Czy to Polak jest autorem najciekawszej innowacji, jaką zaprezentuje wkrótce Apple?

Portale technologiczne donoszą o innowacyjnym panelu dotykowym zbudowanym na bazie wyświetlacza OLED, jaki miałby się znaleźć w kolejnym MacBooku. Tymczasem właśnie taki panel wymyślił Polak. Dwa lata temu pokazał go komuś ważniejszemu, niż Tim Cook, prezes Apple.

Łukasz Majer to właściciel firmy Omni Mobile, która zajmuje się tworzeniem aplikacji biznesowych i strategii. Majer specjalizuje się także w opracowywaniu koncepcji związanych z innowacjami technologicznymi.

Łukasz MajerŁukasz Majer Fot. Łukasz Majer

Przeczytaj też: A.pl? Za tę nazwę Apple grozi pozwem!

We wrześniu 2014 roku mężczyzna stworzył koncept nowego rodzaju ekranu dotykowego wbudowanego nad klawiaturą MacBooka. To ekran OLED o nazwie iKeys, oparty na technologii używanej w telewizorach, następca tradycyjnych ekranów LED. Miałby on wyświetlać powiadomienia podobnie, jak robi to Galaxy Edge na zakrzywionej krawędzi telefonu:

embed

Przyciski mogłyby zmieniać się w zależności od tego, jaka aplikacja akurat korzystałaby z panelu. 

Krakowski innowator stwierdził, że jego projekt jest na tyle ciekawy, zgodny z linią Apple i interesujący, że postanowił przedstawić go ludziom wysoko postawionym w spółce. Osoba, której tożsamości ujawnić nie możemy, nie kryła zainteresowania i stwierdziła: kontaktuj się bezpośrednio z Jonathanem. 

Liczyłem na przygodę życia. Byłem gotów od razu spakować się i lecieć do siedziby Apple, by wspólnie pracować nad moim konceptem.

- stwierdził w rozmowie z nami. 

Chodzi o Jonathana Ive'a. Legendę, człowieka, który decyduje o wyglądzie produktów Apple. Począwszy od iPada, przez komputery takie jak iMac lub MacBook, po iPhone'y, to on projektuje i wyznacza trendy. Według wielu, jego talent pomógł uczynić projekty Apple kultowymi. Szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że stworzył styl, którzy inni zaczęli kopiować. Wpłynął na całą branżę.

Jonathan IveJonathan Ive Fot. Fabio Bini/Flickr/CC BY-SA 2.0

Po przesłaniu projektu do Jonathana Ive'a Łukasz Majer zauważył, że licznik wyświetleń filmu, który był elementem prezentacji (umieszczony jako wówczas prywatny, dziś już publiczny link na YouTube) dobił do 11. Postanowił spytać, czy jest już jakaś decyzja odnośnie jego konceptu.

Ku jego zdziwieniu skontaktował się z nim nie Ive, a... prawnik, który stwierdził że Apple nigdy nie korzysta z innowacji stworzonych poza firmą. I pracuje wyłącznie nad własnymi pomysłami.

Dwa lata po tym, kiedy Majer przesłał do centrali Apple opis swojego konceptu i film, który możecie zobaczyć poniżej, zachodnie media, m.in. The Verge, poinformowały o przeciekach z wnętrza giganta z Cupertino. W nowym MacBooku ma ponoć znaleźć się dotykowy panel zbudowany z wyświetlacza OLED. Podobny do tego, jaki Polak przedstawił Apple dwa lata temu.

Za wizualizację wciąż niepotwierdzonego oficjalnie konceptu wziął się grafik Martin Hajek. Opublikował swoje prace, które do złudzenia przypominają projekt Majera sprzed dwóch lat.

Koncept panelu dotykowego łudząco podobny do projektu PolakaKoncept panelu dotykowego łudząco podobny do projektu Polaka Fot. Martin Hajek (martinhajek.com)

Trudno stwierdzić, czy to faktycznie wynalazek Polaka został skopiowany i w jakikolwiek sposób wykorzystany przez Apple. Łukasz Majer zapewnił nas, że nastąpi ciąg dalszy tej ciekawej historii...

 

O sprawie dowiedzieliśmy się z serwisu MamStartup i Wykopu. 

Więcej o:
Komentarze (26)
Czy to Polak jest autorem najciekawszej innowacji, jaką zaprezentuje wkrótce Apple?
Zaloguj się
 • wiceherszt

  Oceniono 15 razy 11

  Naiwniak. Najpierw powinien ten swój wynalazek opatentować a dopiero potem przesyłać Sraplowi. A tak - Jonatan naśmiał się do syta, potem kazał wdrożyć i zapomniał o sprawie. W razie czego udowodni się, że korporacyjni geniusze dumali nad czymś takim już w czasach, kiedy wynalazca z Kartoflistanu na chleb mówił bep a na muchy - ptapty. A ciąg dalszy niewątpliwie nastąpi. Pan Majer zostanie kopnięty w tyłek i będzie miał szczęście, jeśli nie pozwą go o szkalowanie i naruszanie dobrego imienia firmy :)

 • p00h

  Oceniono 5 razy 5

  No, i pewnie Art.Lebedev tworząc w 2007 roku hybryd klawiatury z ekranem też inspirował się tym "wynalazkiem" z 2014 roku.

  A nie, czekaj...

 • sselrats

  Oceniono 2 razy 2

  Dobrze mu tak. Mogl byc patriota i zglosic pomysl do polskiego producenta komorek.

 • erhapl

  Oceniono 2 razy 2

  Rosjanie twierdzą, że radio wynalazł Popow... dziesięć minut przed Marconim.

 • sselrats

  Oceniono 2 razy 2

  Do mnie tez tacy nagabywacze dzwonia: at z telefonii, a to z elektryki...

 • qwerfvcxzasd

  Oceniono 1 raz 1

  Piszecie o nieistniejacym urządzeniu i na podstawie dwóch KONCEPTÓW sugerujecie, że Apple kogoś wykiwało? Czekam na proces o zniesławienie.
  Poza tym takie dotykowe klawisze miały już np. komputery Lenovo - nie jest to żadna nowość.

 • strangeday

  Oceniono 1 raz 1

  Jasne, polski wynalazek.

  A może po prostu lekko rozwinięta koncepcja, którą Lenovo wsadziło do ThinkPadów już w 2014?
  Proponuję wyguglać adaptive keyboard Thinkpad X1

 • bialywywiad

  Oceniono 1 raz 1

  Ja też to kiedyś wymyśliłem!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX