Jeden z najgroźniejszych wirusów świata stał się jeszcze bardziej niebezpieczny

Robert Kędzierski
Twórcy wirusa Cerber, który zaliczany jest do najbardziej szkodliwych na świecie, właśnie udoskonalili swoje dzieło. Uczynili je niemal niemożliwym do wykrycia. Robak... sam się zmienia.

Badacze z firmy Invincea opublikowali raport o wirusie Cerber, siejącym od kilkunastu miesięcy postrach na całym świecie. Jest zaliczany do najgroźniejszej kategorii szkodliwego oprogramowania - ransmoware. 

Przeczytaj też: Jak bronić się przed ransomware?

Jak już pisaliśmy wirusy tego typu trwale blokują dostęp do komputera. Szyfrują dane, a za odzyskanie dostępu do niech trzeba zapłacić okup wynoszący czasami kilkaset złotych.

Twórcy Cerbera udoskonalili swoje dzieło - wirus potrafi teraz samodzielnie modyfikować się w celu uniknięcia wykrycia. Zmiana w strukturze kodu następuje bardzo często - co 15 sekund. Zmianie ulega hash, za pomocą którego oprogramowanie antywirusowe rozpoznaje szkodliwe oprogramowanie - bez znajomości tej sygnatury programy nie wiedzą, że mają do czynienia ze szkodliwym oprogramowaniem. 

Być może właśnie ta cecha Cerbera sprawia, że jest on tak skuteczny w infekowaniu maszyn. Z raportu firmy McAfee wynika, że tylko w 1 kwartale 2015 roku zanotowano aż 165-procentowy wzrost zagrożeń związanych z ransomware. Z danych Symanteca wynika natomiast, że wysokość "okupu" wpłacanego przez ofiary ataków wynosi średnio ok. 300 dolarów. Sześć krajów, w których w 2015 roku dokonano największej liczby ataków, to Stany Zjednoczone, Japonia, Wielka Brytania, Włochy, Niemcy oraz Rosja.

Źródło: IBTimes

Więcej o:
Komentarze (35)
Jeden z najgroźniejszych wirusów świata stał się jeszcze bardziej niebezpieczny
Zaloguj się
 • ceramiczne_plecki

  Oceniono 2 razy 2

  "...okup wynoszący czasami kilkaset złotych".
  "...wysokość "okupu" wpłacanego przez ofiary ataków wynosi średnio ok. 300 dolarów".

  Chętnie kupię od pana redahtora 300 dolarów za kilkaset złotych.

  Obok działu "Biznes i technologie" są kursy walut. No ale, to chyba za trudne, żeby spojrzeć i pomyśleć. Szczególnie to drugie :)

 • szmul_zygelbojm

  Oceniono 1 raz 1

  Format c:
  I mam wirusa w d...

 • aveon

  0

  jak to sie ma do instalacji bez zgody admina w windows?

 • big-gasch

  0

  Artykuł sponsorowany o wzroście zagrożenia w 2015r. na zasadzie kup Pan McAfee...

 • vanad48

  0

  Co na to służby?????.....gdyby za ten bandytyzm była kula w łeb szybko się skończyły problemy
  ...

 • mr.powers

  0

  McAfee i Symantec. Wszystko jasne.

 • men_53

  Oceniono 4 razy 0

  Ludzie, nawet jeśli chcą korzystać z internetu nie mają obowiązku być informatykami. Mają prawo do tego, aby zagwarantowano im bezpieczne poruszanie się po nim. Tak samo, jak mają prawo nie bać się wyjść wieczorem na spacer.
  Oczywiście, czasem może się zdarzyć coś złego. Ale to nie może być normalne i tolerowane, od tego jest rozbudowany aparat policyjny i tzw. wymiaru sprawiedliwości, aby aktywnie walczył z bandziorami i złodziejami. I na ulicy i w necie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX