Android 7.0 Nougat gotowy. Co będziesz mógł na nim zrobić?

Wczoraj wieczorem pierwsze egzemplarze smartfonów z serii Nexus biorące udział w programie betatestów nowego Androida zaczęły dostawać aktualizacje do finalnej wersji 7.0. Oto lista najciekawszych funkcji, jakie zaoferuje wam Nougat.

W pierwszej kolejności finalnego Androida 7.0 Nougat dostają betatesterzy platformy korzystający z urządzeń serii Nexus (Nexus 6, Nexus 5X, Nexus 6P, Nexus 9), a także tabletów Pixel C. Nie znamy jeszcze dokładnego harmonogramu aktualizacji w trybie OTA (Over The Air) dla pozostałych smartfonów i tabletów. Potem wszystko w rękach producentów i operatorów komórkowych. Oto kilka najciekawszych nowości jakie ma na pokładzie Nougat.

Podzielony ekran i przełączanie aplikacji

W końcu mamy prawdziwy multitasking. Funkcja dotychczas obecna jedynie w smartfonach Samsunga i LG, a także w iPadach i iPhone’ach od iOS 9 stanie się teraz standardem. Jednoczesne oglądanie filmu na YouTubie i sprawdzanie informacji w wyszukiwarce Google to żaden problem. Separator między obydwoma oknami można w miarę swobodnie przesuwać. Aby uruchomić funkcję wystarczy dłużej nacisnąć przycisk ekranowy służący do multitaskingu (kwadracik). Z kolei podwójne kliknięcie tego przycisku pozwala szybko przełączać się między oknami uruchomionych aplikacji.

Funkcja Multiwindow w Androidzie 7.0Funkcja Multiwindow w Androidzie 7.0 fot. Sebastian Górski

Przebudowane powiadomienia

Odpowiadanie bezpośrednio z powiadomienia to rozwiązanie zapożyczone z Android Wear. W iOS taka funkcja jest już dostępna od pewnego czasu, zatem dobrze widzieć ją w końcu w nowym Androidzie. Można sprawniej zapanować na bałaganem powiadomień. Większa liczba alertów z jednej aplikacji może być pogrupowana i prezentowana w widoku zminimalizowanym lub rozwiniętym. Tutaj wiele zależy od deweloperów aplikacji, którym Google daje w tym względzie wolną rękę.

Oszczędzanie energii w ruchu

Tryb Doze, który zadebiutował w Androidzie 6.0 Marshmallow spełniał swoje zadanie wyłącznie w sytuacji, kiedy smartfon leżał przez dłuższy czas nieruchomo. System usypiał wtedy wszelkie zasobożerne aktywności w tle i i pozwalał znacznie zredukować pobór energii. Android 7.0 Nougat wprowadza natomiast Doze on the Go, który pozwala przemieszczać się ze ‘śpiącym’ smartfonem w kieszeni lub plecaku.

Dużo drobiazgów

Ciekawie zapowiada się Instant Apps (system pozwoli uruchamiać aplikacje z Google Play bez ich pobierania na smartfon). Dużo łatwiej zmienić w Androidzie 7.0 nie tylko rozmiar czcionek ale również wymiary ikon w całym systemie. Funkcja oszczędzania danych zadba o mobilny transfer, jeśli mamy go niewiele. Panel ustawień jest nieco prostszy w obsłudze i szybciej dostępny. To tylko kilka przykładów z ogromnej listy zmian jaką wprowadza nowa wersja mobilnej platformy Google. Warto zajrzeć na oficjalną stronę Android 7.0 Nougat i poznać więcej szczegółów. No i teraz pozostaje tylko cierpliwie czekać.

Więcej o:
Komentarze (38)
Android 7.0 Nougat gotowy. Co będziesz mógł na nim zrobić?
Zaloguj się
 • atmt

  Oceniono 9 razy 7

  Te "nowości" tylko pokazują, że producenci od dawna nie mają nowych pomysłów. Same bzdety i nikomu do niczego nieprzydatne funkcje. YouTube i wyszukiwarka na jednym ekranie??? Naprawdę ktoś będzie oglądał film i szukał jednocześnie??

 • arey

  Oceniono 5 razy 5

  Niech w końcu przywrócą blokadę ekranu. Dziś uchem włączyć latarkę to norma.

 • cometto-pl

  Oceniono 5 razy 5

  "Jednoczesne oglądanie filmu na YouTubie i sprawdzanie informacji w wyszukiwarce Google to żaden problem." - wolałbym, żeby Youtube mogło wreszcie działać w tle...

 • ksobier

  0

  Czyli dowiadujemy sie, ze nowy system odpowiada na wiele pytan, ktorych nikt nie zadal.

 • swieta-panienka

  0

  Nie jestem betatesterem, a siódemkę mam od wczoraj rano.
  Tablet Nexus 9

 • radek_sziwa

  Oceniono 4 razy 0

  Czy znowu będzie tak, że zrobię update systemu i mi smartphone zwolni o 50% i będę musiał kupić nowy? Tak było z przesiadką na Andro 4.0 na moim Sony Xperia, telefon do kosza można było wyrzucić.

 • otopolskiepieklo

  Oceniono 4 razy 0

  niech mnie ktoś oswieci dlaczego na pc/laptopy można samemu instalować system (np xp/win10), a na androidzie decyduje o tym producent?

 • sailor50

  Oceniono 4 razy 0

  Dzielenie ekranu na 4,5 albo 5 calach? Dołączą lupę? To dla tabletów, a nie telefonów, Bajery i tyle.

 • extrafresh

  0

  Systemowa blokada numerów przychodzących, kvrwa!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX