Tablety przestały budzić emocje. Rynek uratują... hybrydy

Robert Kędzierski
Agencja badawcza IDC opublikowała badania dotyczące rynku tabletów. Konsumenci są nimi lekko znudzeni. Chyba, że tablet można zmienić w laptop.

Jak informuje agencja badawcza IDC rynek tabletów znów się skurczył. Wartość spadku nie jest duża, bo wynosi 9,6 procent, ale trend utrzymuje się - spadek w roku 2015 wynosił 10 procent.

Przeczytaj też: Niektórzy wciąż nie wierzą w sens tych urządzeń. A Samsung wprowadza nowe.

Analitycy przewidują, że rynek tabletów przestanie kurczyć się w przyszłym roku - spadek ma wynieść zaledwie 0,5 procent, by w 2018 wzrosnąć o 2,1 procent, a w 2019 3,3 procent. 

IDC twierdzi, że konsumenci nie widzą powodów, by zmieniać nabyte już tablety.jeśli już decydują się na jakiś zakup to wybierają smartfon z większym ekranem.

Nadzieją producentów są hybrydy - tablety z doczepianą klawiaturą, które można łatwo zmienić w laptop. Obecnie udział takich urządzeń w rynku wynosi 16 procent, IDG prognozuje, że do roku 2020 będzie to już 30 procent.

Zwykłe tablety coraz tańsze - to ratuje sprzedaż

Sprzedaż tradycyjnych tabletów jest możliwa głównie dzięki krajom rozwijającym się. 

W porównaniu do 2013 roku zauważamy spadek średniej wartości zamówienia. Nasi Klienci sięgają po tańsze modele A-brandowe, czyli Samsung czy Lenovo, jednak najpopularniejsze są tzw. B-brandy - Tracer, Manta, Prestigio itp - stwierdził  Piotr Michalski, Product Manager Agito.pl w rozpowie z Komputer Świat. 

Sprzedaży tabletów pomaga też, znany z rynku smartfonów, trend polepszenia parametrów mniej znanych marek. Tanie urządzenia mają całkiem spore możliwości.

Hybrydy takie jak Microsoft Surface Pro 4 czy iPad Pro mają szansę wyznaczyć trend, za którym pójdą inni producenci. Byłoby dobrze, gdyby rynek zalały takie urządzenia - wtedy każdy konsument mógłby znaleźć dla siebie coś ciekawego. Efekt skali przełożyłby się na spadek cen. 

Według Statisty sprzedaż tabletów będzie wyższa już w przyszłym roku. Na poniższym wykresie widać, że, według prognozy, tablety odzyskają dawną atrakcyjność. 

Rynek tabletów według StatistyRynek tabletów według Statisty Fot. Statista

Źródło: Cnet, Komputer Świat

Więcej o:
Komentarze (1)
Tablety przestały budzić emocje. Rynek uratują... hybrydy
Zaloguj się
  • tomi44g

    0

    IDC w zeszłym roku prognozowało że Windows Mobile będzie zabierał udział iOS i Androidowi i będzie miał 25% rynku. Tymczasem Microsoft wyraźnie traci i chyba Windows Mobile pójdzie do kosza albo ostanie się w drukarkach jak WebOS. Ja używam iPad-a Air 2 codziennie: nie mam ochoty kupować nowego bo działa szybko, bateria trzyma, wydaje mi się że nic mu nie brakuje. Smartfona się zmienia się co 2-3 lata a tablet starcza na 5-7 lat i moim zdaniem to jest głównym powodem mniejszej sprzedaży.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX