Szef FBI radzi: kamerę w laptopie należy zasłonić. "Wszyscy tak robimy"

Robert Kędzierski
Mark Zuckerberg zakleja kamerę taśmą, a szef FBI twierdzi, że to normalna praktyka w każdym amerykańskim urzędzie. Przed hakerami nie ma ucieczki?

James Comey, szef FBI, podczas konferencji prasowej w Centrum Studiów Strategicznych wyraził dość kontrowersyjną opinię na temat prywatności. Stwierdził wprost, że kamery w komputerach i laptopach lepiej zasłaniać.

Kiedy wejdziesz do jakiegokolwiek biura rządowego zobaczysz, że wszyscy mamy kamery zamocowane na monitorach. Wszystkie są zasłonięte niewielką pokrywką. Robisz tak, bo nie chcesz, by ludzie, którzy nie mają do tego uprawnień patrzyli na ciebie. Sądzę, że to dobra praktyka.

- stwierdził.

Zuckerberg zakleja ekran

Tym zdjęciem Mark Zuckerberg uczcił rekord InstagramaTym zdjęciem Mark Zuckerberg uczcił rekord Instagrama Fot. Mark Zuckerberg/Facebook

Podobne obawy w kwestii prywatności ma Mark Zuckerberg, który, co udowodniło nagranie umieszczone przez niego w sieci, również zakleja kamerę w laptopie. Według ludzi najbardziej zaznajomionych z nowoczesną technologią i możliwościami hakerów przed szpiegowaniem nie ma ucieczki.

Czytaj też: Odblokowali iPhone'a, ale zapłacili za to milion dolarów. 

Portal The Hill twierdzi, że zachowanie szefa FBI jest pełne ironii. Comey, który tak bardzo boi się hakerów, jest jednym z największych przeciwników szyfrowania danych. To on przewodził batalii przeciwko Apple w kwestii odblokowania iPhone'a użytego przez terrorystę. 

W maju Comey przyznał, że nienawidzi WhatsApp . Dlaczego? Komunikator umożliwia szyfrowanie danych i znacznie utrudnia sprawdzenie przebiegu korespondencji.

WhatsApp ma ponad miliard użytkowników, w większości porządnych obywateli. Ale wśród tego miliarda są terroryści i przestępcy. Nowa funkcja jest dostępna dla ludzi po obu stronach barykady. [...] Niewątpliwie będzie przeszkodą w dochodzeniach związanych ze sprawami karnymi czy bezpieczeństwa narodowego.

- stwierdził Comey w rozmowie z Politico.

Jak widać szef FBI doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że ludzie chcą bronić dostępu do swoich danych. Jednocześnie irytują go narzędzia, które pozwalają to osiągnąć. Jak widać wszystko zależy od tego z jakiej perspektywy spojrzymy na kwestię prywatności. 

Czy rosyjscy hakerzy wybiorą prezydenta USA?

Komentarze (137)
Szef FBI radzi: kamerę w laptopie należy zasłonić
Zaloguj się
 • ksobier

  Oceniono 36 razy 24

  Ja zaklejam kamerę w laptopach, obie w telefonie, w tablecie. Zaleiłem obiektyw w aparacie fotograficznym i nawet w moim Zenicie z zeszłego stulecia. Zawsze jak widzę ludzi z wyjętym telefonem zaslaniam twarz. Pozaklejalem wszystkie kamery ulicznego monitoringu w okolicy i nawet kamery w bankomatach. Nigdy na dworze nie patrzę w górę bo kamery w satelitach google mnie widzą.... Myślę że największe paranoje mają podgladacze takie jak ten pan. Dla hakera, który włamie się na mój komputer ważniejsze są moje dane i dane kart bankowych niż moja gęba. Od kamery w laptopie bardzie obawiałbym się kamer monitorujących pokój dziecięcy, ale tych sk_synów podgladaczy to bym za yaya wieszał.

 • gazalalshaqab

  Oceniono 22 razy 14

  James Comey to jest ten pan który, na łamach Washington Post, uważa Polaków za wspólników Hitlera?

 • Oceniono 8 razy 8

  W serialu "złodzieje" odc. "socjotechnika" wspominali o tym. Oglądnijcie sobie :) Używajcie sobie czego chcecie
  ZAŚLEPEK DO KAMEREK Z ALLEGRO czy ZAKLEJCIE TAŚMĄ
  bo to nie chodzi tylko o to, że ktoś zobaczy Cię tak jak Pan Bóg Cię stworzył, ale może podglądnąć numer karty jak robisz płatność online itp.

 • antybiurokrata

  Oceniono 9 razy 3

  A czy aby to co te GŁĄBY mają na komputerach nie ma być ważniejsze niż podglądanie ich jak śpią w pracy albo podsłuchiwanie ich jak chrzanią o dupie Maryny zamiast pracować?

  Polacy tego nie wiedzą ale FBI niewiele się różni od naszego ZUSu, na przykład. Jak im kazali ścigać terrorystów to raz zwinęli jakiegoś czubka któremu się wydawało że jest Jezusem i oskarżyli go o przygotowywanie zamachu (w stadium koncepcyjnym). Cały świat się śmiał.

 • keramwistagano

  Oceniono 2 razy 2

  Juz prawie zamarzlem, tak caly dzien na golasa, nikt nie chce mnie ogladac, chyba sie ubiore, niewdzieczna holota

 • sommers

  Oceniono 2 razy 2

  Comiczny Comey, ze swoimi rewelacjami otworzy niedługo kanał na YT. Ach... nie otworzy, bo ma zaklejoną kamerkę...

 • klm747

  Oceniono 4 razy 2

  sranie w banie

 • newada

  Oceniono 2 razy 2

  "Portal The Hill twierdzi, że zachowanie szefa FBI jest pełne ironii." vs "But many found it ironic for Comey, who this year launched a high profile battle against Apple..." a, takie tam, interpretacja :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX