Autopilot elektrycznej Tesli przewidział wypadek i natychmiast zareagował

Kamera wideo na pokładzie elektrycznej Tesli poruszającej się po holenderskiej autostradzie uwieczniła moment, w którym autopilot pojazdu wykrył zagrożenie na drodze na chwilę przed samą kolizją i błykawicznie na nie zareagował.

Już latem tego roku, w momencie udostępnienia najnowszej wersji autopilota w elektrycznych autach marki Tesla, szef firmy, Elon Musk, wielokrotnie zwracał uwagę na potencjał tego rozwiązania, szczególnie dotyczący bezpieczeństwa pasażerów poruszającego się pojazdu. Poniższe wideo zdaje się dowodzić, że miał rację i potwierdzać skuteczności działania autopilota.

Widać na nim obraz z kamery zamontowanej w środku Tesli poruszającej się po jednej z holenderskich autostrad. W pewny momencie auto sygnalizuje potencjalne niebezpieczeństwo na drodze i automatycznie zaczyna hamować, a dopiero po chwili widać faktyczną kolizję dwóch pojazdów.

Użytkownik Twittera, który wrzucił film do sieci za zgodą kierowcy potwierdza, że autopilot w Tesli faktycznie zadziałał, zanim jeszcze prowadzący pojazd sam był w stanie dostrzec zagrożenie i na nie zareagować.

Zdaniem Elona Muska, to detekcja radarowa w połączeniu ze specjalnymi czujnikami wprowadzona w ostatniej aktualizacji dla autopilota Tesli pozwala widzieć przestrzeń nawet przed bezpośrednio poprzedzającymi pojazd samochodami, rozszerzając zasięg i zwiększając skuteczność rozpoznawania zagrożenia na drodze.

Czytaj też: Samsung pomoże stworzyć rywala Tesli i Ferrari. Nowy elektryczny samochód ma być piekielnie szybki

Więcej o:
Komentarze (50)
Autopilot elektrycznej Tesli przewidział wypadek i natychmiast zareagował
Zaloguj się
 • alt-stettin

  Oceniono 21 razy 15

  Pewnie w Tesli na tylnym siedzeniu nie siedział żaden kurdupel każący jechać za wszelką cenę i grożący autopilotowi konsekwencjami.

 • strachus.mortus

  Oceniono 18 razy 12

  Widzę, że szybcy i "bezpieczni" poczuli się zagrożeni. Dobrze, już niedługo będziecie mogli sobie pojeździć jedynie po zamkniętych dla ruchu torach, a zwykłe drogi będą służyć tylko do przemieszczania.

 • xegar

  Oceniono 20 razy 10

  Wersja przeznaczona dla polskiego nabywcy (tego szczególnego rodzaju, który ma pieniądze) zamiast hamowania będzie "omrugiwać" długimi światłami tego patałacha, który wlecze się lewym pasem z prędkością zaledwie 150 km/h.

 • grzegozrz

  Oceniono 6 razy 4

  Pewnie kamera zobaczyla swiatla stopu przez szyby malego auta, radar moze tez wykryl hamowanie z przodu.
  BTW, tutaj widac, ze nie zawsze SUV jest lepszy podczas kolizji - gdyby to bylo zwykle nisko zawieszone kombi, nie dachowaloby, tylko zwyczajnie poslizgnelo i zatrzymalo, caly czas na kolach. SUV srodek ciezkosci ma wyzej, to i niewielka sila dzialajaca na kola daje duzy moment, zdolny do obrocenia auta.

 • spoxel

  Oceniono 5 razy 3

  i teraz kluczowe pytanie: czy mając na postoju do wyboru taksówkę autonomiczną i z kierowcą - którą wybierzesz? tak na marginesie ta bez kierowcy pewnie będzie o połowę tańsza... a jak elektryczna to o 80% tańsza

 • roland garros

  Oceniono 4 razy 2

  nie tylko Tesla zauważyła, że samochód z przodu hamuje, do tego jest właśnie trzecie światło stopu, ale oczywiście dla śpiącego kierowcy to bardzo ważne. Kiedyś nie było ABS tylko hamowanie pulsacyjne, opon zimowych tylko umiejętności itd. teraz bez elektroniki nie ma życia, wystarczy popatrzeć na społeczeństwo "smartfonowe"

 • krzepki.harry

  Oceniono 3 razy 1

  Co tam ludzie biorący udział w wypadku, grunt że autopilot zareagował?
  Zginęli? Przeżyli? Autopilot ważniejszy,,,

 • wrocek1999

  Oceniono 1 raz 1

  Ludzkość krajów "cywilizowanych" w dość szybkim tempie idiocieje. Zaczynamy wierzyć że wszystko za nas zrobi jakaś inteligentna aplikacja. Włączy światła, zmieni światła, włączy wycieraczki. Siedzimy w coraz cichszych, wygodniejszych samochodach, jak na kanapie popijając kawę, nie odczuwamy prędkości (głowa nie podskakuje) i przestajemy się koncentrować na prowadzeniu samochodu, a potem zdziwienie że coś się tak szybko do nas zbliża i bum.

 • 4tosiek10

  Oceniono 1 raz 1

  Co się stanie jak autopilot zostanie zostanie zaatakowany przez jakiegoś hakera? Taka możliwość istnieje i zapewne wielu "speców" już pracuje nad tym. Terroryści także mogą wykorzystać taki samochód do swoich "celów".

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX