Parodiowali Putina, Twitter zamknął im konta. Teraz wracają

Portale społecznościowe muszą bardzo ostrożnie wybierać konta, które chcą zamknąć. Może się bowiem zdarzyć, że popełnią polityczne faux pas...

DarthPutinKGB i SovietSergey to dwa profile na Twitterze, które wsławiły się skutecznym parodiowaniem Władimira Putina, prezydenta Rosji i Siergieja Ławrowa, ministra spraw zagranicznych. Jak informuje CBS News 50 tysięcy fanów śledzących wpisy kilka dni temu ujrzało komunikat o nieistniejących kontach. Okazało się, że usunęła je administracja Twittera.

Przeczytaj też: Putinowi nie podoba się Microsoft, Apple, Google...

Profile zamieszczały bardzo celne żarty obnażające prawdziwy sens rosyjskiej polityki.

W powyższym wpisie chodzi o grę słów. 

Przybyłem dziś do Aten.Celnik: Nazwisko?Ja: Władimir Władimirowicz PutinCelnik: Zawód [ po angielsku "occupation" tak samo jak okupacja - red.]Ja: Nie, tym razem tylko na dwa dni.

 

 

W innym wpisie czytamy: "W akcji antyterrorystycznej zlikwidowano 146% podejrzanych o terroryzm". 

Przeczytaj też: Straszna bieda w Rosji 

W Rosji nie wolno krytykować


Od kilkunastu miesięcy w Rosji obowiązują bardzo restrykcyjne zasady dotyczące publikowania treści w internecie. Niemal każdy wpis krytykujący władze może zostać potraktowany jako zagrożenie terrorystyczne. CBS wyjaśnia, że w ciągu roku uwięziono pod tym pretekstem 54 osoby - pięciokrotnie więcej, niż przed wprowadzeniem przepisów.

Twitter reaguje

Społeczność Twittera postanowiła zareagować na zamknięcie kont i rozpoczęła akcję z hashtagiem #NoGulagForDarthPutinKGB. Do protestu włączył się Toomas Hendrik Ilves, prezydent Estonii znany z olbrzymiego zaangażowania w media społecznościowe. Twitter zareagował i przywrócił usunięte konta. Być może zrozumiał, że blokując je popełnia polityczne faux pas - staje po stronie restrykcyjnego, autorytarnego rządu. Chociaż formalne powody blokady były inne - w opisie konta zabrakło informacji, że jest parodią, komentarzem, żartem. Dobrze jednak, że ostatecznie konta obnażające hipokryzję władz zostało przywrócone. 

Więcej o:
Komentarze (26)
Parodiowali Putina, Twitter zamknął im konto. Teraz wracają
Zaloguj się
 • astachanowicz

  Oceniono 12 razy 12

  U nas jest inaczej - demokratycznie: za obrażanie Najjaśniejszej Władzy sprawa trafia do prokuratury, czyli do Zbyszka Zorro i dopiero za jakiś czas delikwenta zapuszkują. Ale za jakiś czas spokojnie miniemy Moskwę i popędzimy do Pjongjangu... Bardzo dobra zmiana.

 • trancenation

  Oceniono 6 razy 6

  Podobnie w Polsce. Tomasz Zimoch ośmielił się powiedzieć kilka słów prawdy o PISobolszewikach. Obecna władza zabrała mu akredytację na mistrzostwa. Wolność słowa po PISowsku.

 • justas32

  Oceniono 2 razy 2

  U nas dopiero niedługo zaczną zamykać portale internetowe i przywódców opozycji. Wytłumaczą to ustawą anty-terrorystyczną ...

 • muz.art

  Oceniono 1 raz 1

  Widziałem kiedyś zdjęcie Putia w okilarach Gucci i pomyśląem sobie:
  -Okulary Gucci, a na nogach onuce
  -Żaden markowy gadżet nie zrobi z chama pana, ale cham o tym nie wie.

 • zgaszonykliczko

  Oceniono 1 raz 1

  gra słów? Wytłomacz jeszc9ze raz proszę bo nie chytam. Ten Celnik to kto? Student Awas? Może:

  1.Pani Hipcia - Hani pipcia

  2.Ciotka VIP-a - wiotka ci... ...........reszta bez tłomaczeń

  3.Branie soli

  4.Chrońcie pana

  5.Gromu się nie soli

  6.Kolonistka z piłą

  7.Larwa jak kuleczka (klasyk)

  8.Palenie wanien

  9.Piwna dzicz

  10.Tu pytanie dobiorę (klasyk)

 • bob2436

  Oceniono 1 raz 1

  U nas rolę Putina pełni mafia watykańska. Niczym się nie różnimy od innych reżimów.

 • farsizm

  0

  A jak parodiować parodię ?

 • Chen Zenon

  Oceniono 5 razy -3

  STOP MOWIE NIENAWIŚCI, przestańcie obrażać Rosjan, to tylko wzbudza niesnaski między ludźmi. Twitter obowiązkowo musi cenzurować takie wpisy...Niech wzorce europejskiej kultury cenzorskiej ogarną wszelkie zakątki świata medialnego. Niech przewodzą nam Merkel i Zuckerberg. Hip Hip Hurra.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX