Użytkownicy Wykopu oburzeni wywiadem z gangsterem Masą. Grożą kasowaniem kont. Serwis w tarapatach

Robert Kędzierski
Serwis Wykop.pl znów trzęsie się w posadach. Wszystko przez sesję AMA, której bohaterem był słynny były gangster "Masa".

Kilka dni temu Wykop, najpopularniejszy w Polsce serwis agregujący interesujące treści z internetu, ogłosił, że bohaterem sesji AMA będzie "Masa" - słynny były gangster, dawny członek mafii, który obecnie objęty jest programem ochrony świadków.

AMA (skrót od "Ask Me Anything", czyli "Pytaj o co chcesz") to znany w podobnych serwisach koncept. Jest to coś w rodzaju wywiadu, w którym przepytującym jest internetowa społeczność. W sesjach AMA prowadzonych przez popularny amerykański serwis Reddit uczestniczyły takie postacie jak Bill Gates czy Elon Musk.

AMA: były członek gangu pruszkowskiego
Masa. Byłem członkiem najpotężniejszego polskiego gangu - gangu pruszkowskiego. Obecnie jestem świadkiem koronnym, a moje zeznania doprowadziły do aresztowania członków zarządu Pruszkowa. Moje zeznania uchroniły skarb państwa od straty 1,5 miliarda złotych.
Zapraszam na AMA ze mną!

- tak reklamowane było AMA z "Masą", które w poniedziałek zorganizował Wykop.

Wściekłość użytkowników

Niestety całkiem spore grono użytkowników oburzył pomysł administracji serwisu. Według wielu osób sesja AMA z "Masą" to "robienie gwiazdy z bandyty". 

Użytkownicy wściekli za AMA z MasąUżytkownicy wściekli za AMA z Masą Fot. Wykop

Wykop nie ugiął się pod falą krytyki. Sesja z Masą się odbyła. I podzieliła społeczność, bo ponad 2000 osób ją "wykopało", a ok. 1500 osób. "zakopało". Mechanizm portalu działa właśnie w taki sposób - to jego społeczność decyduje o tym co jest wartościowe i warte uwagi - im więcej osób "wykopuje" link, tym lepszą ma pozycję w rankingu.

W serwisie pojawiły się zarzuty o usuwanie komentarzy przeciwników AMA z "Masą". Urażeni postępowaniem użytkownicy zaczęli informować o usunięciu swoich kont.

Społeczność Wykopu oburzona wywiadem z MasąSpołeczność Wykopu oburzona wywiadem z Masą Fot. Wykop

Ostatnim przejawem buntu użytkowników jest zalanie Wykopu bezwartościowymi linkami, który elementem wspólnym jest słowo kluczowe - "MASA".

Użytkownicy Wykopu oburzeni wywiadem z MasąUżytkownicy Wykopu oburzeni wywiadem z Masą Fot. Wykop

Niektórzy użytkownicy żądają też sesji AMA  z innymi kontrowersyjnymi osobami.

Społeczność Wykopu oburzona sesją AMA z MasąSpołeczność Wykopu oburzona sesją AMA z Masą Fot. Wykop

Szef serwisu uspokaja

Michał Białek, który kieruje serwisem, nie pozostał obojętny wobec krytyki. Odpowiedział wpisem, w którym starał się wyjaśnić zasadę działania Wykopu:

Chcialbym Wam przypomniec, ze Wykop jest miejscem, w ktorym wypowiedziec sie moze kazdy. Na rownych zasadach z kazdym z Was. Nie mam nic przeciwko temu by jutro pojawilo sie AMA z zakonnikiem, ktory uciekl z zakonu, politykiem, ktorego nie jestem fanem czy kimkolwiek innym. To Wy swoimi wykopami i pytaniami pokazujecie czy tresc jest interesujaca. Jezeli nie podoba Wam sie ta tresc, to mozecie jej po prostu nie czytac lub zakopac. Jezeli uwazasz, ze Wykop ma byc miejscem tylko o takich pogladach jak Twoje i nikt inny nie ma wstepu, to cytujac @t__d - zapraszam do usuniecia konta. 

 Pojawiają się też wpisy broniące wywiadu z "Masą":

Patrząc teraz na główną mam wrażenie, że na wykopie jednak króluje gimnazjum. Mnóstwo osób jest zainteresowanych polskimi gangami z lat 90. Jak pojawia się okazja, żeby zadać pytanie osobie, która w tym siedziała to trzeba to uszanować. Proste - nie interesuje Cię to to nie czytaj! A nie twórz jakiejś sztucznej afery bo boli Cię dupa. Może w niezgodny z prawem sposób, ale ten człowiek osiągnął więcej i zarobił więcej niż większość z Was kiedykolwiek.

To nie pierwsza tego typu burza na Wykopie. Ostre reakcje wzbudziły też wpis dotyczący strony ułatwiającej złożenie wniosku w programie "500+". Michał Białek, szef serwisu, został wówczas  pomówiony o wyłudzenie przez część użytkowników.

Szef Wykopu zmaga się w poważnymi oskarżeniamiSzef Wykopu zmaga się w poważnymi oskarżeniami Fot. Aleksandra Anzel/Wykop. Robert Kędzierski

Serwis zapewne przetrwa kolejną burzę. Nie wszyscy są oburzeni pomysłem wywiadu z gangsterem. Zresztą, w taki sam sposób kończyły się wcześniejsze afery na Wykopie.

Więcej o:
Komentarze (22)
Użytkownicy Wykopu oburzeni wywiadem z Masą. Grożą kasowaniem kont. Serwis w tarapatach
Zaloguj się
 • konradmarburg

  Oceniono 19 razy 17

  "Może w niezgodny z prawem sposób, ale ten człowiek osiągnął więcej i zarobił więcej niż większość z Was kiedykolwiek."
  Głupota ludzka jest jednak wszechogarniająca i niemierzalna. Dlaczego ktoś w ogóle podaje dalej wypowiedź takiego kretyna?

 • Tajny Tajniak

  Oceniono 15 razy 1

  Wykop to dno. Promowanie gwałciciela. Ptfu. A jeszcze nie tak dawno popierali czarny protest, gdzie głównym aspektem był właśnie gwałt i dzieci z niego. A Masa bez wstydu się przyznaje do gwałtu - Michał Białek za to sobie z nim rozmawia o życiu i zwie go "Jareczkiem"

 • alfred_hugecock

  0

  > Obecnie jestem świadkiem koronnym, a moje zeznania doprowadziły do aresztowania członków zarządu Pruszkowa

  Szkoda tylko, że te zeznania były tak dobre, że zarząd Pruszkowa został uniewinniony.

 • hejter-skejter

  0

  "Nikt nie kaRZe Ci tego czytac" - to też świadczy o poziomie p. Michała Białka.

 • promemo

  Oceniono 9 razy -1

  Michał Białek: "Nikt nie KARZE Ci tego czytać".
  Jeśli "to" (Wykop) czyta się za karę, to już nie dziwi poziom gramatyki Szefa serwisu.
  Jaki Szef, taki Serwis.

 • apep54

  Oceniono 7 razy -3

  Przyszłość przed "Wykopem" !!! Proponuję namówić na szczere zwierzenia jakiegoś nekrofila,zoofila,pedofila ,kanibala i bedzię SUPER.

 • homo_lupus

  Oceniono 10 razy -4

  Czy pierwszy screen prezentuje wypowiedź niejakiego Michała Białka?

  Czy niejaki Michał Białek jest szefem serwisu prezentującego treści m.in. tekstowe?

  Czy warunkiem - uwaga, zwrot niezrozumiały, który być może obraża niejakiego Michała Białka - sine qua non prowadzenia takiego serwisu powinna być umiejętność pisania w stopniu podstawowym?

  Zakładając trzy odpowiedzi twierdzące, chciałbym zapytać: kto KARZE niejakiemu Michałowi Białkowi pełnić funkcję, do której nie ma podstwwowych kwalifikacji...? Bo że przy okazji ów ktoś karze Bogu ducha winnych czytelników, to więcej niż pewne.

 • dodatkowo_zwracam

  Oceniono 9 razy -5

  Wykop to pisie szambo od 8 lat. Kto miał tam konto do szambonurek

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX