Boeing w Księdze Rekordów Guinnessa. Wydrukowali w 3D coś naprawdę dużego

Wspólnym wysiłkiem Boeinga i Laboratorium Narodowego Oak Ridge ustanowiono właśnie nowy rekord Guinnessa w kategorii największego przedmiotu wydrukowanego w jednym kawałku na drukarce 3D.

Wykonane z tworzywa ABS specjalne narzędzie do przycinania oraz nawiercania o wymiarach 5,33 x 1,67 x 0,45 m i wadze 748 kg będzie służyć do produkcji skrzydeł nowej generacji samolotów pasażerskich Boeinga z serii 777X.

Dostępne dotychczas konwencjonalne metody produkcji narzędzi z użyciem podwykonawców wymagają sporych nakładów finansowych oraz czasu. Ich składanie w całość może potrwać nawet trzy miesiące. Tymczasem drukarce 3D cały proces zajął raptem 30 godzin.

 

Nietypową maszynę do druku 3D dla Boeinga dostarczyło mieszczące się w Tennessee Laboratorium Narodowe Oak Bridge. Firma ma już na swoim koncie kilka rewolucyjnych projektów, wśród których znajdziemy między innymi samochód sportowy, auto terenowe oraz niewielki dom - wszystko stworzone z użyciem technologii druku 3D.

Czytaj też: Airbus będzie drukować samoloty? Ten prototyp to przełom

Produkcja nowej generacji samolotów pasażerskich Boeing 777X ma się rozpocząć w przyszłym roku, a maszyny trafią na rynek trzy lata później. Wydrukowane właśnie narzędzie do przygotowywania kompozytowego poszycia skrzydeł znajdzie się na linii produkcyjnej nowej fabryki Boeinga w St Louis w stanie Missouri.

Więcej o:
Komentarze (9)
Boeing w Księdze Rekordów Guinnessa. Wydrukowali w 3D coś naprawdę dużego
Zaloguj się
 • hiszpan25

  Oceniono 2 razy 2

  powoli wyglada na to ze tworzywa jak i technologia druku 3D zaczna wypierac jako szybsze, tansze i lzejsze elementy metalowe. kto wie czy kompozyty jak wlokna weglowe opra sie tej tendencji. wydruk pozwala na produkcje takich elemenow jakich nie da sie wykonac w innej technologii. mozna tworzyc profile zamkniete sztywniejsze i lzejsze od wykonanych w innej technologii a przy tym pozbawione polaczen.

 • rmarcin555

  0

  3D printing szeroko rozumiany to drugie największe zagrożenie dla rynku pracy. Pierwsze to oczywiście autonomiczne samochody. Będzie ciekawie za kilka lat.

 • futon

  Oceniono 4 razy 0

  a my będziemy mieli kolejnego największego Jezusa ...

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 1 raz -1

  Jak zwykle są kraje produkujące najdłuższą kiełbasę i najdłuższy samolot wydrukowany w drukarce 3D. Pomiędzy nimi nie ma żadnych różnic. Są mistrzami.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX