Narodowcy chcieli własnego Facebooka. Ktoś im go zrobił. Rusza Nasze Gniazdo

Robert Kędzierski
W sieci pojawiła się zapowiedź nowego serwisu społecznościowego: Nasze Gniazdo. Nazwa oraz stylistyka szaty graficznej sugerują, że ma to być portal dla osób o poglądach narodowych. Czy tak jest w rzeczywistości? To chyba jednak jeden wielki żart.

Nasze Gniazdo opisuje się jako "suwerenne miejsce spotkań Polaków w internecie". Szata graficzna i jego przekaz są skierowane raczej do osób o poglądach narodowościowych. Dominuje połączenie bieli i czerwieni, grafiki prezentujące godło. Symboliczna jest również nazwa. 

Nasze GniazdoNasze Gniazdo Fot. Nasze-gniazdo.pl

Można się rejestrować...

Serwis w tej chwili działa w ograniczonym zakresie. Pozwala na rejestrację konta. Wymaga przy tym podania imienia, nazwiska i adresu e-mail. Po podaniu danych widzimy komunikat o tym, że rejestracja nastąpi w ciągu doby. Przeprowadziliśmy ją kilka dobę temu - wciąż czekamy na oficjalne potwierdzenie.

Czytaj też: Korea Północna sklonowała Facebooka. Coś poszło nie tak...

Rejestracja kontaRejestracja konta Fot. Nasze Gniazdo

 

Odwołania do różnych treści

W portalu Nasze Gniazdo możemy znaleźć odwołania do treści publikowanych przez środowiska narodowców. Grafika portalu wykorzystuje m.in. profil Mariana Kowalskiego, wiceprezesa Ruchu Narodowego. Przedstawia też symbole graficzne, które powiązać można z różnymi środowiskami nacjonalistycznymi. 

Serwis w nieco nachalny sposób zderza te zdjęcia, publikowane m.in. na Facebooku, z symbolami graficznymi mającymi negatywny wydźwięk, takimi jak "Zakaz euroentuzjazmu".

Na serwisie pojawia się też symbol Falangi - wykorzystywany m.in. przez organizacje narodowców. Został tu użyty jako synonim "lajka" znanego z Facebooka. 

Przycisk FalangaPrzycisk Falanga Fot. Nasze Gniazdo

Po raz kolejny twórcy serwisu wykorzystują treści publikowane na Facebooku. Być może po to, by pokazać jak może funkcjonować serwis, być może po to, by nadać swojemu portalowi autentyzmu. Chociaż najbardziej prawdpodobne wydaje się inne wytłumaczenie: ktoś próbuje w pewnym sensie kpić z narodowców. 

To tylko żart?

Twórca Naszego Gniazda ujawnił się w liście wysłanym do portalu Trwam24.pl. 

Wszyscy słyszeliśmy o problemach środowisk narodowych z kasowaniem profili na Facebook. Zdaliśmy sobie sprawę z tego, że media są kontrolowane przez zachodnie korporacje i państwo polskie nie ma kontroli nad ich działalnością. Ponadto władze giganta traktują pobłażliwie organizacje lewicowe. Strony szkalujące wielkich Polaków jak np. Jana Pawła II nie są usuwane pomimo zgłoszeń od użytkowników.

- napisał autor portalu w emailu do serwisu. 

Wojna polsko-facebookowa

Pod koniec października między częścią organizacji narodowców a Facebookiem wybuchł spór. Portal Marka Zuckerberga zablokował bowiem stronę Marszu Niepodległości. Jako jeden z powodów podano używanie symbolu Falangi. Formalnie jest używana przez Obóz Narodowo-Radykalny(ONR) i Narodowe Odrodzenie Polski (NOP). Według Facebooka stosowanie Falangi w materiałach promujących marsz wyczerpywało znamiona mowy nienawiści. 

Po protestach oficjalną stronę Marszu przywrócono. Środowiska narodowców nie kryją jednak żalu wobec Facebooka. 11 listopada spalono nawet flagę serwisu. Pojawiły się również głosy o stworzeniu specjalnego miejsca w sieci, w którym nie będzie "cenzury" Facebooka. 

Zobacz też: Narodowcy w armii Macierewicza? To niebezpieczne

Więcej o:
Komentarze (117)
Narodowcy chcieli własnego Facebooka. Ktoś im go zrobił. Rusza Nasze Gniazdo
Zaloguj się
 • bocieqq

  Oceniono 50 razy 20

  Przecież to jest fake moi drodzy redachtorzy
  Wstyd gazeto, że dajecie się nabrać na takie clickbaity

 • powiatowy_joe

  Oceniono 27 razy 15

  To jakaś podpucha szyta niezbyt cienkimi nićmi, z dodatkową funkcją kradzenia haseł i kont pocztowych. Genialne w swojej prostocie :). Prawicowcy są podatni na trolling, a tutaj sprawa może się stać bardziej smutna, bo w pakiecie idzie scamming (kradzenie w/w haseł) i pishing (podszywanie się pod inne serwisy w celach kradzieży danych). I z zabawnego trollingu przeistacza się to w normalne narzędzie cyberprzestępstwa.

 • panspawacz4

  Oceniono 18 razy 6

  Panie Adamie, proszę pozdrowić brata... Ludobójcę pieprzonego...

 • rogan

  Oceniono 20 razy 6

  Ktos? Teraz juz wiecie pseudodziennikarze wyborczej czemu wam sprzedaz spada! Sami sie zaoracie!

 • bogpan

  Oceniono 15 razy 5

  Pozdrowienia dla brata.

 • gregu

  Oceniono 7 razy 5

  A na grafice dwie kaczki w misce ;) Ciekawe, czy to zamierzona szydera, czy nie. Zakładam oczywiście, że to żarcik (jak już Artur Ostrowicz napisał).

 • cogitek124

  Oceniono 12 razy 4

  co sie dzieje z mozgami redachtorow z Czerskiej, ze daja sie nabrac na taki fake? Przeciez nawet dziecko widzi, ze to zart. Kogo wy zatrudniacie? A tych 135-ciu ze zwolniej grupowych to byli w pierwszej kolejnosci do zwolnienia bo byli najglupsi. Zostawiliscie tych bardziej rozgarnietych, tych ktorzy nabieraja sie na takie prymitywne prowokacje.

  Rany Boskie, to jak glupi musieli byc ci co polecieli na pysk, skoro tych madrzejszych zostawili?

  "Patriota" z kijem baseballowym? Slowo "Polak" pisane mala litera? Jaskrawa nachalna wrecz kolorystyka bialo-czerwona? Zadnej reklamy ze srodowisk patriotycznych i wy wierzycie, ze to prawdziwy portal?

  Ten artykul sprawil, ze pozwolilem sobie na chwile zadumy nad stanem umyslow "redachtorow" z Czerskiej. Pomalu stajecie sie synonimem obciachu. Wiecej takich wypocin a Wiednacy Organ Michnika jeszcze w tym roku zakonczy swoja antypolska dzialalnosc.

 • ankonta57

  Oceniono 13 razy 3

  Gazeciany szajs!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX