logowania do usług, to jedno z najczęściej spotykanych zagrożeń w internecie."

  PayPal?

 • representation1

  Oceniono 2 razy 0

  Będzie problem większy - FACTA
  -----------------------------------------
  Komor podpisał umowę z USA o przekazywaniu pomiędzy administracjami podatkowymi Polski i USA informacji o rachunkach i dochodach rezydentów podatkowych. Teraz hakerzy wyślą info do klientów, że konto zostało zablokowane z powodu niewypełnienia formularza.

  A po xuj było tę umowę podpisywać? Co nas obchodzą amerykańskie podatki i wymysły ich banksterów złodziei.

 • wojtek1506

  Oceniono 3 razy -1

  Usrael , geszeft i pełen SYF , wyjaśnia to post talmudycznego.oszusta .

 • zdalaodpisipo

  Oceniono 8 razy -2

  Bank legalnie skonfiskuje twoje pieniądze (nowa skandaliczna ustawa!)

  =================================

  Nowa ustawa, którą proceduje Sejm mówi jasno: Bank w razie zagrożenia bankructwem może skonfiskować oszczędności swoich klientów!

  Zupełnie legalnie!

  Ta skandaliczna ustawa to pokłosie dyrektywy unijnej, którą Polska musi wprowadzić. Awantura na linii Bruksela-Warszawa “dziwnym trafem” nie jest tematem nagłaśnianym przez mainstreamowe media.

  Z jednej strony Polska obok Czech, Luksemburga, Holandii, Rumunii i Szwecji nie dostosowała swojego prawa do wymogów unijnych mimo wielu ponagleń, gróźb karami i nacisków Komisji Europejskiej.

  Z drugiej strony mamy plany rządu (już częściowo zrealizowane) – podatek bankowy, ustawa dla Frankowiczów, odszkodowania dla polisolokatowiczów – kwota obciążeń dla banków lekką ręka przekroczy 100 mld zł. Zanim jednak rząd zabierze się za pomoc Frankowiczom i polisolokatowiczom, musi zabezpieczyć się przed bankructwem banków.

  To wszystko dzieje się na naszych oczach. Banki przestają być instytucjami zaufania publicznego.

  Pamiętasz konfiskatę pieniędzy z lokat bankowych i depozytów z rachunków bankowych na Cyprze w 2013 roku?

  Na Cyprze i w kilkunastu krajach Unii Europejskiej ten proceder został już zalegalizowany. Wszystko po to aby ministrowie, premierzy, właściciele i prezesi banków nie poszli siedzieć za jawną kradzież pieniędzy. Jak inaczej można nazwać zabranie komuś nieswoich pieniędzy? Co z tego, że pod przykrywką złodziejskiego prawa, jakiego w Polsce już aż nadto? Media nazywają to oficjalnie “wywłaszczeniem” – nie brzmi tak strasznie prawda?

 • dokowski

  Oceniono 8 razy -4

  A tak wolno? Niby piszecie "przestępcy", ale czy toczy się jakieś śledztwo? Są aresztowania? Ostrzeżenia przed przestępcami są ok, ale czy w Polsce jeszcze ściga się przestepców? Ostatnio widziałem, jak dzielna falanga policjantów obaliła kobietę i skuła ją sprawnie w niecałe 2 minuty. Chyba za dużo czasu poświęcają na trenowanie obalania i skuwania.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX