Pasażer na miejscu kierowcy. Tesla pokazuje przełomowe wideo

Robert Kędzierski
Elon Musk zaprezentował, jak będzie wyglądać jazda w pełni autonomicznym samochodem Tesli. Pasażer zajmie miejsce kierowcy tylko dlatego, że wymusza to prawo.

W październiku szef Tesli Elon Musk zapowiedział przełom. Zapewnił, że już w przyszłym roku jego firma zaprezentuje w pełni autonomiczny samochód. Taki, który będzie w stanie poruszać się po drodze bez udziału kierowcy. 

Czytaj też: Elon Musk obiecuje tanią energię słoneczną dla każdego domu. 

Wczoraj na Twitterze opublikował nagranie, które jest dowodem na bliskość tej rewolucji. Widzimy na nim samochód, który faktycznie jedzie samodzielnie. Na miejscu kierowcy siedzi pasażer - nie dotyka kierownicy. Jak wyjaśnia The Verge, jego obecność jest wymagana przez prawo. 

Potężny mózg i wiele oczu

Nagranie prezentuje coś jeszcze. Po prawej stronie kadru widzimy świat oczami samochodu Tesla. Firma zapewnia, że bezpieczeństwo podróży zapewnia pokładowy komputer, który jest "czterdzieści razy razy potężniejszy od komputera poprzedniej generacji". Przetwarza dane z kamer, sonara i radaru. 

Wideo robi wrażenie, ale trzeba pamiętać o tym, że dziś trudno przesądzić o wyższości w pełni autonomicznych aut. Czy będą faktycznie bardziej bezpieczne? O tym przekonamy się w przyszłości. 

Więcej o:
Komentarze (63)
Pasażer na miejscu kierowcy. Tesla pokazuje przełomowe wideo
Zaloguj się
 • wykresy-gieldowe

  Oceniono 28 razy 10

  "Firma zapewnia, że bezpieczeństwo podróży zapewnia pokładowy komputer, (...)"
  Uwierze w te bajeczki dopiero, gdy wyraz "zapewnia" bedzie rozumiany jako "pokrywa OC".

 • wlodzimierz.il

  Oceniono 40 razy 8

  >Pasażer na miejscu kierowcy. Tesla pokazuje przełomowe wideo

  Od kierującego samochodem człowieka gorszy jest tylko kierujący samochodem komputer.

 • karrampa

  Oceniono 8 razy 4

  Czy samochód taki będzie się nadawać np. do ciągnięcia kobiety przywiązanej za szyję, jak to się praktykuje obecnie w ubogacanych Niemczech ?
  thelocal.de/20161121/woman-hospitalized-after-man-drags-her-behind-car-on-rope

 • hiszpan25

  Oceniono 1 raz 1

  na necie jest niestety sporo filmow pokazujacych ze autopilot Tesli nie jest idealny I czesto zupelnie sie gubi w zyciu codziennym. pokazany material jest materialem promocyjnym wiec tu wszystko dziala jak trzeba ale ogladajacy musi byc swiadomy, ze w zyciu codziennym nie wszystko jest tak pieknie jak w materiale marketingowym...
  Tesla zrobila gigantyczny krok naprzod w kierunku aut autonomicznych ale nadal uwazam ze to jeszcze nie ten czas nie ta technologia nie ten software aby oddac swoje zycie maszynie...

 • Leszek Brzostowski

  Oceniono 1 raz 1

  Panowie kierowcy. Komputer nie pije, nie gada przez telefon w czasie jazdy, jak jest znak ograniczenia prędkości. to do tej prędkości się dostosuje, nie będzie dłubał w radiu. żeby zmienić kanał radiowy, nie przyśnie w trasie itp itd Jeżeli będzie jeden wypadek na 1 mln. km. to wszystko. A ile ludzi ginie przez ludzi. W kraju wielkości Polski miasteczko co roku!!! I spore miasto rannych!! Jak długo ustawodawcy mogą to tolerować? Trzeba zrobić jak najszybciej takie zmiany w prawie, żeby takie samochody mogły jeździć. ONZ winien wypracować konwencję, która winna uregulować zagadnienie. Za używanie samochodu zawsze odpowiada kierowca i jest to oczywista oczywistość. Jeżeliby udowodnił producentowi oprogramowania błąd, to w drodze procesu cywilnego uzyskuje odszkodowanie. Nie sądzę aby w typowych sytuacjach drogowych oprogramowanie robiło błędy zresztą to widać na filmiku. A w sytuacjach nietypowych, to i komputer i człowiek może być zawodny. Jakby po wprowadzeniu automatów liczba zabitych i rannych zmniejszyła się o połowę, to już warto.

 • zbyszek.kossakowski

  Oceniono 1 raz 1

  Martwi mnie że komputer nie wykrył psa na smyczy 2:18!
  Owszem zauważył właściciela ale pies na smyczy nie został oznaczony jako "obiekt" do ominięcia.
  czyli gdyby wyszedł bardziej na drogę zostałby przejechany...

  Nigdzie na filmie nie zauważyłem zwierząt na drodze więc nie wiem czy to jednorazowe pominięcie czy ogólne.

  Ciekawe jest też omijanie biegaczek biegnących koło siebie poboczem 1:31 samochód oznaczył "lewą" jako pojazd i zrównał prędkość dopiero po chwili wyprzedził;)

 • mariusz2010

  0

  To jest wideo poklatkowe. ;)

 • mrufek-mk

  0

  ciekawe, wygląda na wymuszenie pierwszeństwa przy skrecie w lewo w 0:31 ;)

 • qs-group

  Oceniono 10 razy 0

  Biada nam, mistrzom kierownicy

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX