Rekordowy Facebook: blisko 2 miliardy użytkowników, 6,4 miliarda dolarów przychodu

Robert Kędzierski
Facebook osiąga rewelacyjne wyniki, a Mark Zuckerberg już wie, na czym będzie zarabiał w przyszłości.

Facebook opublikował dane dotyczące wyników portalu za drugi kwartał bieżącego roku. Są więcej niż zadowalające i to pod każdym względem. Po pierwsze z portalu Marka Zuckerberga korzysta już 1,77 miliarda ludzi. To o 15 procent więcej, niż przed rokiem.

Portal zmierza w kierunku osiągnięcia kolejnego milowego kroku w swoim rozwoju, jakim jest 2 miliardy użytkowników. Nie będzie to jednak tak proste, bo dynamika wzrostu nie jest już tak imponująca - wynosi 3,66%, a poza tym spadła w ostatnim kwartale z poziomu 3,77%. Wystarczyło to jednak, by Markowi Zuckerbergowi przybywało po 60 milionów użytkowników miesięcznie.

Warto też przypomnieć, że z portalu za pomocą smartfonu lub tabletu korzysta już ponad miliard osób. Podobne wyniki osiągnęły też oba komunikatory należące do Facebooka: Messenger i WhatsApp. Do tego jeszcze doliczyć trzeba 500 milionów użytkowników Instagrama.

Przeczytaj też: Polacy "wydani" policji przez Facebooka? 627 osób.

Facebook ma już 1,7miliarda użytkownikówFacebook ma już 1,7miliarda użytkowników Fot.Statista.com

Spory wzrost przychodów

Nowi użytkownicy to nie jedyny powód do radości - rosną również przychody Facebooka i to znacząco, bo o 59 procent (rok do roku). Wyniosły 6,44 miliarda dolarów, co przełożyło się na wielkie, wynoszące 2,05 miliarda dolarów, zyski. W kasie Marka Zuckerberga jest już... 23 miliardy dolarów w gotówce. 

Użytkownicy mobilni coraz cenniejsi

W wynikach Facebooka fascynuje coś jeszcze - przychody w 84 procentach uzyskano z użytkowników mobilnych. W zeszłym roku było to 76 procent. A jeszcze kilka lat temu Mark Zuckerberg musiał przekonywać inwestorów, że wkrótce będzie zarabiać na smartfonach, analitycy zastanawiali się, czy twórcy serwisu uda się skutecznie dostosować do mobilnej rzeczywistości. Jak widać Zuckerberg doskonale odnalazł się w nowych realiach. 

facebookfacebook Robert Kędzierski://creativity103.com/

Świetlana przyszłość Facebooka

Założyciel portalu już dziś stara się przygotować swój serwis na następną rewolucję - związaną z rzeczywistością wirtualną. To właśnie ona, obok treści wideo, ma być ważnym źródłem przyszłych dochodów. Stąd inwestycje w projekty takie jak Oculus Rift i wprowadzenie funkcji takich jak Live Video. Z Facebooka i Messengera coraz aktywniej korzystają też firmy: 60 milionów aktywnych stron prowadzonych przez przedsiębiorstwa.

Zuckerberg planuje też dalszy rozwój serwisu, bo, jak zauważa, kolejne cztery miliardy ludzi nadal nie ma dostępu do internetu. Dlatego inwestuje w  nowe rozwiązania. Niedawno zakończył się pierwszy lot testowy Aquili, zasilanego energią słoneczną samolotu, który dostarczy Internet na terenach gdzie dostęp do tradycyjnej infrastruktury teleinformatycznej jest niemożliwy lub utrudniony. Pomóc w rozwoju ma też technologia DeepText - narzędzie oparte o o uczenie maszynowe, które jest w stanie rozpoznać kontekst kilkunastu tysięcy postów na sekundę w 20 językach. Przyszłość Facebooka wydaje się niezagrożona?

Więcej o:
Komentarze (11)
Rekordowy Facebook: blisko 2 miliardy użytkowników, 6,4 miliarda dolarów przychodu
Zaloguj się
 • tirupati

  Oceniono 5 razy 3

  Gigantyczne zyski, ale podatków się nie chce płacić...Taka to właśnie odpowiedzialność społeczna biznesu. Google i Facebook drenuje rynek reklamy w naszym kraju, ale nie zostawia tu nawet złotówki. Jednym słowem wyzyskuje nas czysto po amerykańsku.

 • adcore

  0

  2 MILJARDY ? ....WIECEJ JAK POLOWA TO NIECZYNNE/ZABLOKOWANE KONTA
  JA MAM 5 "NIECZYNNYCH " KONT....A ILE WY ?

 • andrzejbak

  0

  Teraz ciekawostka, pod koniec roku 2004 firma rodzinna Jacksonów (od tego piosenkarza) odkupiła od pierwotnego właściciela portalu społecznościowego facebook (2003-2004) prawa do nazwy "facebook". Zuckerberg po procesie sadowym po roku podpisał z Jacksonami umowę na korzystanie ze znaku towarowego "facebook" na 0,3 % od obrotu i płacił im corocznie tantiemy. Jacksonowie sprzedali ostatecznie 5 lat temu Zuckerbergowi (jego firmie) prawa do znaku towarowego "facebook" za kwotę wyliczoną na podstawie prognozy rozwoju razy 10 lat. Chyba stracili bo dzisiaj rocznie dostawali by 192.000.000 $. Pierwszy właściciel znaku i patentu a także działającego portalu facebook musiał się z USA ewakuować pod presją zorganizowanej grupy przejmującej dobrze rokujące firmy.

 • ryyys

  0

  I będzie zarabiał, bo pospólstwo ma gdzie się spotykac, pokazwyac, wymądrzac.
  Złoty interes, dopóki ktoś nie wymyśli coś jeszcze bardziej odpowiadającego tym, co kiedyś milczeli, bo nie mieli nic do powiedzenia. Teraz też nie mają, ale se klikają. Sposób na wolny czas, którego coraz więcej ludzi ma coraz więcej.

 • zapiski_dziada

  Oceniono 1 raz -1

  Gdyby ktoś jeszcze chciał wyjaśnić skąd te pieniądze? Przecież użytkownicy Facebooka nie płacą nic do Microsoftu. Płacą?

 • zagraniczny-online

  Oceniono 1 raz -1

  co prawda to prawda
  ciekawe czy doczekam sie czasow kiedy to firma zaplaci podatek tam gdzie zarobila pieniadze

 • maxthebrindle

  Oceniono 3 razy -1

  W tzw. tradycyjnej gospodarce monopole, duopole cz nawet oligopole są uważane za zło, zwalczane a przynajmniej kontrolowane. W świecie tzw. nowych technologii oczywiste monopole kilku firm powodują u tzw. komentatorów permanantny wzwód intelektualny, jak u kleryka na stażu w żeńskim klasztorze... Te dziesiątki i setki miliardów dolarów na kontach Apple, MS, FB czy innego Google to w znacznej mierze pieniądze UKRADZIONE poprzez niezapłacenie należnych podatków w krajach, ktorych obywatele bezmyślnie i z zachwytem robią za dojne krowy dla różnej maści Zuckenbergów. Nikt nie kontroluje, jak te firmy manipulują treściami dostarczanymi użtkownikom, nikt nie kontroluje, jakie o nich dane zbierają i co z nimi robią, nikt nie wnika, czemu suma przynoszących straty oddziałów lokalnych i spółek-córek magicznie zmienia się w miliardowy zysk głównej spółki, nikt wreszcie nie zastanawia się czemu PRAWO na to zezwalajace, choć powszechnie krytykowane - nie ulega zmianie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX