Ten błąd Microsoft Excela mógł wypaczyć nawet 20 proc. badań naukowych dotyczących genów

Robert Kędzierski
Korzystanie z Excela do opracowywania badań dotyczących genów jest ryzykowne. Naukowe nazwy są zastępowane przez... daty.

Naukowcy specjalizujący się w badaniu genów informują, że nawet 20 proc. prac naukowych poświęconych tej tematyce może zawierać poważne błędy. Wynikają one jednak nie z niestaranności samych badaczy, a dziwnego błędu Excela.

Czytaj też: W Polsce źle nauczamy informatyki. Excel to szczyt możliwości. 

Jak wyjaśnia portal Computing chodzi o automatyczną zmianę pewnych wartości na daty. Funkcja ta jest ustawiona w Excelu domyślnie. Jeśli pracujący nad wynikami badań jej nie wyłączy, jego opracowanie będzie zawierać sporo nieścisłości. 

BRCA 1 to największy gen występujący w ludzkim organizmie. Jego mutacja może zwiększać ryzyko zachorowania na raka jajnika lub prostaty BRCA 1 to największy gen występujący w ludzkim organizmie. Jego mutacja może zwiększać ryzyko zachorowania na raka jajnika lub prostaty  Shutterstock

Nazwa czy data

Geny mają swoje określone symbole i skróty. Wklejone, wpisane, zaimportowane do Excela samoczynnie się zmieniają. SEPT2 (Septin 2) zmieni się w Sep-02 (2 września), albo 2006/09/02, MARCH1 (Membrane-Associated Ring Finger) w Mar-01 (1 marca). Zmianie ulegną też nazwy genów zapisane w systemie RIKEN np. prawidłowa nazwa genu 2310009E13 zostanie zapisana jako 2.31E+13. 

W sumie niepożądana podmiana nazwy nastąpiła w ok. 23 tys. przypadków. Problem może więc dotyczyć 20 proc. wszystkich prac opublikowanych w latach 2008-2015. 

Więcej o:
Komentarze (69)
Ten błąd Microsoft Excela mógł wypaczyć nawet 20 proc. badań naukowych dotyczących genów
Zaloguj się
 • vounsky

  Oceniono 17 razy 11

  "Funkcja ta jest ustawiona w Excelu domyślnie. Jeśli pracujący nad wynikami badań jej nie wyłączy, jego opracowanie będzie zawierać sporo nieścisłości. "

  Jak dla mnie to nieznajomość Excela a nie błąd programu. Ale przecież wszystko ma być dla idiotów, więc...

 • pisdode

  Oceniono 11 razy 9

  W sumie nie ma więc zadnego błedu Excela tylko niestety słaba znajomość tego narzędzia prze posługujacytch się nim naukowców. Jak to łatwo zrzucić z siebie winę w stylu: komputer sie pomylił

 • mniklasp

  Oceniono 21 razy 3

  wystarczy sformatowac cells ( rzedy lub kolumny) na "text" i po problemie. oj naukowcy!

 • student_zebrak

  Oceniono 2 razy 2

  to nie jest blad µ$$oftu, tylko lebiody naukawej
  formatowanie jest podstawowa czynnoscia

 • owrank

  Oceniono 2 razy 2

  coś tu nie gra bo przedstawiony błąd jest bardzo teoretyczny. zmieniane sa NAZWY a nie wartości więc jak może to wpływąc na same obliczenia ? oczywiśćie może wpływac na funkcje wyszukiwania czy "sumuj.jeżeli" i temu podobne natomiast trudno mi sobie wyobrazić żeby ktoś mnożył 23 * 45 * sept-2 :)

 • Kamil Nietrzeba

  Oceniono 1 raz 1

  To nie błąd programu tylko nieznajomość excela. Wystarczy w komórce przed wpisaniem treści wstawić apostrof górny pojedynczy i automatycznie komórka ta nie jest w żaden sposób formatowana. Takie proste, a nieznane :)

 • stalowy_jez

  Oceniono 1 raz 1

  Ale o co biega z tym bledem? Ze wpis sept 2 nie jest interpretowany jako 14 kwietnia?

 • azalka12

  Oceniono 7 razy 1

  Bledy wynikaja wylacznie z niestarannosci, niechlujstwa i glupoty tzw 'badaczy'!

  Nie zasluguja na miano naukowcow skoro sa az tak glupi. Nie mozna tego nazwac inaczej.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX