Rosyjska szajka zarabiała nawet 5 milionów dolarów dziennie. "Nigdy nie widzieliśmy tak wyrafinowanej operacji"

Robert Kędzierski
Rosyjscy hakerzy zainfekowali setki milionów komputerów wirusem, który pozwala im zarabiać gigantyczne pieniądze na reklamach. Proceder może poważnie zaszkodzić branży mediów internetowych.

Cyberprzestępcy znaleźli sposób na szybkie, ale niestety nieuczciwe, pozyskanie gigantycznych pieniędzy. Firma badawcza White Ops odkryła botnet (sieć komputerów, nad którą kontrolę mają przestępcy) o nazwie Methbot. 

Czytaj też: Ktoś przetestował, czy można wyłączyć cały internet.

Zainfekowane maszyny generowały 200-300 milionów fikcyjnych wyświetleń filmów dziennie. Reklamodawcy, którzy płacili za wyświetlane reklamy, stracili pieniądze. Odbiorcami nie były bowiem realne osoby, a bot - wyjaśnia serwis Fortune.

Atak na niespotykaną skalę

Cyberprzestępcy działali z wielkim rozmachem. Do ataku użyli 600 tys. adresów IP. 

Nigdy nie widzieliśmy tak wyrafinowanej operacji.

- stwierdził Michael Tiffany, szef White Ops. Wyjaśnił jednocześnie, że bot stworzony przez rosyjskich hakerów rozrastał się i ewoluował z niespotykaną do tej pory mocą. Osiągnął jej pełnie na przełomie września i października i generował zyski dla swoich twórców aż do grudnia tego roku. 

Specjaliści odkryli też, że bot wykazywał nieznaną wcześniej aktywność - złośliwy kod poruszał ekranem myszki, logował się na konta społecznościowe. Przekręt był przez to trudny do wykrycia.

Bot symulował zachowania ludziBot symulował zachowania ludzi Fot. WhiteOPS

Analitycy podkreślają, że za oszustwem stoi ktoś, kto doskonale rozumie sposób działania reklamy internetowej. 

Branża reklamy online jest zależna od automatycznego systemu aukcyjnego - tylko w ten sposób da się spełnić oczekiwania mediów i reklamodawców. [...] W systemie w ciągu ułamka sekundy zawierane są setki transakcji. I właśnie sedno działania tego systemu zostało zaatakowane przez Methbot. Przestępcy wprowadzili bowiem na giełdę fikcyjne wyświetlenia filmów, za które zapłacili nieświadomi reklamodawcy.

- wyjaśnia CNBC.

Wykrycie trojana Methbot pozwoliło na zneutralizowanie zagrożenia ze strony tej konkretnej grupy hakerów. Niestety to wierzchołek góry lodowej, a skala problemu jest coraz większa. W sieci  będą pojawiać się klony Methbota i kolejne grupy przestępców, które wykorzystają swoje umiejętności, aby wzbogacić się czyimś kosztem.

Takie oprogramowanie, jak Methbot, narusza podstawy funkcjonowania mediów internetowych. Te mogą utrzymywać się albo z reklam, albo z opłat.

Więcej o:
Komentarze (89)
Rosyjska szajka zarabiała nawet 5 milionów dolarów dziennie. "Nigdy nie widzieliśmy tak wyrafinowanej operacji"
Zaloguj się
 • ochujek

  Oceniono 21 razy 17

  Jak to dobrze że prezes nie ma konta w banku i nie korzysta z komputera. Ruski może mu skoczyć na kota.

 • amorvertical

  Oceniono 19 razy 11

  Szafernaker ma lepszych. Walną posta za 0,50 zł i od razu mają 300 wyświetleń na koncie. No i Prezes może nadal żyć w virtualu

 • hana.barbara

  Oceniono 4 razy 4

  Czy ruscy znani są z czegoś pozytywnego? Oni potrafią tylko robić forsę pasożytując na innych lub sprzedając surowce.

 • wunderwaffen

  Oceniono 7 razy 3

  PIJACY, KŁAMCY, ZŁODZIEJE I BANDYCI

  Wybitny amerykański generał G. Patton:
  "Problem w zrozumieniu Rosjanina jest taki, że nie bierzemy pod uwagę faktu że on nie jest Europejczykiem, ale Azjatą i dlatego myśli pokrętnie. My nie możemy zrozumieć Rosjanina bardziej niż Chińczyka czy Japończyka i od kiedy mam z nimi do czynienia, nie miałem żadnego szczególnego pożądania zrozumienia ich poza obliczeniami jak dużo ołowiu lub stali trzeba zużyć, aby ich zabić. W dodatku, poza innymi cechami charakterystycznymi dla Azjatów, Rosjanie nie mają szacunku dla ludzkiego życia i są sukinsynami, barbarzyńcami i pijakami."

 • radon13

  Oceniono 3 razy 3

  Złośliwy hacker zakleił myszkę mojej koleżance ! To dopiero był problem.

 • spoxel

  Oceniono 3 razy 3

  "poruszał ekranem myszki"

 • lubicz56

  Oceniono 3 razy 3

  Przyznam sie, ze nie rozumiem tego poblazania czy wrecz slów poparcia dla zwyklych przestepców ze strony licznych komentatorów. Bo okradali tylko(?) korporacje? Dzisiaj okradli korporacje, jutro okradna nas. Naprawde tak trudno zrozumiec?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX