Szef FBI radzi: kamerę w laptopie należy zasłonić. "Wszyscy tak robimy"

Robert Kędzierski
Według szefa FBI wszyscy powinni zasłaniać kamery w laptopach

Według szefa FBI wszyscy powinni zasłaniać kamery w laptopach (Fot. YouTube)

Mark Zuckerberg zakleja kamerę taśmą, a szef FBI twierdzi, że to normalna praktyka w każdym amerykańskim urzędzie. Przed hakerami nie ma ucieczki?

James Comey, szef FBI, podczas konferencji prasowej w Centrum Studiów Strategicznych wyraził dość kontrowersyjną opinię na temat prywatności. Stwierdził wprost, że kamery w komputerach i laptopach lepiej zasłaniać.

Kiedy wejdziesz do jakiegokolwiek biura rządowego zobaczysz, że wszyscy mamy kamery zamocowane na monitorach. Wszystkie są zasłonięte niewielką pokrywką. Robisz tak, bo nie chcesz, by ludzie, którzy nie mają do tego uprawnień patrzyli na ciebie. Sądzę, że to dobra praktyka.

- stwierdził.

Zuckerberg zakleja ekran

Tym zdjęciem Mark Zuckerberg uczcił rekord InstagramaTym zdjęciem Mark Zuckerberg uczcił rekord Instagrama Fot. Mark Zuckerberg/Facebook

Podobne obawy w kwestii prywatności ma Mark Zuckerberg, który, co udowodniło nagranie umieszczone przez niego w sieci, również zakleja kamerę w laptopie. Według ludzi najbardziej zaznajomionych z nowoczesną technologią i możliwościami hakerów przed szpiegowaniem nie ma ucieczki.

Czytaj też: Odblokowali iPhone'a, ale zapłacili za to milion dolarów. 

Portal The Hill twierdzi, że zachowanie szefa FBI jest pełne ironii. Comey, który tak bardzo boi się hakerów, jest jednym z największych przeciwników szyfrowania danych. To on przewodził batalii przeciwko Apple w kwestii odblokowania iPhone'a użytego przez terrorystę. 

W maju Comey przyznał, że nienawidzi WhatsApp . Dlaczego? Komunikator umożliwia szyfrowanie danych i znacznie utrudnia sprawdzenie przebiegu korespondencji.

WhatsApp ma ponad miliard użytkowników, w większości porządnych obywateli. Ale wśród tego miliarda są terroryści i przestępcy. Nowa funkcja jest dostępna dla ludzi po obu stronach barykady. [...] Niewątpliwie będzie przeszkodą w dochodzeniach związanych ze sprawami karnymi czy bezpieczeństwa narodowego.

- stwierdził Comey w rozmowie z Politico.

Jak widać szef FBI doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że ludzie chcą bronić dostępu do swoich danych. Jednocześnie irytują go narzędzia, które pozwalają to osiągnąć. Jak widać wszystko zależy od tego z jakiej perspektywy spojrzymy na kwestię prywatności. 

Czy rosyjscy hakerzy wybiorą prezydenta USA?

Zobacz także
Komentarze (137)
Szef FBI radzi: kamerę w laptopie należy zasłonić
Zaloguj się
  • Oceniono 36 razy 24

    Ja zaklejam kamerę w laptopach, obie w telefonie, w tablecie. Zaleiłem obiektyw w aparacie fotograficznym i nawet w moim Zenicie z zeszłego stulecia. Zawsze jak widzę ludzi z wyjętym telefonem zaslaniam twarz. Pozaklejalem wszystkie kamery ulicznego monitoringu w okolicy i nawet kamery w bankomatach. Nigdy na dworze nie patrzę w górę bo kamery w satelitach google mnie widzą.... Myślę że największe paranoje mają podgladacze takie jak ten pan. Dla hakera, który włamie się na mój komputer ważniejsze są moje dane i dane kart bankowych niż moja gęba. Od kamery w laptopie bardzie obawiałbym się kamer monitorujących pokój dziecięcy, ale tych sk_synów podgladaczy to bym za yaya wieszał.

  • Oceniono 8 razy 8

    W serialu "złodzieje" odc. "socjotechnika" wspominali o tym. Oglądnijcie sobie :) Używajcie sobie czego chcecie
    ZAŚLEPEK DO KAMEREK Z ALLEGRO czy ZAKLEJCIE TAŚMĄ
    bo to nie chodzi tylko o to, że ktoś zobaczy Cię tak jak Pan Bóg Cię stworzył, ale może podglądnąć numer karty jak robisz płatność online itp.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane