Ten nastolatek przechytrzył system. Sprawił, że sztuczna inteligencja pomaga uniknąć mandatu

Nastolatek z Wielkiej Brytanii stworzył bot, który okazał się niezwykle skuteczny w znajdowaniu sposobu na niezapłacenie mandatu. Sztuczna inteligencja naprawdę może pomagać w codziennym życiu.

Na co dzień trudno nam sobie wyobrazić w jaki sposób sztuczna inteligencja może nam pomóc w realnym, codziennym życiu. Brytyjski nastolatek udowodnił, że za pomocą automatycznych algorytmów można zyskać naprawdę dużo - równowartość mandatu, które w Wielkiej Brytanii potrafią być dotkliwe. 

Mężczyzna stworzył dla mieszkańców Londynu bot o nazwie Do Not Pay (z ang. "Nie płać"). Jego działanie jest dość niepozorne  - polega na przeprowadzeniu rozmowy z osobą, która chce uniknąć płacenia mandatu. System zadaje użytkownikowi całą masę pytań, które mają rozwiać wszelkie wątpliwości co do okoliczności, w których wlepiono karę. Następnie algorytm przeszukuje bazę zawierającą opis podobnych przypadków i przepisy prawne, by znaleźć punkt zaczepienia do unieważnienia kary. Może nią nim być słaba widoczność znaku.

Na tej podstawie system podaje jakich argumentów należy użyć w odwołaniu od mandatu. 

Bot Do Not PayBot Do Not Pay Fot. za BBC

Z jakim skutkiem? Bot działający w Wielkiej Brytanii odnotowuje aż 64 procent skuteczności. Sukces projektu sprawił, że powstają jego wersje przeznaczone dla innych, tym razem amerykańskich miast. Z pomocy automatycznego "adwokata" skorzystało już 250 tys. osób, 160 tys. kar zostało anulowanych.

Za

Więcej o:
Komentarze (24)
Ten nastolatek przechytrzył system. Sprawił, że sztuczna inteligencja pomaga uniknąć mandatu
Zaloguj się
 • glencok

  Oceniono 9 razy 7

  szkoda że nie wymyślił bota zabezpieczającego przed kretynami drogowymi którzy zabijają ludzi na drogach albo wysyłają do szpitali, bo przecież jeżdżą szybko ale bezpiecznie.

 • crystal_palace

  Oceniono 4 razy 4

  "Na co dzień trudno nam sobie wyobrazić w jaki sposób sztuczna inteligencja może nam pomóc w realnym, codziennym życiu."
  Prosze nie oceniac innych swoja miara.

 • otopolskiepieklo

  Oceniono 5 razy 3

  tak ale tam jest przewidziany system odwołania od mandatu, który nie jest fikcją

  u nas chyba oznacza to od razu proces sądowy, a nawet jesli nie, to i tak administarcja z góry uważa, że mandat się nalezał

 • wichura

  Oceniono 2 razy 2

  Mam tak samo, w Polsce, w oparciu o własną głowę.
  Po prostu: zawsze znajdzie się ktoś, kto coś spie***li po drodze. Od fazy projektu, poprzez wykonanie, utrzymanie i interpretację przepisów.

 • ezo-mir

  Oceniono 5 razy 1

  W Wielkiej Brytanii nie można dostać mandatu za przechodzenie przez jezdnię. Ta aplikacja może dotyczyć jedynie nieprawidłowego parkowania (sprawni traffic wardeni) czy przekroczenia prędkości (tysiące fotoradarów).

 • zz1026

  Oceniono 1 raz 1

  slaba widocznosc znaku jako powod nieplacenia mandatu?

  hehe nie w polsce

  jak to nieraz mowily polskie sady to ze znaku nie widac nie znaczy ze nie obowiazuje

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX