Największy serwis torrentowy na świecie nie działa. Jego twórca aresztowany w Warszawie

Daniel Maikowski
Domniemany właściciel najpopularniejszego serwisu P2P na świecie, KickAssTorrents, Ukrainiec Artem Waulin, został w środę zatrzymany w Warszawie. Amerykański departament sprawiedliwości będzie starać się o jego ekstradycję do USA. Waulinowi zarzuca się łamanie praw autorskich.

Informację o aresztowaniu 30-letniego Artema Waulina przekazało biuro Prokuratora Generalnego USA dla Północnego Dystryktu Illinois. Ciążące na nim zarzuty dotyczą wielokrotnego naruszania praw autorskich oraz prania brudnych pieniędzy.

„Waulinowi zarzuca się prowadzenie najpopularniejszego serwisu wymiany plików, który bezprawnie dystrybuuje chronione prawami autorskimi materiały warte ponad 1 mld dolarów” - podkreśla Leslie Caldwell, zastępca prokuratora generalnego,„Aby uniknąć odpowiedzialności za naruszenie prawa, Waulin prawdopodobnie korzystał z serwerów zlokalizowanych na całym świecie i przenosił swoje domeny w związku z kolejnymi pozwami cywilnymi. Jego aresztowanie w Polsce dowodzi, że cyberprzestępcy mogą działać, ale nie mogą ukryć się przed wymiarem sprawiedliwości” - dodaje.

Waulin, który w internecie występuje pod pseudonimem "trim" miał być zaangażowany w projekt strony KickAssTorrents. Miał również odpowiadać za wszelkie operacje finansowe związane z serwisem.

Komenda Główna Policji nie potwierdza

Z informacji przekazanych przez Caldwell wynika, że Waulin został aresztowany w środę w Warszawie przez polską policję. Kontaktowaliśmy się w tej sprawie z rzecznikiem Komendy Głównej Policji, który nie potwierdza zatrzymania Ukraińca.

Pewne jest natomiast to, że amerykański departament sprawiedliwości będzie starać się o ekstradycję 30-latka do Stanów Zjednoczonych.

Jednocześnie, sąd federalny w Chicago wydał nakaz zajęcia kont bankowych należących do ukraińskiego biznesmena oraz zablokowania domen internetowych związanych z serwisem KAT - kickasstorrents.com, kat.ph, kickass.to, kastatic.com, kickass.so, thekat.tv i kat.cr

W sprawę prowadzoną przez prokuraturę generalną USA zamieszana ma być również ukraińska firma Cryptoneat, która miała świadczyć dla KAT usługi hostingowe.

Internetowa potęga

KickAssTorrents, którego właścicielem ma być Waulin, to najpopularniejszy serwis P2P na świecie, który umożliwia wymianę plików torrent. Założona w 2008 roku strona jest odwiedzana przez 50 mln unikalnych użytkowników miesięcznie. Pod tym względem KAT wyprzedza więc popularny serwis ThePirateBay. KickAssTorrents zajmuje również 69 miejsce w rankingu najpopularniejszych stron internetowych na świecie.

Obecnie serwis nie działa, co ma bez wątpienia związek z aresztowaniem Waulina.

Więcej o:
Komentarze (103)
Największy serwis torrentowy na świecie nie działa. Jego twórca aresztowany w Warszawie
Zaloguj się
 • dokowski

  Oceniono 64 razy 44

  A ja od dziecka byłem piratem. Pożyczałem kolegom książki, pożyczałem książki od kolegów, przegrywałem muzykę od kolegów z płyt na magnetofon, z magnetofonu na magnetofon, pożyczałem kolegom... byliśmy niemoralnymi dzikusami w barbarzyńskim kraju - wychowywano nas wg archaicznej zasady "pomagaj biednym i broń słabych". Dzisiaj obowiązuje nowoczesna moralność: "pomagaj bogatym i broń silnych"

 • 1_krzys

  Oceniono 46 razy 32

  Polska nie powinna bez żadnej podstawy prawnej przeprowadzać ekstradycji do USA tego człowieka.
  Pliki torrent nie są chronione prawem autorskim . A w USA wiadomo, lobby Hollywood zapłaciło komu trzeba, więc i paragraf się znalazł.

 • ad2009

  Oceniono 7 razy 7

  i jak myslicie?
  "niezależna" i "sprawiedliwa" prokuratura polska odmowi Wielkiemu Bratu?

 • szambolan_prezydenta

  Oceniono 7 razy 7

  Największe banki świata mogą dokonywać podejrzane transakcje dzięki którym piorą brudne pieniądze na wielką skalę. Nie są na nie nakładane żadne sankcje ani kary ze względu na możliwość załamania światowego porządku ekonomicznego.
  Natomiast maluścy szubrawcy ekonomiczni są surowo karani za takie przestępstwa.
  Takie ładne hasło:
  "Duży może więcej"

 • kamuimac

  Oceniono 10 razy 6

  nie ten to na jego miejsce zaraz znajdzie sie 10 innych - głupia walka z wiatrakami w imie interesów wielkich koncernów medialnych a nie twórców i artystów

 • sasquatch-junior

  Oceniono 7 razy 5

  To jeszcze nic. Poczekajcie na umowę TTIP pomiędzy USA a UE. Dopiera oczy wam wyjdą z orbit !

 • kocurxtr

  Oceniono 6 razy 4

  to tak, jakby aresztować Kałasznikowa, albo Cola, albo Alfreda Nobla
  oni wynaleźli - inni uzywają...

 • poparzony

  Oceniono 8 razy 4

  Rzeczywiście, a jeszcze wczoraj KAT działał :(

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX