Ustawa antyterrorystyczna odcięła internautów od Google i Wikipedii. Dziwny incydent we Francji

Robert Kędzierski
Google odcięte przez ustawę antyterrorystyczną

Google odcięte przez ustawę antyterrorystyczną (fot. Google/Twitter)

Francuscy internauci boleśnie odczuli skutki działania ustawy antyterrorystycznej. Zablokowano dostęp stron Google, Wikipedii i OVH.

Od początku czerwca we Francji obowiązuje znowelizowana ustawa antyterrorystyczna, która pozwala zablokować dowolną stronę internetową. Prawo wymierzone w terrorystów i ekstremistów uderzyło jednak w zwykłych obywateli. 

Czytaj też: Sprawdziliśmy, czy można handlować kartami SIM.

Jak donoszą francuskie media dziś rano osoby chcące odwiedzić tak popularne adresy jak Google.fr czy Wikipedia zobaczyły komunikat o blokadzie strony z uwagi na ustawę antyterrorystyczną. Poszkodowani byli też klienci jednej z największych na francuskim rynku firm hostingowych OVH.

Próbujesz połączyć się z witryną nawołującą do aktów terroru

- głosi informacja.

Francuski Orange szybko przyznał, że blokada stron nastąpiła na skutek pomyłki i po kilkudziesięciu minutach przywrócił funkcjonowanie witryn. 

Do więzienia za przeglądanie stron

Po serii zamachów na tle religijnym francuskie władze zdecydowały znowelizować ustawę antyterrorystyczną obowiązującą od roku 2012. Pierwszym skazanym  na podstawie nowych przepisów był mężczyzna, który, według TVN24,  regularnie odwiedzał strony dżihadystów, w tym zawierające instrukcję budowy bomby. Usłyszał wyrok dwóch lat więzienia. 

Polska pod nadzorem

Ustawa antyterrorystyczna obowiązuje również w Polsce. To w jej ramach polscy konsumenci muszą rejestrować karty telefoniczne okazując dowód tożsamości. Nowe regulacje również w Polsce pozwalają na zablokowanie dowolnej strony powiązanej z terroryzmem - bez wyroku sądu. Francuski incydent jest dowodem na to, że bez poprawnej kontroli łatwo o blokadę zupełnie normalnych stron. 

Zobacz także
Komentarze (26)
Ustawa antyterrorystyczna odcięła klientów od Google i Wikipiedii. Dziwny incydent we Francji
Zaloguj się
 • fagusp

  Oceniono 10 razy 6

  Dla lata pierdla za samo czytanie strony internetowej? Czy może jednak za umieszczanie wpisów nawołujących do przemocy? Bo tekst jak tak do bólu precyzyjny, jak tylko polska szkoła potrafi nauczyć.

 • Jan Sowa

  Oceniono 12 razy 2

  Terroryzm w Europie praktycznie nie istnieje. Powoływanie się na zagrożenie terrorystyczne jako uzasadnienie ograniczenia praw i wolności jest propagandą i kłamstwem. To są twarde fakty. Patrz Global Terrorism Database.

 • drzejms-buond

  0

  a ja dopiero co odkryłem
  poland.shafaqna.com
  czy to znaczy ze będę mógł ją przeglądać tylko... z więzienia?

 • wrednylewarek

  Oceniono 2 razy 0

  I tak jest ZAWSZE !!! Kiedy 8 lat temu Australia wprowadziła blokowanie stron o treści "pedofilskiej" to natychmiast zablokowano strony Greenpeace oraz organizacji walczących ze składami odpadów radioaktywnych. Blokowanie stron to zawsze jest rządowa cenzura i tylko ciemny naród wierzy że chodzi o obronę dzieci przed .... tutaj długa lista....

 • zerozer52

  0

  Płaszczak aż tam zadziałał?

 • habib78

  Oceniono 6 razy 0

  Jarek już zaciera rączki. Bo co prawda my uczyliśmy Francuzów jeść widelcami, ale blokowanie internetu to chyba jedno z największych marzeń zakompleksionego dyktatora.
  Gezeta.pl - na bank będzie blokowana codziennie. Może już czas zacząć rekrutację do Radia Wolna Europa

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 6 razy 0

  Oh-la-la oui. Breivik kupił sobie materiały wybuchowe w internecie. Legalnie. W Polsce.. I Francuzi zamykają wikipedia, bo tam można się dowiedzieć jak funkcjonuje fotosynteza... Politycy tam nie potrafią zapanować nad sytuacją w Calais, dać szansę pracy, przyszłości młodocianym w gettach pod Paryżem...W zamian za to walczą z google...

 • jtby

  Oceniono 20 razy 0

  W Polsce nie wprowadzono żadnej ustawy antyterrorystycznej, tylko pod pretekstem terroryzmu wprowadzono ustawę pozwalającą na bezkarne, poza jakąkolwiek realną kontrolą, powszechne inwigilowanie społeczeństwa. Terroryści spokojnie dają sobie radę z tymi antyterrorystycznymi bzdetami, co pokazały zamachy we Francji. Pokusa powszechnej inwigilacji jest kusząca dla każdej władzy, ale dla tej neokomuszej szczególnie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje