Nigeryjski szwindel mniej groźny? Schwytano króla przekrętów

Robert Kędzierski
Wielki sukces Interpolu i służb Nigerii. Udało się schwytać mężczyznę, który odpowiadał za okradanie firm metodą na "nigeryjski szwindel".

Mike - tak nazywa się mężczyzna, którego udało się schwytać po wspólnej akcji Interpolu i służb Nigerii. Przestępca, kierował szajką składającą się z ok. 40 osób, która specjalizowała się w tzw. nigeryjskim przekręcie. 

Czytaj też: Skok stulecia za pomocą... faksu? Prawie im się udało!

Szczegóły, które podaje agencja Reutera, są niezwykle interesujące. Przestępcy atakowali przede wszystkim firmy. Infekowali komputery szkodliwym oprogramowaniem i przejmowali za pomocą keyloggerów kontrolę nad kontami e-mailowymi szefów, księgowych i innych ważnych pracowników. Następnie pracownicy firmy albo kontrahenci byli proszeni o wykonanie przelewu. Nadawcami tych wiadomości byli oczywiście nie ich szefowie, ale cyberprzestępcy. I to na ich konto trafiały pieniądze.

Gang cyberprzestępców doprowadził do strat wynoszących nawet 60 mln dolarów. 

embed

Czytaj też: Wyjaśniamy na czym polega Nigeryjski Szwindel

Ze strachu przed szefem

Metoda, którą posłużyli się przestępcy, jest dość popularna i skuteczna. W ubiegłym roku opisywaliśmy przypadek pewnej firmy, która w podobnych okolicznościach straciła 17 milionów dolarów. Przestępcom udało się przekonać jednego z dyrektorów do dokonania przelewu na wskazane konto. Rozmówcę wciągano w rozmowę za pomocą wiadomości mających wywrzeć psychologiczną presję.

Sprawa jest załatwiona, teraz czekamy na dokumenty i wyznaczenie daty ujawnienia informacji o przejęciu. Proszę dokonaj kolejnego przelewu na kwotę 9,4 mln dol. na to samo konto. Firma potrzebuje należytych funduszy i musi zaznaczyć swoją pozycję na chińskim rynku. Keith, nigdy nie zapomnę o twoim profesjonalizmie w tej sprawie, okażę swoją wdzięczność wkrótce. [...] Proszę zrób przelew jak najszybciej, Rodney musi mieć potwierdzenie do 13.

Schwytanie szajki, która od lat okradała firmy nie rozwiąże problemu - podobni przestępcy atakują coraz częściej. Jedyny sposób na uniknięcie problemów to zachowanie zdrowego  rozsądku, korzystanie z oprogramowania antywirusowego i potwierdzanie informacji przed dokonaniem przelewu. 

 

Więcej o:
Komentarze (8)
Nigeryjski szwindel mniej groźny? Schwytano króla przekrętów
Zaloguj się
 • flying_ben

  Oceniono 2 razy 2

  Jeju! Alibaba i 40 rozbójników złapani! I co teraz będzie z moją nigeryjską księżniczką na której uwolnienie właśnie przelałem oszczędności całego życia?!!!
  ;)
  A poważnie, to tym "biznesem" zajmują się tysiące Nigeryjczyków. Straty za artykułem z 2015 roku.:
  "Apparently giving money out for free is big business and these scams account for $82 billion in losses to date, including the $12.7 billion in losses in 2013. And people are getting more gullible. In 2012, losses totaled $10.9 billion, up from $9.6 billion in 2011. In 2013, people in the U.S., the U.K., and India fell for the most scams."

 • dziadwawelski

  Oceniono 3 razy 1

  Bez jaj, że w jakimś zachodnim kraju ktoś mógłby być takim idiotą i przelać pieniądze na podstawie takich bzdetów ?

 • robznarnii

  0

  Przekret nigeryjski zwany rowniez '419' to wkrecanie ludzi do wysylki drobnych sum pieniedzy w zamian za mityczny zwrot z nawiazka. Opisywany powyzej szwindel to ransomware.

 • polskiniemiecwchinach

  Oceniono 2 razy -2

  Myśleć trzeba, myśleć... A jak kogoś myślenie boli to niech zapłaci podatek od "niemyślenia".

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX