Nadchodzi Bluetooth 5. Większy zasięg, szybkość i stabilność

Zakończono prace nad specyfikacją nowej wersji standardu bezprzewodowej komunikacji Bluetooth 5. Zmian w stosunku do obecnie obowiązującego Bluetooth 4.2 jest całkiem sporo. Pierwsze urządzenia wspierające nowy standard powinny zadebiutować w ciągu najbliższych kilku miesięcy.

Jak twierdzą członkowie Bluetooth Special Interest Group, organizacji odpowiedzialnej za opracowanie standardu, Bluetooth 5 zapewnia czterokrotnie większy zasięg, dwukrotny przyrost prędkości transferu, aż ośmiokrotny przyrost ilości transmitowanych informacji oraz mniejsze interferencje z innymi technologiami bezprzewodowej transmisji.

Nie ukrywają również, że głównym celem nowej wersji jest dostosowanie do rozwijającego się rynku urządzeń IoT (Internet of Things) oraz akcesoriów dla inteligentnego domu. Według szacunków analityków ABI Research, do 2021 roku nawet 48 mld urządzeń na całym świecie będzie podłączonych do internetu.

Największą bolączką dotychczasowych wersji Bluetooth zdecydowanie pozostawał mocno ograniczony zasięg oraz stabilność połączenia. Poruszając się po większym mieszkaniu (nie wspominając o domu) wielu użytkowników doświadczało problemów z transmisją dźwięku, przykładowo korzystając z bezprzewodowych słuchawek. Również w miejscach o dużym nasileniu innych technologii bezprzewodowych pojawiały się zakłócenia w komunikacji.

Zdaniem przedstawicieli Bluetooth SIG, za sprawą Bluetooth 5 możliwe stanie się objęcie całym zasięgiem nie tylko domów, ale również całych budynków, terenów na zewnątrz i zastosowanie technologii w przemyśle oraz przestrzeni komercyjnej. Niestety na razie nie ma co liczyć na polepszenie jakości dźwięku podczas odtwarzania muzyki lub rozmów przez Bluetooth. Najnowszy standard nie będzie miał wpływu na kompresję audio, opóźnienie oraz konsumpcję energii.

Więcej o:
Komentarze (15)
Nadchodzi Bluetooth 5. Większy zasięg, szybkość i stabilność
Zaloguj się
 • 1234qwerty

  Oceniono 3 razy 1

  Czyli krótko mówiąc kolejne zwiększenie szumu elektronicznego w naszej chacie.

 • cyklista

  0

  Podstawową cechą v.5 jest możliwość przesyłania danych bez parowania urządzeń. Na transmisję dźwięku wpływu nie będzie żadnego.

 • melmakianin

  Oceniono 4 razy 0

  "oraz konsumpcję energii." musiałem przebrnąć przez cały artykuł aby przeczytać rzecz bardzo istotną - dalej Bluetooth będzie niemiłosiernie zżerał baterię.

 • sigman

  Oceniono 5 razy -1

  a jakie bedzie mial oddzialywanie na organizm ludzki skoro bedzie mial wiekszy zasieg?

 • rybczyk82

  Oceniono 1 raz -1

  Zabawki IoT mają sens jeśli podłączy się je do prawdziwego systemu Smart Home, takiego, który steruje całym domem. Ja polecam system Grenton - www.grenton.pl najbardziej otwarty i uniwersalny system na rynku. Może komunikować się z innymi produktami bezprzedowodo po wifi, z-wave, BLE, pełna dowolność.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX