ABW przejmuje śledztwo, możliwe zarzuty dla komorników. Znamy szczegóły wycieku danych z bazy PESEL

Robert Kędzierski
Prokuratura ujawnia więcej informacji o gigantycznym wycieku danych z bazy PESEL. Możliwe, że w sprawie postawione zostaną zarzuty.

Prokuratura Okręgowa w Warszawie opublikowała komunikat, który bardziej szczegółowo opisuje kwestę wycieku danych, o którym pisaliśmy wczoraj. Przypomnijmy: przedstawiciele służb weszli do pięciu kancelarii komorniczych, zajęli komputery i nośniki danych. Chodzi o postępowanie dotyczące wycieku gigantycznej ilości danych z bazy PESEL. 

Z oficjalnego komunikatu wynika, że pewne jest, iż dane wyprowadzono w sposób nieuprawniony. Analiza logów pozwala stwierdzić, że informacje wykradano za pomocą złośliwego oprogramowania albo skryptów. Wiadomo też, że proceder trwał od marca 2015 roku. W jego wyniku tylko do jednej kancelarii wyciekły dane 802 tys. osób. A to oznacza, że wyciek może być większy - postępowanie sprawdzające toczy się bowiem w sumie w pięciu kancelariach z Warszawy i Łodzi

Możliwe zarzuty

Postępowanie ma charakter karny i dotyczy komorników, którzy "umożliwili dostęp do bazy PESEL osobom nieuprawnionym", co samo w sobie jest przestępstwem 231 KK. Do tego dochodzą jeszcze zarzuty z paragrafu 267 KK -  uzyskanie przez osoby nieuprawnione dostępu do danych osobowych pochodzących z baz PESEL - to osobne przestępstwo. 

Prokuratura informuje, że z uwagi na wagę sprawy śledztwo przejęła ABW.

Wciąż nie można przesądzać, czy kancelarie komornicze są sprawcami wycieku danych, czy tylko ktoś (np. hakerzy) wykorzystał komputery komorników do ataku na bazy PESEL. 

Poniżej publikujemy w całości komunikat prokuratury:

Prokuratura Okręgowa w Warszawie nadzoruje postępowanie karne w sprawie niedopełnienia obowiązków i działania na szkodę interesu publicznego i prywatnego przez komorników sądowych zobowiązanych do zabezpieczenia dostępu do danych osobowych z rejestru PESEL, wskutek czego doszło do umożliwienia dostępu do danych osobom nieuprawnionym tj. o przestępstwo z art. 231 § 1 kk w zb. z art. 51 ust. 1 ustawy o ochronie danych osobowych oraz w sprawie uzyskania przez osoby nieuprawnione dostępu do danych osobowych zawartych w rejestrze PESEL tj. o przestępstwo z art. 267 § 1 kk.
Śledztwo zostało wszczęte z zawiadomienia Ministerstwa Cyfryzacji, które ujawniło, że ustaleni komornicy pobierali od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy rekordów z bazy PESEL miesięcznie. Przeprowadzona analiza połączeń z systemem PESEL - w tym czas ich trwania, częstotliwość zapytań, realizacja w porze nocnej oraz schemat pracy stacji roboczych - wskazywała na zastosowanie złośliwego oprogramowania bądź skryptów służących do automatycznego generowania zapytań.
W związku z zawiadomieniem o podejrzeniu popełnienia przestępstwa pozyskano szczegółowe dane dotyczące częstotliwości i zakresu pobieranych z rejestru PESEL danych. Wyniki przeprowadzonej analizy uzasadniły podejrzenie nieuprawnionego pobierania i wykorzystywania danych osobowych, przykładowo jeden z komorników pobrał od marca 2015 r. dane 802.759 osób i złożył 1.792.951 zapytań. W celu ustalenia istotnych okoliczności sprawy podjęto decyzję o przeprowadzeniu czynności procesowych w pięciu kancelariach komorniczych m.in. z Warszawy i Łodzi, zabezpieczając nośniki danych oraz sprzęt informatyczny.
W związku z wagą sprawy śledztwo powierzono Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
Więcej o:
Komentarze (90)
ABW przejmuje śledztwo, prokuratura nie wyklucza zarzutów dla komorników. Szczegóły wycieku danych z bazy PESEL
Zaloguj się
 • obudz_sie_europo

  Oceniono 49 razy 43

  Nie bez powodu mówi się o mafii komorniczej. Brak hamulców prawnych w postaci bata nad tą bezduszną hałastrą pociąga za sobą brak hamulców w działaniu.

 • 2bogaty-wienc-mondry

  Oceniono 36 razy 32

  E tam "wyciek"...i u komorników? Teraz na każdy z tych peseli kredycik albo chwilówka,potem do e-sądu po "wyrok" a dalej do komornika o windykację. Do tego samego,od którego 'wyciekło".

 • 3x666

  Oceniono 22 razy 18

  Jak mogę sprawdzić czy w tej sprawie ktoś nie wszedł w posiadanie moich danych ?
  Jaka jest pewność , że przed nalotem policji te dane nie trafiły na dysk USB który jest gdzieś schowany i ktos teraz jest w posiadaniu danych kilkuset tysięcy Polaków ?

 • pawel_zet

  Oceniono 12 razy 10

  Czy w końcu doczekamy się nowelizacji prawa tak, by - jak to bywa w cywilizowanych krajach - ciężar dowodu, że ktoś ma dług spoczywał na wierzycielu? Obecnie byle szemrana firemka pożyczkowe może oskarżyć połowę Polaków, że mają u nich dług, i przy pomocy e-sądu zarobić górę kasy, bo zawsze znajdzie się ktoś, kto nie odpowie w terminie na korespondencję lub zrobi to niewłaściwie. Do tej pory przeszkodą był brak PESELu i adresu. Jak się dowiadujemy, ta przeszkoda właśnie znikła.

 • masofrev

  Oceniono 9 razy 9

  "proceder trwał od marca 2015 roku." - i już po półtora roku państwo polskie postanowiło zadziałać... Brawo Wy!

 • vidi12

  Oceniono 13 razy 9

  Chyba jednak przeprowadzę się do lasów kieleckich i założę jednoosobowy ( na razie ) oddział partyzancki !!!

 • wasyll11

  Oceniono 8 razy 8

  KOMORNIK POWINIEN BYĆ URZĘDNIKIEM SĄDOWYM_ IM WCZEŚNIEJ NADEJDĄ ZMIANY TYM LEPIEJ DLA OBYWATELI . OBECNY SYSTEM TO LEGALNA PRZYKRYWKA DO BEZKARNOSCI

 • dum111

  Oceniono 6 razy 6

  wygląda na to ze korzystasz z adblocka itd.
  płacę za serwis i nie zamierzam oglądać reklam

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX