Smogathon 2016 - technologiczne pomysły na walkę ze smogiem. Wygrywają panele wypełnione mchem

W drugiej edycji Smogathonu, imprezy skupiającej startupy, naukowców, wynalazców oraz pasjonatów nowych technologii pracujących nad rozwiązaniem problemu zanieczyszczenia smogiem w dużych miastach, główną nagrodę zdobył niemiecki producent konstrukcji wypełnionych mchem.

Smogathon 2016 odbył się w Krakowie w dniach 26-28 listopada. Przez 24 godziny 28 zespołów z trzech kontynentów oraz siedmiu krajów prezentowało kilkudziesięciu mentorom swoje pomysły na walkę ze smogiem. Następnie wyłoniono 10 zespołów, które na gali finałowej 28 listopada stanęły do walki o główną nagrodę - 100 tysięcy złotych.

Wśród pomysłów zaprezentowanych przez finałową dziesiątkę startupów znalazły się systemy stacjonarnych i mobilnych czujników smogu, kotły grzewcze z ograniczoną emisją szkodliwych substancji (nawet o 96 proc.), drony wyposażone w zaawansowane sensory zbierające informacje o źródłach zanieczyszczeń w terenie, łatwe w montażu systemy paneli słonecznych, wieże-wentylatory wspomagające cyrkulację powietrza w miastach, domowe oczyszczacze powietrza oraz specjalne konstrukcje wypełnione mchem rozkładającym smog.

Panel z mchem - rozwiązanie firmy Green City Solutions do walki ze smogiemPanel z mchem - rozwiązanie firmy Green City Solutions do walki ze smogiem źródło: materiały prasowe

I to właśnie ostatnie rozwiązanie spotkało się z największym uznaniem ze strony mentorów oraz jury Smogathonu 2016. Niemiecka firma Green City Solutions ma już gotowy produkt, który obecnie wykorzystywany jest już w 11 miastach i 5 krajach. Pojedynczy moduł wypełniony mchem ma moc pochłaniania smogu porównywalną z 275 drzewami, przy oszczędności miejsca na poziomie 99 proc. Rozwiązanie prezentuje się niezwykle estetycznie.

 

Niestety nie jest tanie - kosztuje bowiem aż 25 tys. euro. Za wygraną zespół Green City Solutions zamierza dostosować swój produkt do łatwego montażu w istniejącej miejskiej infrastrukturze (przykładowo na przystankach autobusowych), co mogłoby spowodować ograniczenie kosztów.

Następna edycja Smogathonu nabierze bardziej globalnego wymiaru. Jak zapowiedział na finałowej gali Maciej Ryś, pomysłodawca Smogathonu:

Jest nas dzisiaj na sali kilkaset osób. To wciąż za mało. Jedynym rozwiązaniem na pokonanie smogu jest zdanie sobie sprawy z tego, że problem jest globalny. Dlatego na półfinały Smogathonu 2017 zaprosimy was do pięciu różnych miast znajdujących się na trzech kontynentach. Międzynarodowy finał odbędzie się w Krakowie.
Więcej o:
Komentarze (25)
Smogathon 2016 - technologiczne pomysły na walkę ze smogiem. Wygrywają panele wypełnione mchem
Zaloguj się
 • partia

  Oceniono 13 razy 11

  Ciekawe niby jaki jest mechanizm tego "oczyszczania" ?Bo rozumiem, ze najpierw cząsteczki smoka muszą się zbliżyć do mcha. jak szybko mech pochlania zanieczyszczenia? Pewnie natychmiast. No to trzeba zaraz podać kolejną porcję powietrza zanieczyszczonego. Postawić jakiś wentylator? No i jaka wydajność w czasie? Olbrzymia zapewne. I co sie dzieje z cząsteczkami smogu? Mech je w sobie gromadzi czy też jakoś wydala na zewnątrz? W jakiej postaci? Jeżeli zostaje w mchu, to czy tak zasmogowany mech jeszcze żyje? czy trzeba go 10 razy dziennie wymieniać? W jaki sposób wyliczono te 275 drzew? Jakich dzrew? Wielkich, czy tycich? W ogóle w jaki sposób niby drzewa mają pochłaniac smog? Czy w taki sam sposób jak i my pochłaniamy? Czy ktoś to porządnie zmierzył? Czy ktoś zmierzył stan powietrza w pobliżu tego panelu? Zakladając, ze jedno drzewko potrzebuje 100m kwadratowych ( posadzone na siatce 10 x 10 m) 275 daje nam 27 500 metrów kwadratowych, panel tak na oko na 25 m kw. Czyli wychodzi na to, ze mech 1100 razy intensywniej czyści niż las. Widać, że to brednia.

  A las wcale nie czyści, niestety. Jeżeli ktoś zna jakieś badania na ten temat to poproszę o źródło. Prawdziwe, naukowe, a nie jakąś publicystykę taką jak ta.

  Poza tym sam mech - roślinka, nie zależnie od gatunku, bardzo kapryśna. Wie to każdy kto próbował go uprawiać. A tu tak, w pełnym świetle, na pionowej ścianie. Polecam budynek Fundacji Nauki Polskiej przyt ul Krasickiego w Warszawie do obejrzenia. Tam nie mech tylko coś znacznie łatwiejszego do uprawy na pionowej ścianie powoli, z roku na rok, mimo nieustającego utrzymywania wilgotności podłoża. z roku na rok łysieje.

  Filmik pokazuje panel który na pewno nie ma 50 m kw. Ale to drobiazg w porównaniu z kłamstwem wypowiedzianym przez młodzieńca który nas czaruje. Biomasa nie powstaje z czegokolwiek. Woda, sole azotu, potasu i fosforu, węgiel z CO2. Smog się z tego składa? Nożesz kórfa, nie! Poza tym poza węglem z dwytlenku węgla cała reszta, sole ( i minerały w niewielkich ilościach) docierają do rośliny rozpuszczone w wodzie, najpierw więc muszą się cząsteczki smogu znaleźć w wodzie. Jakim sposobem do tej wody trafią? Bzdura na bzdurze. Oczywiście mówię to z zazdrości bo to nie ja łyknąłem jakiąś grubą forsę. Taka sama zabawa jest z medycyną "alternatywną", homeopatią i trzecią drogą w ekonomii i ze zbawieniem narodu przez PiSię. Głoszenie kłamstw, złodziejstwo, to też praca. A mnie się kurna nie chce. Sam sobie winenem.

 • japka_putina

  Oceniono 15 razy 7

  Kilka metrów kwadratowych mchu za 25 tysięcy euro? Ekologia, to jednak złoty interes.

 • pinky69pinky

  Oceniono 5 razy 5

  1. wybetonuj całą przestrzeń
  2. narzekaj na smog
  3. wstaw panele z zielenią za €25k

 • wenge1

  Oceniono 4 razy 4

  Nawet dając wiarę w wyjątkowe zdolności oczyszczania powietrza przez mech porównanie takiego modułu do 275 drzew stanowi wyjątkowo naciąganą teorię. Drzewa nie tylko "oczyszczają" powietrze ale również "produkują" tlen. Dzieje się to w procesie fotosyntezy i tutaj wydajności nie oszukasz- rośliny wykorzystują go do swojego rozwoju, a więc swojego przyrostu masy. Taki moduł pochłaniając "smog" w tak wielkim zakresie wymagałby bardzo częstej wymiany swojego "filtra", bo zanieczyszczenia mają swoją wagę i ona samoistnie nie zniknie.
  Zabawka , może i nawet ładna, ekologiczna, ale w dalszym ciągu jest zabawką, a swoją cenę ma wziętą z Księżyca.
  Sposób "obsługi" modułu, na pewno też do prostych nie należy. Inaczej miałby rewelacyjne zastosowanie w ekranach drogowych.

 • hummer_my_vehicle

  Oceniono 3 razy 3

  25 tys. euro za mech i troche betonu rewelacyjna cent z kosmosu

 • smiki48

  Oceniono 5 razy 3

  a gdzie są wiarygodne pomiary skuteczności tych paneli? Wykonało je laboratorium producenta, które dostało milionowe granty na ich wymyślenie?
  Kiedyś jakiś laborant pomylił się przy oznaczaniu ilości żelaza w szpinaku. I przez dziesięciolecia setki milionów dzieci karmione były stosunkowo mało zawierającym żelaza szpinakiem.

 • delivered

  Oceniono 6 razy 2

  Kraków potrzebuje takich paneli na wczoraj.

 • rikol

  Oceniono 1 raz 1

  A wystarczyłoby zakazać samochodów w centrum i dofinansować transport publiczny.

 • dirk.gently

  Oceniono 3 razy 1

  W ramach walki ze smogiem najlepiej zaorac Kraków. Mech sam wyrośnie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX