Minister cyfryzacji zapowiada rewolucję w dokumentach. Od 2018 dowód osobisty i prawo jazdy w jednym dokumencie

Robert Kędzierski
Ministerstwo Cyfryzacji twierdzi, że z końcem 2018 roku Polacy mogą dysponować dokumentami tożsamości nowej ery.

Anna Streżyńska, minister cyfryzacji, w rozmowie z Polską Agencją Prasową stwierdziła, że jest szansa, iż z końcem 2018 roku Polacy będą korzystać z zupełnie nowych dokumentów.

Czytaj też: Wyciek z baz PESEL czy normalna działalność komorników? Zamieszanie po doniesieniach Ministerstwa Cyfryzacji 

Chodzi o e-dowód, którego wprowadzenie w ciągu minionych lat kilkukrotnie przesuwano. Miałby być uniwersalnym dokumentem potwierdzającym nie tylko naszą tożsamość, ale i uprawnienia. W e-dowodzie zapisane byłoby też prawo jazdy czy karta upoważniająca do świadczeń zdrowotnych w ramach ubezpieczenia.

Opóźniają się elektroniczne dowody osobisteOpóźniają się elektroniczne dowody osobiste fot. funduszeeuropejskie.gov.pl

Właśnie takie cechy miał mieć dokument, nad którym władze pracowały... w 2014 roku. Nie został jednak wdrożony, bo udało się go opracować jedynie teoretycznie, zabrakło rozwiązań praktycznych. 

To jest projekt, który odziedziczyliśmy kompletnie niewykonany po poprzednikach. W ramach tego projektu nic nie zrealizowano, więc zaczynamy kompletnie od początku.

- wyjaśniła opóźnienia nad prowadzeniem systemu Streżyńska cytowana przez Forsal.

Kilka miesięcy temu pisaliśmy, że e-dowód ma szansę zostać wprowadzony już w przyszłym roku. Plany jak widać uległy ponownie zmianie. 

Jeśli prace pójdą zgodnie z nowym planem załatwianie codziennych spraw w urzędach może być dużo prostsze. Nowym dowodem potwierdzimy wszystkie nasze dane, uprawienia, a nawet podpiszemy się elektronicznie. 

 

 

Więcej o:
Komentarze (136)
Minister cyfryzacji zapowiada rewolucję w dokumentach. E-dowód i prawo jazdy w jednym dokumencie
Zaloguj się
 • grave669

  Oceniono 19 razy 15

  kwestia tego iz dowód osobisty wydawany jest za darmo a za prawo jazdy trzeba płacić jak zostanie rozwiązany ten problem podejżewam że dojna zmiana chce znów z nas wydoić

 • enforte

  Oceniono 15 razy 13

  To będzie znowu wymianka dokumentów, potem przetarg na czytniki dla urzędów, policji, służby zdrowia. Potem przetarg na oprogramownie i 4 wersje systemu dostępu do danych a na końcu przetarg na integrację wszystkich systemów kupionych po drodze ;)

 • aktyntasza

  Oceniono 5 razy 5

  Ja się boję nosić przy sobie dowód osobisty bo jak bym go zgubił to ktoś weźmie na niego kredyt i połączenie go z prawem jazdy nie jest dobre bo brakuje przepisów blokujących zaciągania kredytu na obcy dowód.

 • cy.nick

  Oceniono 4 razy 4

  Jeśli coś do wszystkiego, to oznacza, ze jest do niczego.
  Czekam na "nius", że multiwicepremier zarządzi wprowadzenie w warsztatach samochodowych jednego klucza . I nie jakiś tam "francuz" czy inny "szwed" tylko NASZ. Narodowy, uniwersalny do kazdej śruby . A po odwróceniu trzonek będzie krucyfiksem.

 • maly3109

  Oceniono 6 razy 4

  Super... Jako kierowca zawodowy muszę wymieniać prawko w momencie skończenia się badań lekarskich i psychologicznych które są wbite w dokumencie. Czyli max. co 5 lat i płacę za to około 100 zł.Ile będzie teraz, skoro dowód jest teoretycznie za darmo???

 • tom_39

  Oceniono 4 razy 4

  W takim dowodzie dałbym jeszcze inne informacje : poglądy polityczne, orientacja seksualna(koniecznie!), preferencje żywieniowe - weganin, mięsista,ponadto singiel czy poszukujący i żeby jak mijam kogoś kto szuka, mi zabrzęczało w dokumencie, przydałyby się wgrane jakieś podstawowe gry - dla zabicia czasu kiedy będę stał na niereformowalnej Poczcie - tutaj proponuję podstawowy Tetris, chciałbym też aby była tam karta kredytowa - jak już łączyć to wszystko w jednym ! - warto dodać czytnik linii papilarny - skoro jest już normą w telefonach to niby dlaczego tam nie? To tyle na początek no i warto dookoptować do zespołu Michała Boniego bo jak wiemy jest on uznanym ekspertem od cyfryzacji, zawsze miał duże dokumentów na RM więc pewnie wie dużo.

 • potp

  Oceniono 3 razy 3

  W jednym plastiku z jednym chipem powinny być: dowód, prawo jazdy, ubezpieczenie, bilety miesięczne, karty miejskie, karta dużej rodziny, książeczka wojskowa, karty kredytowe i debetowe, rabatowe sieci sklepowych itp. Ale to za 10 lat dopiero.
  Wydawane jako D.O. następnie w razie potrzeby a chipie instalowane dodatkowe dokumenty (co może być dodatkowo płatne lub nie) instalacja trwa parę sekund, zablokowanie lub czasowe zawieszenie jakiejś opcji też. Przy wydawaniu dowodu właściciel miałby wszczepiony mikro-chip (np w mostek, niewidoczny gołym okiem). Dowód osobisty jest nieczytelny jeśli właściciel oddali się od niego na 5 metrów lub straci przytomność, pokazuje się informacja gdzie należy go przekazać. Nie ma możliwości by ktoś posłużył się skradzionym lub zgubionym dowodem, a GPS pokaże gdzie się zawieruszył, lub gdzie ma go złodziej.

 • sosna_pospolita

  Oceniono 5 razy 3

  ale rewolucja
  tak jest w US od dawna

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX