Auchan testuje robota, który zastąpi tradycyjny wózek. WiiGo nie odstąpi cię na krok

Robert Kędzierski
W niedalekiej przyszłości w marketach Auchan mogą się pojawić roboty wiernie podążające za osobami robiącymi zakupy. Mechaniczni tragarze zastąpią tradycyjny wózek.

WiiGo to prototypowy autonomiczny robot testowany przez Auchan w jednej z placówek we Francji. Urządzenie ma pomóc przede wszystkim osobom niepełnosprawnym i kobietom w ciąży. Zastępuje tradycyjny wózek sklepowy. 

Czytaj też: Ten robot uwolni cię od najbardziej znienawidzonej czynności. 

embed

Robot śledzi "właściciela" za pomocą wbudowanej kamery połączonej z systemem identyfikacji. Podąża za nim krok w krok - nie oddali się na więcej niż 1,5 metra. Do swobodnego przejazdu potrzebuje szerokości ok. 90 cm. 

WiiGoWiiGo Fot. Auchan/YouTube

WiiGo jest też w stanie rozpoznać, że znajduje się już w strefie kas. Muszą być one oznaczone specjalnymi symbolami. Robot towarzyszy osobie robiącej zakupy od wejścia do sklepu, aż do momentu jego opuszczenia. 

WiiGoWiiGo Fot. Auchan/YouTube

Auchan nie zdecydował jeszcze, czy wdroży nowatorskie rozwiązanie do swoich marketów. Wiadomo tylko, że poprzednie testy WiiGo, które miały miejsce w Portugalii, zakończyły się pozytywną reakcją konsumentów. Barierą mogą być koszty - prototyp kosztuje kilka tysięcy euro - wyjaśnia serwis International Supermarket News.

Potrzebne testy

Autonomiczne roboty zaczynają być wykorzystywane w obiektach użyteczności publicznej. W USA w centrach handlowych pojawiają się już urządzenia o nazwie K5. Ich zadaniem jest patrolowanie terenu. Wyposażone w czujniki ruchu i kamery są w stanie raportować o zagrożeniach i ominąć przeszkody. Zdarzyło się jednak, że e-ochroniarz przypadkowo potrącił małe dziecko. Dlatego Auchan z pewnością będzie chciał przetestować wszelkie aspekty funkcjonowania robota nim zdecyduje się na jego powszechne wprowadzenie. Bez wątpienia pomysł firmy jest kolejnym krokiem ku temu, by uczynić technologię użyteczną człowiekowi. 

 
Więcej o:
Komentarze (26)
Auchan testuje robota, który zastąpi tradycyjny wózek. WiiGo nie odstąpi cię na krok
Zaloguj się
 • welcometopoland

  Oceniono 9 razy 5

  lepiej niech zainwestują (w Polsce) w lepszy asortyment i jakość towaru !

 • krzepki.harry

  Oceniono 12 razy 4

  No i po co?
  Kupa skomplikowanej elektroniki, metale ziem rzadkich, trudne, energochłonne i drogie do wyprodukowania, energochłonne w eksploatacji, trudne i energochłonne w utylizacji? Czy jesteśmy już totalnymi inwalidami, nie możemy sobie wózka na kółkach popchnąć?

 • borsuk07

  Oceniono 7 razy 3

  no i jak mają LUDZIE pracować po 50 + i nazbierać na tzw. godziwą emeryturę. Wszędzie roboty, maszyny zastępujące ludzi więc ludzie będą żyć tylko dla przyjemności.

 • diesel_poznan

  Oceniono 1 raz 1

  Tytuł na głównej "Znana sieć supermarketów Auchan testuje w swoich sklepach roboty, które mają zastąpić..." już rozwiewa wszelkie wątpliwości o jaką sieć chodzi. Ktoś przypadkiem napisał "Auchan" i kliknięcia od razu poszły w dół. Czekam na poprawny tytuł zachęcający do klikania w ten kilkudniowy już artykuł, który otrzymał status "Nowe".

 • t.ziemianin

  0

  Ale to jest INTERMARCHE!!!

 • cucurucu

  Oceniono 2 razy 0

  Tesco wprowadzilo koszyki na kolkach z dluga raczka

 • racetam

  Oceniono 2 razy 0

  fajnie że nosi zakupy zamiast wózka. noszenie wózka jest strasznie męczące.

 • rydzo

  Oceniono 3 razy -1

  Akurat pchanie wózka dla starszej osoby albo kobiety w ciąży to nieduży wysiłek. Skoro nie ma siły wózka pchać to ja też zakupy zapakuje do samochodu albo pójdzie z nimi do domu? To już lepiej zamówić przez internet z dostawą do domu gdy problemem jest nawet poruszanie się z wózkiem sklepowym ...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX