Apple pójdzie w ślady konkurencji. iPhone 8 będzie miał ekran OLED

Nowy iPhone 8 będzie wyposażony w ekran OLED. Tak przynajmniej twierdzi CEO Sharpa. Zdaje się, że Apple zapragnęło mieć lepsze wyświetlacze.

Od pewnego czasu można było natrafić w sieci na plotki, jakoby iPhone 8 miał dostać ekran OLED, zamiast dotychczas używanych wyświetlaczy LTPS. Na początku października media informowały o rozmowach, jakie Apple prowadzi z firmą Sharp. Dotyczyły one produkcji i dostaw ekranów OLED.

Zdaje się, że obecność ekranów OLED w iPhone 8 jest już niemal pewna. Informację taką potwierdził Tai Jeng-wu - CEO firmy Sharp i jednocześnie pracownik firmy Foxconn (w jej fabrykach składane są iPhone'y dla Apple).

Warto zaznaczyć, że (poza Sharpem) jako potencjalnych dostawców wyświetlaczy do nowego iPhone'a wymienia się Samsunga i LG Display. Wszystkie te firmy to giganci w produkcji wyświetlaczy. Ostatnio słychać było także doniesienia na temat inwestycji tych firm w fabryki OLED. 

Ekrany OLED będą powszechne w roku 2018?Ekrany OLED będą powszechne w roku 2018? Fot. droidviews.com

Po co Apple taka technologia?

Ekrany OLED prawie pod każdym względem są lepsze od stosowanych dotychczas w iPhone'ach ekranów LTPS (bardzo podobnych do LCD). Główną zaletą OLED jest bardzo głęboka czerń. Każdy piksel emituje światło samodzielnie, a punkty "wyświetlające" kolor czarny pozostają zupełnie ciemne. To sprawia, że ekrany OLED mogą mieć praktycznie nieskończony kontrast i zużywają mniej prądu od LCD.

Są także lżejsze, bardziej elastyczne i posiadają krótsza czas reakcji. Niestety mają krótszą żywotność, gorszy balans bieli i w dalszym ciągu są droższe w produkcji od LCD.

Obecnie ekrany OLED (lub ich odmiany, jak np. bardziej doskonałe Super AMOLED) stosowane są w niektórych smartfonach z Androidem w wyższej półki. Najbardziej znany z ich stosowania jest Samsung - największy producent ekranów tego typu na świecie. W obu flagowych liniach (Galaxy "S" i "Note") wyświetlacze Super AMOLED były obecne już od pierwszej generacji.

OLED zastosowano także we flagowcach innych firm, m.in. w smartfonach Google PixelXiaomi Redmi Pro czy Nexus 6P.

Premiera w przyszłym roku

Warto wspomnieć także, że według plotek Apple może wyposażyć tylko największą wersję iPhone'a 8 w ekrany OLED. Spekuluje się, że pozostała (lub pozostałe) mogą mieć dawne ekrany LTPS.

Premiery iPhone 8 spodziewamy się we wrześniu przyszłego roku.

Więcej o:
Komentarze (30)
Apple pójdzie w ślady konkurencji. iPhone 8 będzie miał ekran OLED
Zaloguj się
 • 4v

  Oceniono 14 razy 4

  Pamiętam, jak sekciarze wyśmiewali OLED, zaś normalni użytkownicy produktów Apple zręcznie fakt istnienia OLED przemilczali. Teraz pierwsi powinni się zapaść pod ziemię ze wstydu (który to już raz?), a drudzy może w końcu zaczną gadać ludzkim głosem.

  PS. za każdym razem jak widzę "wizualizacje iPhone", to ta górna beleczka nad wyświetlaczem taka cieniuteńka... mokre marzenie fana... później wchodzi produkt i jak zwykle bezele rodem z 2007...

 • londonerr

  0

  Apple sie skonczyl na iphone 5. Teraz dorzuca co roku male gówienko i sprzedaje ten sam sprzet za wiecej kasy.

 • remo29

  Oceniono 2 razy 0

  Jeszcze rok-dwa i iPhone będzie jak Samsung, tylko nikt się nie przyzna, bo to przecież wstyd.

 • waldimekum

  0

  Szkoda, że nie SuperAmoled.

 • single_malt

  0

  Moge potwierdzic. To jest prawda. Producenci OLED maja ramp up.

 • galik79

  0

  Hyhy. Czyli po raz kolejny sprawdza się powiedzenie - Hej fani apple, jak chcecie zobaczyć funkcje, które w Waszych telefonach będą za kilka lat, spójrzcie na telefony z androidem.
  Posiadacz Galaxy Note 2 z wyświetlaczem AMOLED. Od 4 lat.

 • n29a

  0

  Aha. I co z tego? Mam na to zbierać i iść ze śpiworem pod sklep do kolejki? :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX