Gazeta.pl Next >  Technologie >  Ustawa antyterrorystyczna odcięła internautów od Google i Wikipedii. Dziwny incydent we Francji

Ustawa antyterrorystyczna odcięła internautów od Google i Wikipedii. Dziwny incydent we Francji

A A A
Google odcięte przez ustawę antyterrorystyczną

Google odcięte przez ustawę antyterrorystyczną

Francuscy internauci boleśnie odczuli skutki działania ustawy antyterrorystycznej. Zablokowano dostęp stron Google, Wikipedii i OVH.

Od początku czerwca we Francji obowiązuje znowelizowana ustawa antyterrorystyczna, która pozwala zablokować dowolną stronę internetową. Prawo wymierzone w terrorystów i ekstremistów uderzyło jednak w zwykłych obywateli. 

Czytaj też: Sprawdziliśmy, czy można handlować kartami SIM.

Jak donoszą francuskie media dziś rano osoby chcące odwiedzić tak popularne adresy jak Google.fr czy Wikipedia zobaczyły komunikat o blokadzie strony z uwagi na ustawę antyterrorystyczną. Poszkodowani byli też klienci jednej z największych na francuskim rynku firm hostingowych OVH.

Próbujesz połączyć się z witryną nawołującą do aktów terroru

- głosi informacja.

Francuski Orange szybko przyznał, że blokada stron nastąpiła na skutek pomyłki i po kilkudziesięciu minutach przywrócił funkcjonowanie witryn. 

Do więzienia za przeglądanie stron

Po serii zamachów na tle religijnym francuskie władze zdecydowały znowelizować ustawę antyterrorystyczną obowiązującą od roku 2012. Pierwszym skazanym  na podstawie nowych przepisów był mężczyzna, który, według TVN24,  regularnie odwiedzał strony dżihadystów, w tym zawierające instrukcję budowy bomby. Usłyszał wyrok dwóch lat więzienia. 

Polska pod nadzorem

Ustawa antyterrorystyczna obowiązuje również w Polsce. To w jej ramach polscy konsumenci muszą rejestrować karty telefoniczne okazując dowód tożsamości. Nowe regulacje również w Polsce pozwalają na zablokowanie dowolnej strony powiązanej z terroryzmem - bez wyroku sądu. Francuski incydent jest dowodem na to, że bez poprawnej kontroli łatwo o blokadę zupełnie normalnych stron. 

Polecamy
Komentarze (26)
Ustawa antyterrorystyczna odcięła internautów od Google i Wikipedii. Dziwny incydent we Francji
Zaloguj się
 • Oceniono 10 razy 6

  Dla lata pierdla za samo czytanie strony internetowej? Czy może jednak za umieszczanie wpisów nawołujących do przemocy? Bo tekst jak tak do bólu precyzyjny, jak tylko polska szkoła potrafi nauczyć.

 • Oceniono 12 razy 2

  Terroryzm w Europie praktycznie nie istnieje. Powoływanie się na zagrożenie terrorystyczne jako uzasadnienie ograniczenia praw i wolności jest propagandą i kłamstwem. To są twarde fakty. Patrz Global Terrorism Database.

 • drzejms-buond

  0

  a ja dopiero co odkryłem
  poland.shafaqna.com
  czy to znaczy ze będę mógł ją przeglądać tylko... z więzienia?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane