Komentarze (79)
Sam Altman: za 20 lat najniżej opłacane prace przejmą roboty [WYWIAD]
Zaloguj się
 • kulfonnn

  Oceniono 18 razy 10

  Doczytałem tylko pierwsze zdanie :"Sam Altman: Oczywiście, jestem pewien, że wiele osób mających basic income nie będzie pracować, ale to jest ok. Nie mam problemu z płaceniem na nich." i dalej już mi się czytać nie chce. Facet żyje we własnym wyidealizowanym a zapewne raczej utopijnym świecie. Lekceważenie pracy jako wartości samej w sobie, będącej dźwignią rozwoju własnego oraz pracy nad sobą jest po prostu głupotą. To jest prosta droga do zagłady tej cywilizacji w której żyjemy.

 • kantrzyn

  Oceniono 17 razy 7

  Straszne to będą czasy jak spora część społeczeństwa nie będzie miała nic do roboty i będzie kompletnie uzależniona od tych posiadających wiedzę, władze i pieniądze.

 • popijajac_piwo

  Oceniono 8 razy 6

  "Nie mam problemu z płaceniem na nich."

  Gdzie mam podać numer konta?...

 • korollaq

  Oceniono 11 razy 5

  Ludzie, którzy swoje pieniądze bardzo ciężko zapracowali uważają takie przymusowe zabieranie i dawanie leniom za barbarzyństwo. Socjalistyczne utopie propagują tylko ci bogaci, którzy majątek zdobyli czystym przypadkiem albo w podejrzany sposób- wiedzą o tym doskonale i mają wyrzuty sumienia, niekoniecznie uświadomione.

 • tomtg123

  Oceniono 12 razy 4

  Jak pan Altman zapłaci za WSZYSTKICH , którzy nie będą pracować - to niech płaci ze swojej prywatnej kasy, nikt mu nie zabrania, ale do tego nie trzeba żadnej zmiany przepisów, to się nazywa jałmużna, to jest znane od wielu wieków i każdy MOŻE już dziś rozdawać SWOJE pieniądze...
  Podkreślam dwa słowa : 1) MOŻE (dobrowolna decyzja) i 2) SWOJE (a nie cudze, np. moje).
  Co prawda tyle kasy to pan Altman nie ma, bo to zadanie takiego typu jak żeby pojedynczy człowiek wypił ocean - ale pan Altman jeśli chce, niech żywi bezrobotnych.
  Ale za swoje. A od mojego portfela - WARA.

 • ryanmdusa

  Oceniono 9 razy 3

  Sam Altman to nie jest zaden "guru", to jest jeden z inwestorow w penny stocks, czyli smieciowe akcje smieciowych firm. Niektorym udaje sie zarobic kilka milionow zanim skoncza pod mostem lub w wiezieniu. Generalnie jest to uwazane za pollegalne oszustwo. Jego opinie powinien zachowac dla siebie.

 • wszystkie_loginy_zajete_2

  Oceniono 2 razy 2

  "Uruchamiamy ten projekt, by zrozumieć mechanizmy: jak pieniądze są transferowane do ludzi i na co są wydawane, w jaki sposób można badać zadowolenie i szczęście ludzi w zastanej sytuacji ekonomicznej oraz w sytuacji posiadania minimalnego dochodu. Na razie testy będą w Oakland i jeżeli się uda, to będziemy uruchamiać kolejne pilotaże, a następnie badania na pełną skalę. Planujemy każdy pilotaż na około 6 miesięcy, a pełne badanie na okres 5 lat."

  Żeby wyciągnąć sensowne wnioski z takich badań, pieniądze dla beneficjentów nie mogą pochodzić "z zewnątrz" małej społeczności objętej badaniem, tylko wyłącznie od pracujących członków tej społeczności. Bo to, że pieniążki się rozejdą i uszczęśliwią obdarowanych wiemy bez badań, pytanie co się stanie z gospodarką kraju i motywacją pracującej części.

 • stomek

  Oceniono 4 razy 2

  @krytycy
  A jak wy sobie wyobrażacie społeczeństwo, w którym nie będzie pracy dla wszystkich na skutek wzrostu wydajności i automatyzacji. Nie starczy zasobów naturalnych, aby produkować więcej i konsumować więcej. Nie da się skrócić tygodnia pracy np. do 8 godzin bo znajdzie się mnóstwo ludzi, którzy będą chcieli pracować np. 30 godzin i zarabiać więcej, a jeśli będą sprawni/wydajni, to wypchną z rynku tych mniej sprawnych/wydajnych.
  Co zrobi ta rzesza ludzi bez pracy? Jeśli będzie demokracja, to wybiorą sobie populistów, którzy rozwalą wszystko. Jeśli nie będzie demokracji, to złapią za widły...

 • sztucznypolak

  Oceniono 8 razy 2

  Dochod gwarantowany to niestety jedyne rozwiazanie. Moze nam sie to nie podobac, ale jesli dobrze sie przyjrzymy, to duza czesc spoleczenstw wykonuje prace pozorna. Poza tym juz teraz ponosimy duze wydatki, ktore czesciowo mieszcza sie w kategorii dochodu gwarantowanego. Im panstwo bogatsze, tym wieksze. Rowniez swiadomosc koniecznosci takiego dochodu jest wieksza w spoleczenstwach bogatych.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX