To jedna z lepszych darmowych alternatyw dla Microsoft Office'a. Twórcy planują jej koniec

Robert Kędzierski
Bezpłatny pakiet biurowy OpenOffice, który dla wielu osób jest wygodną alternatywą dla płatnych aplikacji (np. Microsoft Office'a), może wkrótce zostać zamknięty. Powody są bardzo prozaiczne.

Szef projektu OpenOffice w e-mailu rozesłanym do programistów pracujących nad oprogramowaniem informuje, że rozważana jest opcja jego zamknięcia. Program ma coraz więcej problemów z bieżącymi aktualizacjami. Szczególnie tymi dotyczącymi bezpieczeństwa. Brakuje deweloperów, którzy zapewniliby tworzenie łatek. Z e-maila dowiadujemy się też, że OpenOffice zamyka oficjalne profile na Facebooku i Twitterze. 

Czytaj też: Jak sztuczna inteligencja Microsoftu poznała "prawdę". 

The Fortune przypomina, że ostatnia stabilna wersja OpenOffice została udostępniona w październiku zeszłego roku. 

Dla wielu osób Open Office jest niezwykle przydatnym programem. Darmowy pakiet biurowy to darmowa legalna alternatywa dla płatnych rozwiązań, np. pakietu Microsoft Office, za które trzeba zapłacić.

Oprogramowanie, którego historia sięga roku 1985, padło ofiarą wewnętrznych wojen. W 2011 roku kiedy Oracle przekazywał przejęty od Sun Microsystem system w ręce fundacji Apache, wielu programistów przeszło do konkurencyjnego LibreOffice. Ten projekt rozwija się znacznie prężniej, ostatnią wersję wypuszczono miesiąc temu. 

Możliwe, że jeśli szefostwo OpenOffice nie znajdzie sposobu na przyciągnięcie do projektu nowych specjalistów, darmowy pakiet biurowy przejdzie do historii.

Pozycję Open Office podkopują również działania Microsoftu i Google. Obydwie firmy już od dłuższego czasu udostępniają za darmo w chmurze najpopularniejsze programy biurowe - do tworzenia dokumentów, arkuszy kalkulacyjnych i prezentacji.

Więcej o:
Komentarze (62)
To jedna z najlepszych darmowych alternatyw dla Microsoft Office'a. Twórcy planują jej koniec
Zaloguj się
 • lemisiaque

  Oceniono 18 razy 16

  Tak się składa, że istnieje też LibreOffice, więc ton artykułu to tylko łowienie klików.

 • iydem

  Oceniono 13 razy 13

  Nie ma potrzeby siać paniki, LibreOffice powstał jako "odnoga" OpenOffice i z powodzeniem go zastępuje.

 • pilot.tv

  Oceniono 4 razy 4

  LibreOffice 5.2.0 - jako odnoga OO. No i inne darmowe pakiety biurowe.

 • 70m3k

  Oceniono 3 razy 3

  OpenOffice jest martwy. Zabila go firma Oracle.

  Firma praktycznie porzucila prace nad pakietem. Programisci z zewnatrz mieli mnostwo gotowych usprawnien ale Oracle uporczywie blokowal im mozliwosc rozwoju pakietu. Po wielu nieudanych probach rozgoryczeni inzynierowie stwozyli wlasna, rownolegla wersje z wieloma usprawnieniami, ktorych Oracle nie chcial dopuscic. Prosili Oracle o udostepnienie nazwy "OpenOffice" na co Oracle rowniez sie nie zgodzil. Wiec powstala nowa nazwa: LibreOffice i nowa fundacja. Oracle postanowil brnac dalej w zaparte i przekazal marke "OpenOffice" fundacji Apache, chyba tylko na zasadzie psa ogrodnika.

  W czasie kiedy Oracle bronil wlasnej dominacji nad pakietem OpenOffice za pomoca prawnikow, Fundacja LibreOffice rozwijala pakiet biurowy za pomoca inzynierow i po niedlugim czasie oba pakiety dzielila przepasc. Przekazanie marki OpenOffice sprawe tylko pogorszylo bo roznice w licencjach sprawily, ze LiberOffice oprocz wlasnych poprawek mogl dolaczac te nieliczne z OpenOffice a OpenOffice musial polegac wylacznie na wlasnych silach i to w sytuacji kedy w projekcie zostali niemal wylacznie prawnicy, bo inzynierowie przeniesli sie do LibreOffice.

  To niemal podrecznikowy przyklad pieknego efektu "open source".

 • adam3407

  Oceniono 2 razy 2

  LibreOffice jest zdecydowanie lepszy od OpenOffice, więc losy tego drugiego są mi bardzo obojętne.

 • jaceq

  Oceniono 2 razy 2

  "od dłuższego czasu udostępniają za darmo w chmurze najpopularniejsze programy biurowe" - chwilowo, do upadku naprawdę darmowej konkurencji. Potem zostanie już tylko chmurzasty Łofis 365 po 199$ na miesiąc per stanowisko.

 • fafarafafafa

  Oceniono 2 razy 2

  Zacznijmy od tego, że prawidłowa nazwa to OpenOffice.org. (że względu na konflikt z zarejestrowaną wcześniej nazwą Open Office). Dodatkowo wspomnieć należy, że OO.o dogorywał od dłuższego czasu że względu na cyrki licencyjne Suna (obecnie Oracle), który najwyraźniej niczego się nie nauczył na wtopie z Open Solarisem. Dlatego od dłuższego już czasu większość deweloperów "poszła do konkurencji", czyli wzięła się za pisanie LibreOffice.

 • bb523

  Oceniono 2 razy 2

  OpenOffice to projekt, który kiedyś był wolny (w sensie swobód w udziałe w nim) a pod opieką Sun Microsystems a potem został zawłaszczony przez Oracle - gdy Oracle przejęło Sun Microsystems.
  Praktycznie cały sztab autorów Open Office przeszedł wówczas do nowej "odnogi" projektu - LibreOffice i to jest dziś zasadniczy spadkobierca Star Office'a. A Open Office - aż dziw, że aż tyle lat trzymali to zombie na nogach.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX