Palestyna została usunięta z Google Maps? Sprawa jest zdecydowanie bardziej skomplikowana

Daniel Maikowski
Czy Google usunął ze swoich map Palestynę? Tak twierdzi niemal 300 tys. internautów, którzy podpisali petycję w tej sprawie. Problem w tym, że nazwy "Palestyna" w Google Maps nigdy nie było.

#PalestineIsHere – to jeden z najpopularniejszych hashtagów ostatnich dni, który wywołał prawdziwą burzę w świecie arabskim. Wszystko zaczęło się od oświadczenia opublikowanego 3 sierpnia przez Forum Dziennikarzy Palestyńskich.

Dziennikarze - nie przebierając w słowach - oskarżyli Google o „współudział w czystkach etnicznych dokonywanych przez izraelski rząd na Palestyńczykach” przez usunięcie nazwy „Palestyna” z Google Maps.

Oświadczenie szybko rozprzestrzeniło się w internecie i mediach społecznościowych. Użytkownicy Twittera zasypywali serwis wpisami krytykującymi rzekomą decyzję Google'a. Powstała również petycja, której autorzy domagają się natychmiastowego powrotu Palestyny do Google Maps. Do tej pory podpisało ją niemal 300 tys. osób.

Rzeczywiście, gdy uruchomimy mapy Google’a i wpiszemy nazwę „Palestyna”, to – choć aplikacja przeniesie nas w okolice Jerozolimy, Hebronu czy Jerycha – obszar ten nie jest oznaczony etykietą „Palestyna”. Widzimy jedynie przerywaną linię, która wyróżnia terytorium palestyńskie z obszaru Izraela.

Palestyńscy dziennikarze i setki tysięcy internautów nie mają jednak racji, gdy sugerują, że nazwa „Palestyna” została przez Google usunięta. Palestyny – jako oddzielnego terytorium – nigdy w Google Maps bowiem nie było, o czym poinformowała firma z Mountain View w wydanym oświadczeniu:

- Nigdy nie było etykiety „Palestyna” w Google Maps, choć w ostatnim czasie odkryliśmy, że w wyniku błędu z aplikacji zostały usunięte etykiety „Zachodni Brzeg” oraz „Strefa Gazy”. Obecnie pracujemy nad tym, aby obydwie nazwy jak najszybciej powróciły  - napisało Google.

Nie tylko Palestyna

Kontrowersje wokół nieobecności Palestyny na mapach to jeden z wielu geograficzno-politycznych problemów, z którymi musi mierzyć się Google. W sieci powstała nawet strona internetowa "Disputed Territories", która pokazuje, w jaki sposób Google Maps prezentują tzw. terytoria sporne mieszkańcom poszczególnych krajów i regionów.

Krym na Google MapsKrym na Google Maps fot. Google Maps

Doskonałym przykładem jest tutaj Krym. Przypomnijmy, że w 2014 roku doszło do ogłoszenia niepodległości tzw. Republiki Autonomicznej Krymu, która następnie została anektowana przez Rosję. Ukraina oraz większość społeczności międzynarodowej skupionej przy ONZ nie uznaje jednak tych dwóch wydarzeń.

Jak z tym problemem poradziło sobie Google? Gdy znajdziemy Krym na rosyjskojęzycznych mapach, to prezentowany jest on jako niezależne terytorium, wyraźnie oddzielone od Ukrainy. Jednak gdy powtórzymy ten sam manewr w polskojęzycznej wersji serwisu, to od Ukrainy Krym oddzielony jest jedynie linią przerywaną (podobnie jak w przypadku Izraela i Palestyny).

Z podobnymi sytuacjami mamy do czynienia również w przypadku innych terytoriów spornych, takich jak Arunachal Pradesh (spór o region toczą Chiny i Indie), Kaszmir (spór Indii i Pakistanu) czy Wyspy Senkaku (Japonia, Chiny oraz Tajwan)

Więcej o:
Komentarze (47)
Palestyna została usunięta z Google Maps? Sprawa jest zdecydowanie bardziej skomplikowana
Zaloguj się
 • gourmant

  Oceniono 12 razy 8

  jak się wpisze Wolska ro też nie ma takiego państwa w Googlach. A zwolenników ma wielu.

 • maciasek19

  Oceniono 20 razy 8

  Nie została usunięta bo nigdy jej tam nie było. Sprawa prosta jak drut.

 • zigzaur

  Oceniono 2 razy 2

  Nie ma takiego państwa "Palestyna" i nigdy nie będzie. Sprawdzić, czy Kosowo jest poprawnie zaznaczone.

 • wyciety

  Oceniono 4 razy 2

  W tym wlasnie celu,Izrael zorganizowal przerzut do Europy miliony tzw emigrantow.W zwiazku z tym nie ma zbyt wielu obroncow Palestyny.Wola oni z pelnym zoladkiem islamizowac Europe niz walczyc z Izraelem,w piekacym sloncu i ryzykiem utraty zycia.

 • hummer_my_vehicle

  Oceniono 10 razy 2

  Palestyna takiego panstwa nigdy nie bylo i palestynskiego narodu rowniez.

 • j_p_salomonczyk

  Oceniono 13 razy 1

  Palestyny jako państwo nigdy nie było. Zadbał o to Arafat. Palestyna powstanie dopiero wówczas gdy jej mieszkańcy wyrzekną się terroryzmu i uznają istnienie Państwa Izrael. Nazwa Palestyna funkcjonuje jedynie jako nazwa obszaru geograficznego.

 • talib-z-klewek

  Oceniono 3 razy 1

  "komentarze (11)". a ja widzę cztery! 20 minut temu napisałem komentarz w którym wyraziłem zaniepokojenie postępującym matrixem, sterowanym przez korporacje i reżimy. Rozumiem że taki tekst nie przejdzie pod TAKIM artykułem?! Nieźle.....
  Czy tak długie ładowanie się artykułu to skutek instalowania wirusów na komputerach osób ośmielających sie krytykować zaistniałą sytuację?

 • antirussia81

  Oceniono 9 razy 1

  „współudział w czystkach etnicznych dokonywanych przez izraelski rząd na Palestyńczykach”
  Takie są konsekwencje zbyt ciasno zawiązanej arafatki: niedotlenienie mózgu i obumieranie szarych komórek.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX