Prawie 1/4 komputerów pracuje na Windows 10. Na rynku dalej rządzi jednak Windows 7

Windows 10 powoli zaczyna rosnąć. Już prawie 1/4 komputerów pracuje na najnowszym systemie operacyjnym firmy Microsoft. Na szczycie podium pozostaje jednak Windows 7, który kontroluje prawie połowę rynku.

Pod koniec września Microsoft poinformował, że 400 milionów komputerów pracuje pod kontrolą Windowsa 10. Początkowe plany zainstalowania systemu na miliardzie urządzeń okazały się jednak zbyt optymistyczne i gigant z Redmond sam się z nich wycofał.

Według statystyk serwisu Netmarketshare.com we wrześniu udział Windows 10 na rynku wynosił 22,53 proc. Statystyki za listopad mówią z kolei, że udział Windowsa 10 równy jest już 23,72 proc.

Zaraz po zakończeniu darmowej aktualizacji (w lipcu) dla użytkowników Windowsa 7 i 8 okienka z numerem "10" stały niemal w miejscu. Teraz "dziesiątka" zyskuje powoli nowych użytkowników.

Windows 7 królem na rynku desktop OSWindows 7 królem na rynku desktop OS fot. screen ze strony www.netmarketshare.com

Być może zatem już na początku przyszłego roku Windows 10 przebije barierę 25 proc.. Tempo wzrostu nie jest duże i możemy być pewni, że przez najbliższe kilkanaście miesięcy "dziesiątka" nie zbliży się do Windowsa 7, do którego należy prawie połowa rynku.

Co ciekawe, "siódemka" zajmująca obecnie pierwszą pozycję, miała swoją premierę już ponad 7 lat temu. Pomimo ogromnej akcji zachęcającej użytkowników tego systemu do przesiadki na Windows 10, pozostaje dalej (z ogromną przewagą) najpopularniejszym systemem operacyjnym dla desktopów na świecie. W listopadzie kontrolowała aż 47,17 proc. komputerów na rynku.

Na trzecim miejscu (ze sporą stratą do Windowsa 10) uplasował się Windows XP (debiutował ponad 15 lat temu!) z udziałem na poziomie 8,63 proc., a na czwartym - Windows 8.1 (8,01 proc.). Dalej znalazły się systemy Linux i Mac OS X ze znikomymi udziałami na rynku komputerowych systemów operacyjnych.

Więcej o:
Komentarze (58)
Prawie 1/4 komputerów pracuje na Windows 10. Na rynku dalej rządzi Windows 7
Zaloguj się
 • zmiasta00

  Oceniono 9 razy 9

  W wielu urzędach (zwłaszcza samorządowych) w Polsce nadal króluje windows xp i jakoś nikogo to nie rusza :/

 • jami88

  Oceniono 16 razy 8

  Gdyby Microsoft energię, wkładaną w nieustanne majsterkowanie przy interfejsie użytkownika, wkładał w prawdziwe ulepszanie systemu, sytuacja byłaby pewnie inna.
  Używam komputera do pracy i po prostu nie mam czasu na domyślanie się, że aby znaleźć jakąś funkcję muszę dzióbnąć w lewy górny róg ekranu, a do innej wykonać jakieś inne akrobacje wymyślone przez kreatywnego pracownika.

 • jag83

  Oceniono 8 razy 6

  Wbrew ostrzeżeniom zainstalowałem Windows 10 na 2 komputerach. Nie mogę tego odżałować. Program jest niezwykle nieprzyjazny, "zamula" komputer. Jeśli by się dało, to chcę to "paskudztwo" odinstalować i wrócić do 7 i 8.

 • mirafas

  Oceniono 13 razy 5

  A po co komu Windows 10? Prymitywny tabletowy system na desktopie? W kółko tylko aktualizacje i reklamy, wszystko miga, skacze i świeci, aż się nie da pracować normalnie :P A niedługo pewnie abonament...

 • emeryt21

  Oceniono 6 razy 4

  Mam Windows 10, ale najchętniej wrocilbym do Windows XP.....był bardziej "przyjazny" i logiczny....

 • rodak_z_perth

  Oceniono 3 razy 3

  A mój w10 jest zakopany gdzieś głęboko na HDD. Na co dzień używam Linuksa.

 • japka_putina

  Oceniono 5 razy 3

  Mam w domu komputery z systemami XP (32), 7 (32 i 64), 8.1 i 10. Gdybym miał kogoś przekonywać do przesiadki na 10, rozłożyłbym bezradnie ręce, za to odradzałbym taką przesiadkę, nawet z 8.1 posiadaczom trochę wolniejszych komputerów.

 • azjael

  Oceniono 2 razy 2

  10tka jak ją się na początku odpowiednio poustawia, to śmiga aż miło

 • bratjolki

  Oceniono 2 razy 2

  ...Jest was wiecej, ponieważ....
  - Jest was więcej.
  Wspaniała informacja koledzy gimnazjaliści (?)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX