Nadal używasz Windows XP? Z tego programu już nie skorzystasz. Czas na przesiadkę

Robert Kędzierski
Nie warto wiązać przyszłości z Windows XP. Twórca Firefoxa zapowiada, że nowych wersji na ten system już nie będzie.

Fundacja Mozilla poinformowała, że nie będzie już nowej Firefoxa dla systemów Windows XP i Windows Vista. W praktyce oznacza to, że kolejnej wersji przeglądarki użytkownicy tych systemów już nie zainstalują.

Czytaj też: Zobacz czy przeglądarka Microsoftu nadal jest numerem jeden. 

Jedynym wyjściem jest pozostanie przy wersji 52, albo zmiana systemu - co najmniej na Windows 7.

MozillaMozilla 

Softpedia wyjaśnia, że dla Mozilli wprowadzanie nowych funkcji do Firefoxa przeznaczonego dla XP jest "ekstremalnie trudne". Fundacja zdaje sobie jednak sprawę z olbrzymiej popularności przełomowego systemu Microsoftu. Wciąż korzysta z niego ok. 10 procent konsumentów. Dla porównania Windows 10 wybrało do tej pory 22 procent użytkowników. Dlatego wersja 52 Firefoxa zostanie objęta poprawkami bezpieczeństwa - będą wydawane do końca przyszłego roku, może rok dłużej.

Mozilla nie chce rozmieniać się na drobne

Kilka miesięcy temu Mozilla poinformowała, że rozważa przekazanie Thunderbirda środowisku programistów. Decyzja o kończącym się wsparciu dla Windows XP jest tylko dowodem na to, że w świecie technologii zachodzą poważne zmiany.Za dwa-trzy lata urządzenia z XP będą już prawdziwymi reliktami, a ich używanie będzie wiązało się ze sporym ryzykiem. 

Więcej o:
Komentarze (87)
Nadal używasz Windows XP? Z tego programu już nie skorzystasz. Czas na przesiadkę
Zaloguj się
 • piotr.grd

  Oceniono 36 razy 28

  Jakim ryzykiem? (ostatnie zdanie artykułu) Wystarczy używać komputera z głową.
  Ja mam XP, i to nawet nie SP3 tylko jeszcze SP2, do tego Firefox 3.6 zamiennie z Operą 12. Inne programy też mają po co najmniej kilka lat. Nic mi się nie dzieje złego.

  Nowszych nie chcę (systemu i oprogramowania) ze względu na specyfikę sprzętu. A nie będę kupował nowego (szybszego procesora, więcej pamięci, pojemniejszych dysków) dopóki stary działa. Po co produkować nadmierną ilość elektrośmieci? Nawet jeśli stary miałby być zutylizowany odpowiednio - to przecież przewiezienie do punktu utylizacji, rozbiórka, chemiczne lub mechaniczne rozdzielenie na poszczególne surowce, przewiezienie do fabryk, przetopienie i produkcja nowego, przewiezienie tego do sklepu... to wszystko też pochłania energię i surowce, nawet "ekologiczne" postępowanie ze starym sprzętem też powoduje dodatkowe zużycie surowców, produkcję zanieczyszczeń. Wolę przede wszystkim nie wytwarzać śmieci, dopóki sprzęt działa, dopóty będzie użytkowany, nawet jeśli ma już kilkanaście lat i przez wielu uważany jest za przedpotopowy, nawet jeśli nowsze systemy i oprogramowanie nie zadziała na nim wcale lub zbyt wolno, by dało się z tego korzystać. Wolę mieć póki co stary sprzęt, stary system, stare oprogramowanie.

 • thor.g

  Oceniono 19 razy 17

  Na pewno wszyscy zawodowcy uzywający XPx64 i uzytkownicy XP na starym sprzęcie już lecą upgradeować windę bo nie będa mogli mieć nowej wersji FF ;DDDDDDDDDDDD

 • pe1

  Oceniono 10 razy 10

  Mam w dupie Firefoxa. Używam XP bo na nim działa specjalistyczne oprogramowanie, które kosztowało dużo pieniędzy, i są do niego stabilne sterowniki do sprzętu, który kosztował dużo pieniędzy.

 • hens

  Oceniono 8 razy 6

  Moja frezarka koordynatka po instalacji Win 10 chyba dostała by zapaści, a ja obok.
  Gdy coś działa 12 lat i działa dobrze, to nie należy nic zmieniać bo jakiś debil musi sprzedać swój nowy produkt !

 • kaczusbb

  Oceniono 5 razy 5

  Prawdziwym problemem może stać się to, że strony są teraz pisane przez ludzi dziwnych, którzy nie liczą się z niczym, albo nie potrafią poza wstawieniem gotowych skryptów js nic zaprogramować i problemem może być to, że xp obsłuży niewiele pamięci, już większość stron ma problemy na 1-2 giga pamięci, a przynajmniej skutecznie spowalniają system.

 • melyssa

  Oceniono 4 razy 4

  "Jedynym wyjściem jest....... zmiana systemu - co najmniej na Windows 7." - to chyba jakiś dowcip ! Siódemkę skończyli dystrybuować zanim ogłoszono definitywny koniec XP-ka.Teraz tylko 10-tka , która jest taka jaka jest i dlatego wierni XP ze zgrozą patrzą w przyszłość :( Redaktorze - skąd wziąć "siódemkę" ? albo pisz rzetelne artykuły.

 • ulanzalasem

  Oceniono 4 razy 4

  Gdyby Windows 7 dostał Dx 12 to prawdopodobnie nawet na darmową aktualizację do Windowsa 10..zdecydowałoby się niewielu. Pokazało to już jak wiele osób wolało W7 zamiast Visty, a jak mało przesiadło się na Windows 8 z Windowsa 7.
  Z XP jest taki problem, że wielu on wystarcza bo starsze gierki działają, internet działa, filmy, działają 90-99% potrzeb niektórych ten system nadal spełnia. A co ważniejsze, niektóre programy nie działają na niczym nowszym ;)
  Poza okienkami, których większość nie znosi Windows 8/10 nic nie wnosi, i gdyby nowa wersja była płatna lub Windows 7 dostał by upadte z Dx12 to Windows 10 byłby...Vistą. Ten niby darmowy system ma jeszcze jedną wadę...nie jest po aktualizacji nasz, prawa użytkownika się zmieniły i to chodziło Microsoftowi ;D

 • spoxel

  Oceniono 4 razy 4

  nie tylko korzytstam, ale ublock mi sprząta wszelkie reklamy i skrypty śledzące.
  na marginesie - bez niechcianej windy komp kosztuje 3 stówy taniej

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX