Rosyjscy hakerzy zainfekowali jeden komputer. Po chwili kontrolowali już 700. Wykradli dane kart?

Robert Kędzierski
Rosyjscy hakerzy dostali się do systemu, z którego korzystamy płacąc za hotel czy zakupy. Mogli przejąć dane kart kredytowych.

Oracle, jedna z największych firm informatycznych świata, padła ofiarą ataku hakerów. Zaatakowano należący do spółki system Micros - sieć komputerów służących do obsługi płatności dla branży hotelowej, gastronomicznej, a także centrów handlowych.

Czytaj też: Ten niepozorny mężczyzna to jeden z najgroźniejszych rosyjskich hakerów.

Z systemu Micros korzystają setki tysięcy firmZ systemu Micros korzystają setki tysięcy firm Fot. za http://krebsonsecurity.com/

Do tego systemu podłączonych jest 330 tysięcy komputerów. Rosyjscy hakerzy zdołali zarazić szkodliwym oprogramowaniem jeden z nich. Po chwili kontrowali już 700 maszyn. Przechwytywali loginy i hasła, a w konsekwencji dane kart kredytowych. 

Oracle, do którego należy Micros, twierdzi, że zagrożenie udało się wykryć, a szkodliwe oprogramowanie zostało usunięte. Hakerom wystarczyło jednak zarażenie jednej maszyny, by infekcja rozprzestrzeniła się na inne. To świadczy o tym jak niebezpieczne jest malware. 

Najgroźniejsi rosyjscy przestępcy

Portal V3 wyjaśnia, że za incydentem stoi jedna z najgroźniejszych na świecie grup hakerów - Carbanak Gang. Ma on na swoim koncie bardzo spektakularne "osiągnięcia", między innymi "Najbardziej wyrafinowany atak na banki w historii" - czyli zainfekowanie złośliwym oprogramowaniem komputerów w setce banków i instytucji finansowych. Doprowadziło to do kradzieży miliarda dolarów. 

Więcej o:
Komentarze (12)
Rosyjscy hakerzy zainfekowali jeden komputer. Po chwili kontrolowali już 700. Wykradli dane kart?
Zaloguj się
 • krisdebarg

  Oceniono 20 razy 4

  rosyjscy hakerzy....gdyby nie zachód do dziś kootasy na liczydłach by liczyli

 • astronombosy

  Oceniono 5 razy 1

  Czy putIn ma już zdjęcie z przywódcą?

 • zigzaur

  Oceniono 6 razy 0

  Jeśli to nie jest wojna, to co to jest?
  Od niepamiętnych czasów wojny polegały na rabowaniu i pustoszeniu mienia nieprzyjaciela (także ludności). Gdy czasami jedni wojownicy natrafiali na drugich, dochodziło do bitwy.

 • habib78

  Oceniono 2 razy 0

  z Rosji jak zawsze same dobre rzeczy przychodzą. Ale tak, to dobry kraj, powinniśmy z nimi zacieśniać współpracę gospodarczą itd.

 • honkers

  Oceniono 2 razy 0

  Pewnie Putin przez Trivago chciał sobie hotel wynająć...

 • mille666

  Oceniono 7 razy -1

  Widać zachodnie zabezpieczenia są gó... warte.

 • kka69

  Oceniono 11 razy -1

  Ciekawe czemu Putin przymyka oko na tych złodziei ?
  Czyżby to byli jego ludzie?

 • fernando51

  Oceniono 7 razy -3

  Zastanawia mnie jak to jest. Czy informatycy z Rosji są lepsi od informatyków z pozostałej części cywilizowanego świata. Na tego typu ataki powinna być co najmniej adekwatna odpowiedź informatyków z zachodu. Jak na razie ta sytuacja wygląda jakby dorośli (czytaj ruscy) kontrolowali dzieci (czytaj zachód).

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX