USA szykują cyberatak na Rosję. Chcą się zemścić za upokorzenie. Putin: "To oni wszystkich podsłuchują"

Daniel Maikowski
Z doniesień NBC wynika, że CIA przygotowuje się do cyberataku wymierzonego w Rosję. Ma to być odwet za domniemaną próbę sabotażu wyborów prezydenckich przez działających na zlecenie Kremla hakerów.

Z informacji przekazanych NBC przez anonimowe źródło wynika, że administracja Baracka Obamy zwróciła się do CIA z prośbą o przygotowanie możliwych scenariuszy tajnego cyberataku, który miałby „zastraszyć oraz zawstydzić” rosyjskie władze, z prezydentem Władimirem Putinem na czele.

W ubiegłym tygodniu Dyrektor Wywiadu Narodowego, James R. Clapper opublikował oświadczenie, w którym obciążył Rosję odpowiedzialnością za ataki hakerskie na amerykańskie organizacje polityczne oraz za włamania do skrzynek e-mailowych osób powiązanych z kandydatami biorącymi udział w tegorocznych wyborach prezydenckich

Do tej opinii przychylił się również wiceprezydent Joe Biden, który w piątek stwierdził, że USA „wyślą wiadomość” Putinowi, i będzie ona stosowna do czasu i okoliczności.

W jaki sposób CIA miałoby zemścić się na rosyjskim prezydencie? Emerytowany admirał James Stavardis w rozmowie ze stacją NBC zaznaczył, że Amerykanie mogliby m.in. ujawnić tajne interesy Putina oraz jego współpracowników.

„Dobrze wiemy, że oligarchowie wyprowadzają ogromne sumy pieniędzy poza Rosję. Byłoby to dość kłopotliwe, gdyby te informacje ujrzały światło dzienne, a jednocześnie byłaby to stosowna odpowiedź na rzekome ataki rosyjskich hakerów oraz przecieki wymierzone w amerykańską opinię publiczną”  - podkreślił.

Putin odrzuca oskarżenia

Do sprawy odniósł się również sam Władimir Putin, który w weekend przebywał w indyjskim Goa, na szczycie krajów grupy BRICS.

- Po amerykańskich przyjaciołach można się spodziewać wszystkiego – skwitował rosyjski prezydent. Dodał również, że powszechnie wiadomo, iż to USA podglądają i podsłuchują wszystkich w tym swoich sojuszników, i że wydają na to miliardy dolarów.

„Chcę wszystkich uspokoić, w tym naszych amerykańskich partnerów i przyjaciół, nie zamierzamy wpływać na przebieg kampanii wyborczej w USA" – podkreślił Putin.

Zasugerował również, że relacje pomiędzy obydwoma krajami poprawią się prawdopodobnie po listopadowych wyborach prezydenckich, a Rosja będzie otwarta na współpracę z każdym przywódcą amerykańskim, który zechce współpracować z Rosją

Sprawdź też KSIĄŻKĘ: "Duch w sieci. Przygody najbardziej poszukiwanego hakera na świecie" >>

Zobacz także WIDEO: Friedman: USA nie chcą wojny z Rosją o Ukrainę 

 

Więcej o:
Komentarze (75)
USA szykują wielki cyberatak na Rosję. Chcą się zemścić za upokorzenie
Zaloguj się
 • saves

  Oceniono 35 razy 29

  Amerykanie zhakują ceny wódki i ogórków w sklepach, podnosząc je o 200% Ludzie sami obalą Putina.

 • szambolan_prezydenta

  Oceniono 40 razy 12

  Cyber atak zorganizowany przez państwowe służby jest wbrew prawu międzynarodowemu!!!
  USA zawsze jak jest to im na rękę to ma w doopie prawo międzynarodowe!!

 • jonia2012

  Oceniono 25 razy 3

  tia...jak to mowia: nie strasz nie strasz bo sie...ten...;) na marginesie: Obama na zdjeciu zrobil "morde nr 3" hehehe

 • frelek1

  Oceniono 10 razy 2

  Skoro sowiet mówi, że nie "wpływa na przebieg kampanii wyborczej" to znaczy, że wpływa lub próbuje wpływać. Skoro sowiet mówi, że jego wojska nie walczą na Ukrainie to znaczy, że walczą. Skoro sowiet mówi, że Krym dobrowolnie się oddał w łapy mateczko Rosji to znaczy, że został przyłączony siłą. Skoro sowiet mówi, że nie szykuje się do ataku na żadne państwo sąsiedzie a szczególnie państwa bałtyckie to znaczy, że się szykuje, ćwiczy taki wariant i ma na to gotowe plany. Skoro sowiet mówi, że nie utrzymuje armii szczekaczy na polskich (i nie tylko) forach internetowych to znaczy, że taka armia istnieje i sieje niezły zamęt. Ot taka stara sowiecka szkoła polityki dezinformacji.

 • adam545

  Oceniono 6 razy 2

  co komentowac to sa po prostu kacapy ,oni nie cofna sie przed niczym byle zaszkodzic innemu panstwu

 • chateaux

  Oceniono 2 razy 2

  Gdyby Amerykanie chcieli przeprowadzić taki atak, to nie ujawnialiby tego publicznie. Tak jak nie ujawnili zamiaru atali za pomocą Stuxneta

 • awitold

  Oceniono 12 razy 2

  Myślę, ze największe upokorzenia USA przezylo na skutek ataku rosyjskich hakerów na serwery WADA, kiedy wyszło na jaw, ze Wilamsowa szprycuje się takimi danymi środkami, za które zdyskwaliwikowano Masze Szarapowa...

 • antybiurokrata

  Oceniono 5 razy 1

  Półgłupki z USA już nawet zapomniały własne mądre slogany z kultowych filmów:

  "If you gonna shoot, shoot!!! Don't talk!!!" (The good, the bad and the ugly)
  (Jak masz strzelać, to strzelaj!!! Nie p...rdol!!!" (Dobry, zły i brzydki - tytuł filmu)

 • tommy180

  Oceniono 5 razy 1

  wow, to juz USA na legalu może przeprowadzać ataki terrorystyczne (w sumie wczesniej też mogło), ale jak jest tylko chocby cień podejzrenia na Rosję o jakiś hakerski włam, to oburzenie całego świata. Precz z jankeską propagandą

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX