Rakiety Patriot trafią do Polski z opóźnieniem. Antoni Macierewicz walczy o najlepsze uzbrojenie

Robert Kędzierski
Program tworzenia polskiej tarczy antyrakietowej opóźnia się. Sprawę komplikują zarówno zbliżające się w USA wybory prezydenckie, jak i ambicje Antoniego Macierewicza, który chce, by Polska armia nie ustępowała wyposażeniem amerykańskiej.

Pierwsze rakiety Patriot miały trafić do Polski w roku 2019. Wszystko wskazuje jednak na to, że data ta ulegnie przesunięciu o dwa lata. Tym samym plan budowy polskiej tarczy antyrakietowej w ramach programu "Wisła" opóźnia się. O sprawie napisał dziś dziennik "Rzeczpospolita".

Czytaj też: Rakieta zboczyła z kursu i zabiła 28 osób. Błąd programisty?

Macierewicz chce najlepszego uzbrojenia 

Ministerstwo Obrony stara się, by Patriotami zarządzał system IAMD (Integrated Air and Missile Defense). Jest to rozwiązanie kompatybilne z tym, co polska armia już ma na wyposażeniu - chodzi m.in. o radary. Może się jednak okazać, że wynik wyborów prezydenckich sprawi, że USA wybiorą ostatecznie inny system. 

Problemem jest również to, że IAMD jest produktem Northrop Grumman, firmy, która konkuruje ze spółką Raytheon, produkującą Patrioty. Jej również zależy na tym, by dostarczyć nam nie tylko rakiety, ale i kompleksowy system zarządzania. 

50 miliardów na obronę powietrzną 

Decyzja o wyborze Patriotów zapadła w roku 2015, jeszcze w czasie rządów Platformy Obywatelskiej. We wrześniu br.  wybór tych rakiet zatwierdził Antoni Macierewicz, obecny minister obrony narodowej. Zrobił to przy okazji uruchomienia programu obrony powietrznej "Wisła". Polska zamierza wydać na niego nawet 30-50 miliardów złotych. 

Więcej o:
Komentarze (119)
Rakiety Patriot trafią do Polski z opóźnieniem. Antoni Macierewicz walczy o najlepsze uzbrojenie
Zaloguj się
 • smok61

  Oceniono 39 razy 23

  To jak chce najlepszą broń , to dobrze , czy źle ?
  Trochę się już pogubiłem ...;(

 • zagraniczny-online

  Oceniono 23 razy 11

  wyglada na to ze Macierewicz naprawde probuje kupic te Patrioty, chce naprawde dobrze,
  ale ten zakup jest tak skomplikowany, tyle sie zmienia, w polityce, i w technologiach tez , coraz to nowsze wersje panie wychodza,
  normalnie pogubic sie mozna ...

 • akst1

  Oceniono 19 razy 5

  Szef MON-u koniecznie powinien sprawdzić jakość tych patriotów, bo jakie są standardy traktowania przez Stany takich ,,wypróbowanych" sojuszników jak Polska, to wszyscy wiemy. Z Żydami trzeba rozmawiać po żydowsku, aby nie dać się oszwabić.

 • wadim.murski

  Oceniono 3 razy 3

  bardziej mnie ciekawi, kiedy trafią w Polskę pierwsze rosyjskie rakiety, sprowokowane polityką macierewicza

 • leonleonidas

  Oceniono 5 razy 3

  Ten przyglup (cholera wie jak go nazwac, moze lepiej szaleniec), kierowany chorobliwymi wizjami, gotow nam wszystkim narobic problemow

  Cos trzeba z nim zrobic.

 • tezmaciej

  Oceniono 2 razy 0

  Czyli, jak zamierzaliśmy dalej zamierzamy.

 • Stefan Judas

  0

  No i narzekają na Komorowskiego że to i owo a robił dużo żeby Polska miała dobre wyposażenie wojska jak rakiety ,PATRIOT,,,chyba że Macierewicz odwoła jak śmigłowce Karakal ,,,,,,,i wprowadzi tylko drony,,,,

 • tenare

  0

  I tak Amerykanie nie dadzą Polakom kodów startowych do rakiet Patriot.
  My zapłacimy miliardy, ale decydować o użyciu broni będzie Waszyngton.

  W razie konfliktu z Rosją, jeśli ładnie poprosimy, to może prezydent H.Clinton wyśle nam takie kody startowe z prywatnego maila.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX