Ustawa antyterrorystyczna już działa, ale wciąż można korzystać z niektórych starterów bez rejestracji. Co na to operatorzy?

Adam Bednarek
Kupno usługi "na kartę" od wczoraj miało być utrudnione. Jak się jednak okazuje, z niektórych kart SIM można dzwonić bez rejestracji numeru.

Pierwsze efekty ustawy antyterrorystycznej możemy odczuć od wczoraj, choć nie do końca. Teoretycznie wszystkie karty SIM zakupione w usługach "na kartę” nie powinny działać - dopiero rejestracja numeru u operatora i podanie własnych danych umożliwia wykonywanie połączeń. Teoretycznie, bo w praktyce nie wszyscy dostosowali się do nowych zasad. Wczoraj redakcja Spider's Web przeprowadziła test - karty SIM T-Mobile i Plusa działały tak, jak przed wejściem ustawy. Czyli wystarczy kupić starter, włożyć kartę SIM do telefonu i można dzwonić.

Sprawdziliśmy dziś rano (tj. 26.07.2016) - nic się nie zmieniło. Kupując starter nadal można korzystać z usług T-Mobile i Plusa "na kartę” bez rejestracji numeru u operatora. Poprosiliśmy o komentarz wyżej wymienionych operatorów. Według Plusa działające wciąż startery to wyjątki. Rzecznik operatora, Łukasz Krzeski:

Zapisy ustawy wdrażamy w życie zgodnie z jej założeniami. Sprawdzamy incydentalne przypadki, w których podobno proces nie zadziałał.

Taki komentarz dostaliśmy od T-Mobile: 

W poniedziałek uruchomiliśmy konieczność rejestrowania numerów usług przedpłaconych na wszystkich kartach w sieci T-Mobile dostępnych na rynku. Ewentualne zgłaszane odstępstwa od tej reguły weryfikujemy na bieżąco. Wszystkie numery, które nie zostaną zarejestrowane w sieci T-Mobile do 1 lutego 2017 roku będą dezaktywowane po tym terminie.
Rozwiązanie zastosowane przez T-Mobile jest zgodne z prawem i pozwala klientom szybko zarejestrować numer przepisując dane z innego numeru zarejestrowanego już w sieci T-Mobile. Starter, z którego klient będzie chciał przeprowadzić pierwszą rozmowę będzie umożliwiał bezpłatne połączenie z numerem technicznym i klient podczas rozmowy będzie mógł poznać szczegóły związane z rejestracją numeru, najbliższy sklep lub przepisać dane z innego numeru. W przypadku próby połączenia z Internetem będzie możliwe tylko połączenie ze stroną informującą o konieczności rejestracji oraz podpowiadającą najłatwiejsze sposoby rejestracji karty. Jakiekolwiek inne połączenia będą zablokowane do czasu zarejestrowania numeru. Jest to najlepsze rozwiązanie dla klientów ponieważ mogą uzyskać pełna informacje o procesie rejestracji i dzisiaj rzecznik Play poinformował, że zamierzają również dla swoich klientów uruchomić podobne rozwiązanie.

"Nie łamiemy prawa"

Na Twitterze ostro zareagowała konkurencja. Rzecznik Play, Marcin Gruszka, napisał:

Szpilka wbita, bo pojawił się zarzut, że T-Mobile pozwalając na korzystanie ze starterów bez rejestracji łamie prawo. Operator tłumaczy się, że daje klientom więcej czasu na dostosowanie się do nowej sytuacji.

"Proces wprowadzania blokady połączeń na niezarejestrowanych starterach ruszył” - dodaje T-Mobile na swoim twitterowym profilu. Nie musi to jednak oznaczać, że kupując np. dzisiaj (tak jak my) starter T-Mobile od razu będziemy musieli się zarejestrować. W rozmowie ze Spider’s Web rzecznik T-Mobile podkreślił, że takich kart na rynku jest bardzo dużo i potrzeba czasu, by zablokować wszystkie. Co oznacza, że całość może potrwać. Z naszego startera dało się dzwonić, mimo że teoretycznie powinniśmy zostać połączeni z "numerem technicznym". 

Można podejrzewać, że proces się przedłuża ze względu na trwające Światowe Dni Młodzieży. Numer zarejestrować można także na paszport, jednak nie da się ukryć, że dla turystów z całego świata byłoby to dodatkowe utrudnienie. T-Mobile, kojarzone w Europie i na świecie, woli nie komplikować sprawy, by więcej nowych klientów mogło bez problemu skorzystać z usług operatora działającego globalnie? Takiego scenariusza nie należy wykluczyć.

Sprawdzimy w przyszłym tygodniu, czy już wszyscy operatorzy stosują się do zapisów ustawy antyterrorystycznej. 

Więcej o:
Komentarze (38)
Ustawa antyterrorystyczna już działa, ale wciąż można korzystać z niektórych starterów bez rejestracji. Co na to operatorzy?
Zaloguj się
 • m33h0w

  Oceniono 35 razy 31

  Przygłupy z PiSu tylko potrafią utrudniać ludziom życie. Było dobrze trzeba było spieprzyć.

 • makskey

  Oceniono 21 razy 21

  cieszycie się że pisowscy bolszewiccy bandyci wprowadzają inwigilację własnego narodu? terrorystom to nie przeszkodzi, kupią kartę w Czechach lub Irlandii. Płaszczak służalcza glista nadprezesa robi co każe paranoiczny umysł brata jedynaka bez jakiejkolwiek refleksji.

 • xegar

  Oceniono 19 razy 17

  Obowiązkowa rejestracja numeru nie zwiększa bezpieczeństwa, a jeśli ktoś twierdzi inaczej, niech to jakoś uzasadni. Jak ludzie potrafią kupić broń "do celów teatralnych" i ją przerobić na ostrą, to bez problemu zdobędą telefon na złomie i i wydłubią kartę SIM z jakiegoś automatu.Tu chodzi o powszechną kontrolę obywateli, nic więcej. "Władzy raz zdobytej nie oddamy nigdy!". Moglibyście chociaż nie utrudniać życia normalnym, przyzwoitym ludziom. Pozdrowienia z monitorowanego IP.

 • j_p_salomonczyk

  Oceniono 8 razy 6

  Ustawa nie jest antyterrorystyczną, bo takie "utrudnienia" to nawet dzieci potrafią obchodzić. Ta ustawa jest ustawą inwigilacyjną! Chodzi o to, by nikt nie czuł się bezpiecznie, by wszyscy czuli się podsłuchiwanie, by każdemu w głowie odtwarzał się tekst: "Rozmowa kontrolowana,rozmowa kontrolowana,". By naród nie skrzykiwał się do protestów przeciwko "Wadzy"! Ta ustawa to początek "hybrydowego" Stanu Wojennego wprowadzanego przez Szambo wylewające się z PiSuaru!

 • mocno_kwasny

  Oceniono 6 razy 6

  Debile ... teraz zule będą rejestrować po 100 kart na siebie i pchać w obieg z marzą 300%

 • biba1234567

  Oceniono 5 razy 5

  Głosowałeś na nowobogacką ćweircinteligenta petru? Osłabiłeś PO i dałeś władze pisowi.

 • k-marian51

  Oceniono 15 razy 5

  Kretyni pisowscy starają się kontrolować każdą dziedzinę życia. Wzorem Hitlera i Stalina kontrola, kontrola i kontrola. Powszechna inwigilacja. Ciekaw jestem kiedy zabronią nam przemieszczać się z miasta do miasta. Ciekaw jestem, kiedy na ekranach naszych komputerów pojawią się ostrzeżenia o tym że musimy podać jakiejś idiotycznej pisowskiej mendzie nasze IP. Ja mam kartę SIM od 10 lat i co teraz mam ją rejestrować? Czyżbym zagrażał jakiejś pisowskiej mendzie? W jaki sposób. Co zarażę ją SMSem.? Mam nadzieję, że w następnych wyborach pisowskie mendy znajdą się na śmietniku historii.

 • biba1234567

  Oceniono 6 razy 4

  Ogłaszam konkurs dla tych, co nie chcą być inwigilowani:
  Konkurs na sposób na nierejstrowanie karty sim:
  Moje pomysły:
  1. Kupno startera zarejestrowanego na firmy na allegro [na pewno się pojawią].
  2. Na żula
  3. Za rok znikną opłaty za roaming, więc będzie miżna kupić na allegro np. litewski starter i nacisnąć ikonę roaming.
  Macie jakieś inne pomysły? To piszcie, jesteśmy Polakami i znajdziemy sposób na walke z komuną PISu.

 • guraf

  Oceniono 3 razy 3

  Najwieksza głupota odnosnie rejestracji kart spotkala mnie dziasiaj.... przenosilem numer z Tmobile ofery abonamentowej (czyli musialem przeslac ksero mojego dowodu osobistego, danych na kogo jest umowa) do Virgin, dzis numer zostal aktywowany, ale nadal nie moge korzystac z numeru gdyz musze go zarejestrowac, Teraz ma trzy wyjscia ...
  1 jechac 50 km do kiosku Ruchu, w którym to pani Stasi, w okienku podam dane do rejestracji.
  2 zamowic kuriera poprzez strone operatora, potrwa moze 2 lub 3 dni jak dojedzie do piatku,
  3 olać moj dotychczasowy numer i isc do jakiegos najblizszego salonu i kupic odrazu nowa oferte

  Polska to ciekawy kraj......

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX