Elon Musk: minimalna płaca dla każdego. Niech zarobią na nią roboty

Robert Kędzierski
Elon Musk: Roboty i sztuczna inteligencja powinny pracować na ludzi

Elon Musk: Roboty i sztuczna inteligencja powinny pracować na ludzi (Fot. fot. AP/Koji Sasahara/ OnInnovation (flickr/cc))

Elon Musk przestawił koncepcję, która może zmienić nasze podejście do rozwoju technologii i sztucznej inteligencji. Miliarder twierdzi, że skoro automatyzacja odbierze ludziom pracę, to rządy powinny wypłacać każdemu pensję "wypracowaną" przez roboty.

Jedną z największych obaw postępującej automatyzacji i robotyzacji jest ryzyko wzrostu bezrobocia.  Światowe Forum Ekonomiczne, jak pisaliśmy w styczniu, przeprowadziło badania na ten temat. Postęp technologiczny może doprowadzić do zwolnienia nawet 5 milionów ludzi.

Czytaj też: Musk pokazał samochód, który potrafi jeździć bez udziału człowieka. Przełom jest bliski. 

Niech roboty zarabiają na ludzi

Elon Musk, właściciel firmy Tesla, innowator i zwolennik sztucznej inteligencji, stwierdził, że problem można rozwiązać.

Sądzę, że ze względu na automatyzację jest szansa na wprowadzenia czegoś w rodzaju uniwersalnej podstawowe pensji czy czegoś w tym rodzaju. Nie bardzo widzę inne rozwiązanie.  

- stwierdził w rozmowie z CNBC cytowany przez The Indepdentent

Dodał też, że dzięki automatyzacji ludzie będą mogli zająć się bardziej skomplikowanymi zagadnieniami. 

W symbiozie ze sztuczną inteligencją

Ludzkość będzie musiała znaleźć sposób na przestawienie się na nowe tory. Pomysł Muska jest zbieżny z ideami promowanymi przez niektóre ośrodki analityczne. W Finlandii rząd planuje wprowadzić uniwersalny, minimalny dochód w wysokości 800 euro. Miałby on być wypłacany każdemu, ale w zamian zniknąć miałby system ulg i zapomóg. 

Już w roku 2017 Finowie zaczną testować swój pomysł. Na początku każdy otrzyma 550 euro, a system zapomóg będzie funkcjonował. Całkiem szybko możemy zatem przekonać się, czy pomysł Muska, by to roboty dosłownie utrzymywały ludzi jest realny do wprowadzenia. Należy jednak pamiętać o tym, że właściciel Tesli myśli już o nieco bardziej odległych czasach, w których sztuczna superinteligencja przejmie wiele zawodów wykonywanych dziś przez ludzi takich jak analityk finansowy, recepcjonistka, konsultant etc. 

Zobacz także
Komentarze (152)
Elon Musk: minimalna płaca dla każdego. Niech zarobią na nią roboty
Zaloguj się
 • jot-23

  Oceniono 50 razy 24

  niestety, na "kazdego robota" stwozonego przez Muzga i jego kabale, natychmiastowo rodzi sie 5000 muzynkow, gotowych wsiasc na pontonik po "robocizne"

 • smiki48

  Oceniono 42 razy 18

  kiedyś to przerabiano. W starożytnym Rzymie jego obywatele mieli zagwarantowane pewne minimum socjalne stąd hasło "chleba i igrzysk". Jak się to skończyło, to chyba każdy wie. Wygrały ludy, które takich przywilejów nie posiadały, ale za to miały wolę walki i działania.

 • goborrr

  Oceniono 39 razy 17

  Wypłacanie pieniędzy za darmo spowoduje na początku galopującą inflację, a potem dojdziemy do wniosku, że pieniądze w ogóle przestały być potrzebne...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX