Gigantyczny robot na granicy Korei Północnej? Czerpie z Transformersów i Terminatora

Południowokoreańscy inżynierowie stworzyli wielkiego, humanoidalnego robota o nazwie Method-2. Ma być wykorzystywany do prac niebezpiecznych dla człowieka, a być może nawet do patrolowania zdemilitaryzowanej strefy pomiędzy Północną a Południową Koreą.

Method-2 waży 1,5 tony i ma 4 metry wzrostu. Wyglądem przypomina maszyny z filmowych hitów science fiction, jak „Avatar”. Pierwsza prezentacja odbyła się 27 grudnia w mieście Gunpo niedaleko Seulu. Na filmie widzimy, jak pilot siedzący w korpusie porusza ramionami, z których każde waży po 130 kg.

Twórcy robota, korporacja Hankook Mirae Technology, zapewniają, że to pierwszy na świecie dwunożny pojazd w tym rodzaju.

SOUTHKOREA-ROBOT/SOUTHKOREA-ROBOT/ KIM HONG-JI / REUTERS / REUTERS

– Nasz robot stworzony jest do pracy w ekstremalnych warunkach, w których ludzie nie powinni przebywać – wyjaśnia prezes firmy Yang Jin-Ho. Niewykluczone, że stalowy potwór znajdzie też militarne zastosowanie.

Yang zainwestował od 2014 r. 242 mld wonów (ok. 845 mln zł) by wprowadzić w życie to, co dotychczas wydawało się możliwe tylko w filmach i bajkach.

Konstrukcja stanowiła wyzwanie dla inżynierów. Tworzyli precedens, a zatem nie mieli wzorów, do których mogliby się odnieść. Pomagał im Vitaly Bulgarov, projektant, który pracował wcześniej przy filmach Transformers, Robocop czy Terminator.

SOUTHKOREA-ROBOT/SOUTHKOREA-ROBOT/ KIM HONG-JI / REUTERS / REUTERS

Na razie robot zasilany jest przez kabel i mocno kołysze się podczas stawiania kroków, jest więc daleki od ukończenia.

– Robot ma dopiero 1 rok, więc chodzi jak roczne dziecko. Następne lata przyniosą poprawę stabilności i swobody – zapewnił Yang

Według twórców maszyna być gotowa do sprzedaży pod koniec 2017 r., a jej cena ma wynieść 10 mld wonów (35 mln zł). Jednak już teraz osiągnięcia inżynierów są pożądane na światowych rynkach. – Wszystko, czego nauczyliśmy się tworząc robota, może być zastosowane do rozwiązywania realnych problemów – napisał Vitaly Bulgarov na swojej stronie na Facebooku.

SOUTHKOREA-ROBOT/SOUTHKOREA-ROBOT/ KIM HONG-JI / REUTERS / REUTERS

Yang Jin-Ho zapewnił z kolei, że firma już otrzymała propozycje współpracy zarówno od przemysłu, jak i od branży rozrywkowej.

 

Źródło: Fox News

 

Więcej o:
Komentarze (42)
Gigantyczny robot na granicy Korei Północnej? Czerpie z Transformersów i Terminatora
Zaloguj się
 • 4v

  Oceniono 4 razy 4

  może być zbyt wolny i zbyt wysoki do klimatów bojowych. chyba że ma odstraszać północnych, to wtedy tak. oni są mentalnie w latach 1950' więc ich łatwo "uwieść" technologiczną przewagą.

 • prawdziwy.tebe

  Oceniono 3 razy 3

  Patrolowanie granicy? Bzdura. Takiego wielkiego i chybotliwego łatwo będzie w razie czego wyłączyć z "gry" (unieszkodliwiając przy okazji wrogiego żołnierza). Do takich celów lepsza małe, zwinne, bezzałogowe drony.

 • raddy

  Oceniono 2 razy 2

  "Tworzyli precedens"... Serio? A nie np. prototyp?

 • comentarista

  Oceniono 2 razy 2

  "Ma być wykorzystywany do prac niebezpiecznych dla człowieka". Rozumiem, że siedzący w środku człowiek jest absolutnie bezpieczny i śmiało można iść rozbrajać pola minowe?

 • arzamas5

  Oceniono 1 raz 1

  Ten pojazd/robot nie zrobił jeszcze ani kroku, przynajmniej z człowiekiem na pokładzie. Ten fotel nie ma pasów bezpieczeństwa a powinien mieć i to bardzo porządne..

 • fred_die

  Oceniono 1 raz 1

  "Gigantyczny robot na granicy Korei Północnej? Czerpie z Transformersów i Terminatora"
  A energię z czego czerpie?

 • 1malutki

  Oceniono 3 razy 1

  Tylko ile czasu zajmie zbudowanie wzdluz calej granicy tej suwnicy, ktora trzyma go w pionowej pozycji?:(

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX