Miał być miliard, a nie ma jeszcze połowy. Windows 10 już na 400 mln urządzeń

Microsoft poinformował, że Windows 10 zainstalowany został na 400 milionach urządzeń. Widać zatem spadek tempa instalacji. Marzenie giganta z Redmond o miliardzie instalacji raczej nie zostanie spełnione.

W zeszłym roku Microsoft dumnie zapowiadał, że dwa lub maksymalnie trzy lata po premierze najnowsza wersja "okienek" będzie zainstalowana na miliardzie urządzeń. Premiera Windows 10 miała miejsce 29 lipca zeszłego roku, co oznaczałoby, że amerykańskiemu gigantowi zostały już tylko 22 miesiące.

W lipcu tego roku Microsoft przyznał jednak, że szacunki te okazały się zbyt optymistyczne i nie wyrobi postawionego sobie celu tak szybko.

Emulator Windows 10Emulator Windows 10 Fot. Microsoft

Gigant z Redmond ujawnił teraz, że Windows 10 został zainstalowany na 400 milionach urządzeń. Na początku maja tego roku było ich 300 mln, a ostatniego dnia czerwca - 350 mln. Oznacza to, że przez ostatnie trzy miesiące przybyło zaledwie 50 mln instalacji.

Widać więc wyraźnie, że po zakończeniu darmowej aktualizacji z Windows 7 i 8,1 tempo instalacji "dziesiątki" zwolniło, co było do przewidzenia. Można również przypuszczać, że szybkość instalowania kolejnych kopii nowych "okienek" spadać będzie w dalszym ciągu.

Mimo tego, Microsoftowi należą się duże brawa, ponieważ 400 mln instalacji w nieco ponad rok od premiery to bardzo dobry wynik. Choć tej bardzo optymistycznej obietnicy nie uda się prawdopodobnie spełnić, Windows 10 osiągnął spory sukces na rynku. Z pewnością przyczyniła się do tego darmowa, po pewnym czasie wciskana niemal na siłę aktualizacja.

Więcej o:
Komentarze (65)
Miał być miliard, a nie ma nawet połowy. Windows 10 na 400 mln urządzeń
Zaloguj się
 • Jason Froke

  Oceniono 26 razy 14

  microsoft dokonał tego przy uzyciu terroryzmu konsumenckiego wspólnie z intelem i wieloma innymi podmiotami.

 • wilczek1968

  Oceniono 25 razy 13

  Microsoft chciał za darmo mnie okraść z systemu operacyjnego - zamiast windows 7, którego jestem dożywotnim właścicielem oferował windows 10, którego właścicielem jest Microsoft...
  400 milionów skorzystało i obudzą się z ręką w nocniku jak za rok czy dwa wprowadzą im abonament taki sam jak za office - kilka stówek rocznie...

 • 2random

  Oceniono 9 razy 9

  Chamskie wciskanie upgrade'u nic nie da - wyłącznie opór. Szajsowaty system z kafelkami dla dzieci nie zachęca. Brak programów, wyskakujące paski, brak własnych skrótów z menu start, system absolutnie antyergonomiczny. XP - tylko XP. System powinien wyglądać jak XP. Nadal kilka mam i nie ma kłopotów. Wystarczyłoby odświeżyć i dodać nowsze rozwiązania programowe - bez zmian w obsłudze urządzeń, panelu sterowania, pulpitu, itp. Windows 11 na wzór XP byłby dobrym wyborem - z obsługa 32 bit i starych urządzeń. To gó... zapoczątkowane już w 7-ce (obsługa urządzeń), zmienione na dużo gorsze w 8-ce i dobijająca 10, powinny się zakończyć śmiercią.

 • zbigstar_1944

  Oceniono 8 razy 8

  Nachalne wmuszanie instalacji niesprawdzonego systemu było skuteczną antyreklamą. W końcu pozbyłem się tego okienka "za darmo do lipca" i spokojnie jadę na windzie 7. Na starym kompie mam XP i też świetnie działa.

 • wlodzimierz.ill

  Oceniono 5 razy 5

  Procesorożerne, pamięciożerne, dyskożerne, śledzące i wtrącające się w nawyki użytkownika systemy nie mają szans.

 • rejestracjanowegokonta

  Oceniono 4 razy 4

  Ponieważ kupiłem nowego kompa z ósemką nie miałem specjalnie wyjścia więc zaktualizowałem do dychy. Da się żyć z tym systemem ale nie lubię go. Jestem przyzwyczajony do bardziej skomplikowanych systemów, lub inaczej, do systemów, w których miałem wpływ na to co ten robi. A tu wszędzie mocne uproszczenie, nie ma się już wpływu na wiele rzeczy, np. aktualizacji nie da się wyłączyć. No i komp aktualizuje się dość poważnie nawet i co parę dni. Do znudzenia. System pożera mi coraz więcej miejsca na dysku. Co chwilę czyszczę różnymi programami dysk, ale to niewiele daje. Folder Windows zajmuje mi, uwaga, 32 gigabajty. Ogólnie to chętnie bym się przywitał ponownie z siódemeczką. No i ta myśl, że zgodnie z plotkami ten system będzie płatny jak usługa. Jak tak się stanie to na pewno uciekam z dychy.

 • the_foe

  Oceniono 4 razy 4

  M$ to jedna fikcja, liczą jakies 1mld instalacji w OEMach za 10-15 USD od sztuki. Potem rwa w publicznym teatrzyku włosy z glowy, ze 3mld piratów x 100 USD.
  Wszytko tam na sznurek od snopowiązałki. Czekają tylko by zgasić swiatłą, w 2026 winXP nie beda chronic patenty, tylko czekac na linucha odpalającego natywnie programy NT

 • deusirae

  Oceniono 4 razy 4

  dzieki nim w koncu postawilem hackintosha :) Dzieki Redmont! :))

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX