WhatsApp nie zapewnia anonimowości? Skasowane rozmowy można odzyskać

Robert Kędzierski
WhatsApp wprowadził niedawno szyfrowanie rozmów, które miało zapewnić użytkownikom poczucie prywatności. Specjalista zajmujący się kwestiami bezpieczeństwa udowodnił jednak, że rozmowy skasowane w komunikatorze wciąż można odtworzyć. Starymi, sprawdzonymi technikami.

Użytkownicy WhatsApp, jednego z najpopularniejszych komunikatorów, powinni wiedzieć, że ich skasowane rozmowy mogą zostać odzyskane. Aplikacja, która wprowadziła ostatnio szyfrowanie danych, może nie być tak bezpieczna, jak sądziliśmy. 

embed

Jonathan Zdziarski, ekspert zajmujący się bezpieczeństwem, udowodnił, że rozmowa, którą usunięto na urządzeniu nie zostaje całkowicie usunięta z dysku. Log, który zawiera tekst komunikacji nie jest nadpisany. 

Przeczytaj też: Dyrektor FBI nawet nie próbuje ukrywać, że nienawidzi WhatsAppa.

Wystarczy więc, że ktoś wejdzie w posiadanie naszego urządzenia i korzystając z ogólnodostępnych narzędzi do odzyskiwania danych przywróci plik zapisany przez bazę MySQL i odczyta rozmowę.

Poza tym kopia rozmowy przechowywana w iCloud nie jest już, według The Verge, szyfrowana w sposób, który uniemożliwiałby odzyskania danych. Służby specjalne, policja, mogą zatem łatwiej niż sądziliśmy uzyskać dostęp do naszych rozmów. 

Rozmowa z WhatsApp odzyskana po usunięciuRozmowa z WhatsApp odzyskana po usunięciu Fot. Jonathan Zdziarski.

Rozmowa odzyskana przez ekspertaRozmowa odzyskana przez eksperta Fot. Jonathan Zdziarski

Zdziarski podkreśla, że wiele innych komunikatorów, chociażby iMessage, pozostawia identyczne ślady. Ci, którym zależy na prywatności powinni jednak wiedzieć, że są dostępne aplikacje takie jak Signal, które nie ułatwiają odzyskiwania skasowanych rozmów - nie pozostawiają nienadpisanych logów w pamięci urządzenia.

Chcesz sobie zapewnić bezpieczeństwo komunikacji internetowej? Skorzystaj z jednego z tych komunikatorów.

Fotomontaż R. Kędzierski

 

Więcej o:
Komentarze (9)
WhatsApp nie zapewnia anonimowości? Skasowane rozmowy można odzyskać
Zaloguj się
 • meszugga

  Oceniono 7 razy 3

  Jak mnie irytuje ten kaszalot z samo startującej reklamy, tego goowna nie daje się już czytać bo w każdym temacie wyskakuje toto i straszy.

 • qlt82

  Oceniono 2 razy 2

  Wylaczcie chociaz dzwiek w samostartujacym sie syfie...

 • wydarzenia-sierpniowe-o16

  Oceniono 1 raz 1

  Całe straszenie terroryzmem to fejk służacy zmuszeniu biedaków do dobrowolnej inwigilacji.
  Kalifat to Obamowski fejk do straszenia buractwa w Europci.Dla tego buźka Błaszczaka tak się ładnie od tygodnia śmiała.

 • grudziaz

  Oceniono 3 razy 1

  czyli kolejna reklama signala....

 • bufka23

  0

  Signal byłby genialny, ale niestety potrafi przesyłać wiadomości z kilkugodzinnym opóźnieniem :/. Odinstalowałam, to było nie do zaakceptowania

 • gazeta-pl-chlam

  Oceniono 2 razy -2

  "nie pozostawiają nienadpisanych logów w pamięci urządzenia" W pamięci? p. Kędzierski i jego wiedza technologiczna. Żeby wyczyścic pamięć wystarczy wyjąć baterię.

 • ref-lex

  Oceniono 4 razy -2

  Jesli ktos wejdzie w posiadanie naszego urzadzenia..... Czyli: jak ktos wejdzie noca do naszej sypialni, moze nas zaskoczyc podczas uprawia seksu. Idzcie wy w diably kreatorzy infantylnej sensacji.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX