Tim Cook twierdzi, że iPhone został wynaleziony w XVII wieku. I pokazuje całkiem przekonujący dowód

Daniel Maikowski
Wizyta Tima Cooka z Apple na konferencji Startup Fest Europe w Amsterdamie zakończyła się dość niespodziewanym odkryciem. Czyżby twórcy iPhone'a inspirowali się XVII-wiecznym holenderskim malarstwem?

W Amsterdamie rozpoczął się właśnie Startup Fest Europe, jedna z najciekawszych technologicznych imprez odbywających się na Starym Kontynencie. Do Holandii przybyło wiele znamienitych postaci świata IT, a wśród nich CEO Apple Tim Cook.

W poniedziałek Cook warz Neelie Kroes, byłą unijną komisarz ds. agendy cyfrowej, wybrali się do słynnego Rijksmuseum w Amsterdam, aby wspólnie podziwiać największe dzieła europejskiego malarstwa.

Cookowi spodobał się szczególnie obraz Pietera de Hoocha „Man Handing a Letter to a Woman in the Entrance Hall of a House”, który został namalowany w 1670 roku.

Jak wskazuje tytuł dzieła, przedstawia ono posłańca, który wręcza list siedzącej w przedpokoju kobiecie. Nic nadzwyczajnego. Ot jeden z wielu przykładów nurtu rodzajowego w XVII-wiecznym holenderskim malarstwie.

Tyle, że zdaniem Cooka, widoczny na obrazie mężczyzna nie trzyma w dłoni listu, ale... iPhone’a. „Zawsze wydawało mi się, że wiem, kiedy wynaleziono iPhone'a, ale teraz nie jestem już tego taki pewien” – powiedział Cook w rozmowie z Nellie Kroes.

Man Handing a Letter to a Woman in the Entrance Hall of a House,Man Handing a Letter to a Woman in the Entrance Hall of a House, Pieter de Hooch/Wikimedia Commons

Można dyskutować nad poczuciem humoru prezesa Apple, ale trzeba przyznać, że widoczny na obrazie przedmiot rzeczywiście przypomina nowoczesnego smartfona.

Young woman with a letter and a messenger in an interiorYoung woman with a letter and a messenger in an interior Pieter de Hooch/Wikimedia Commons

Pytanie, czy w związku ze odkryciem Cooka, firma z Cupertino będzie gotowa zrzec się patentów związanych z iPhonem na rzecz potomków holenderskiego malarza?

Podróżnik w czasie

"XVII-wieczny iPhone" nie jest pierwszym przykładem zderzenia się przeszłości z współczesnością. Kilka lat temu furorę w internecie zrobiło zdjęcie z 1941 roku, które znaleźć można na oficjalnej stronie kanadyjskiego Bralorne Pioneer Museum.

Fotografia przedstawia tłum gapiów obserwujących ponowne otwarcie mostu South Fork Bridge, który został wcześniej podtopiony w wyniku powodzi. To zdjęcie również nie wyróżniałaby się niczym szczególnym, gdyby nie stojący w kadrze mężczyzna.

Bralorne-Pioneer: Their Past Lives HereBralorne-Pioneer: Their Past Lives Here fot. www.virtualmuseum.ca

Okulary przeciwsłoneczne, luźny strój, t-shirt oraz modna fryzura kontrastują z wyglądem pozostałych postaci uwiecznionych na fotografii. Co więcej, w dłoniach turysty spoczywa przedmiot, który przypomina nowoczesny aparat kompaktowy.

Z tego też powodu, wielu internautów wysnuło wniosek jakoby mężczyzna był przybyszem z przyszłości. Oczywiście później okazało się, że wszystkie atrybuty "podróżnika w czasie" były dostępne już w latach 40-tych, a w wyglądzie mężczyzny tak naprawdę nie ma nic nadzwyczajnego. Cała magia tej fotografii jest jedynie związana z kontrastem pomiędzy młodym turystą, a elegancko ubraną grupą mieszkańców.

Oto najdziwniejsze miejsca w Google Maps

Cmentarzysko samolotówCmentarzysko samolotów fot. Google Maps

Więcej o:
Komentarze (38)
Tim Cook twierdzi, że iPhone został wynaleziony w XVII wieku. I pokazuje całkiem przekonujący dowód
Zaloguj się
 • darmen987

  Oceniono 15 razy 11

  Na obrazie młodzieniec płaci telefonem za usługę w domu publicznym ...

 • zawodnik.zdzisiek

  Oceniono 11 razy 7

  ten posłaniec to jakiś gender

 • Filip Grzegorzek

  Oceniono 4 razy 4

  To że ma ajfona to jedno, ale co on robi tym ajfonem? Ewidentnie widać, że steruje cybernetycznym psem przecież!

 • m.godwin

  Oceniono 4 razy 4

  Teraz wszystkie ich patenty na nic - zgłoszenia dotyczące rzeczy znanych wcześniej nie mają mocy prawnej.

 • alojzy132

  Oceniono 3 razy 3

  Ja tam widzę zdrapkę za 3 zeta. Gostek wygrał 3 banany

 • monikaaleksandra

  Oceniono 5 razy 3

  "Dzwoni Prezes. Jesteś w domu?"

 • korgan123

  Oceniono 3 razy 3

  Apple coś wam płaci czy tak z czystej głupoty piszcie te pierdoły?

 • tacx

  Oceniono 13 razy 3

  trzeba być kretynem żeby takimi bzdurami głowę sobie zawracać i jeszcze to umieszczać na portalu GW. Świat schodzi zupełnie na psy

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX