Nie lubisz Windows 10? Microsoft rozważa bardzo ryzykowny krok. Chce powrotu do stylu Windows 8 i Windows 7

Robert Kędzierski
Microsoft pracuje nad poważnymi zmianami w interfejsie Windows 10. Do sieci wyciekły pierwsze efekty tych prac. Już gdzieś widzieliśmy te przezroczystości!

Do sieci przedostały się pierwsze, nieoficjalne i eksperymentalne zrzuty ekranu z nowej odsłony Windows 10. Aktualizacja o nazwie Project Neon ma wprowadzać istotne zmiany do interfejsu użytkownika.

Czytaj też: Microsoft wie, że nie jest bez winy. "Trochę przegięliśmy". 

MSPowerUser informuje, Neon jest w pewnym sensie powrotem do Windows 7 i Areo Glass. Istotnymi elementami zmiany mają być animacje podobne do tych, które mogliśmy widzieć w Windows 8 i Windows 7.

Za nowy wygląd Windows 10 ma odpowiadać element o nazwie Acrylic. Sprawia, że tło pod aktywnym oknem zostaje rozmyte. W samym oknie pojawia się natomiast minimalistyczne, lekko przeźroczyste menu z lewej strony oraz utrzymane w podobnym stylu przyciski. 

Nieoficjalna wersja interfejsu Neon w Windows 10Nieoficjalna wersja interfejsu Neon w Windows 10 Fot. za MSPowerUser

Project Neon znajduje się na wczesnym etapie rozwoju i nie do końca jeszcze wiadomo jak będzie wyglądać jego oficjalna wersja. MSPowerUser podkreśla, że nowy interfejs jest pełen płynnych, łagodnych animacji, przeźroczystości i rozmytych teł. 

Outlook z interfejsem Neon - nieoficjalny zrzut ekranuOutlook z interfejsem Neon - nieoficjalny zrzut ekranu Fot. za MSPowerUser

Ryzykowne połączenia

Microsoft kilkukrotnie już udowodnił, że nie potrafi stworzyć odpowiadającego wszystkim interfejsu graficznego. Windows nigdy nie uchodził za system piękny, jednak większym problemem użytkowników były błędne decyzje. Windows Aero, zaprezentowany wraz z Windows Vista, był dla wielu niskobudżetowych maszyn nie do udźwignięcia. Windows 8 zafundował użytkownikom szok w postaci kafli i likwidacji przycisku Start.

Z wielu tych zmian Microsoft musiał wycofać się rakiem. Nadchodząca aktualizacja interfejsu Windows 10 może być dowodem na to, że Microsoft znów sięga do dawnych wzorców. A także dowodem na brak zdecydowania. Miejmy nadzieję, że zmiana interfejsu Windows 10 będzie jednolita i spójna i koszmar Windows 8 nigdy się już nie powtórzy. 

Zmiana interfejsu nie jest jedyną, jaką planuje Microsoft. Windows 10 ma też w znacznie większym stopniu wspierać urządzenia związane z rzeczywistością rozszerzoną i wirtualną. 

Więcej o:
Komentarze (64)
Nie lubisz Windows 10? Microsoft rozważa bardzo ryzykowny krok. Chce powrotu do stylu Windows 8 i Windows 7
Zaloguj się
 • malepifko

  Oceniono 24 razy 22

  Daliby manualny wybór stylu i nie byłoby problemu.

 • m.godwin

  Oceniono 20 razy 16

  "Microsoft kilkukrotnie już udowodnił, że nie potrafi stworzyć odpowiadającego wszystkim interfejsu graficznego" - co tu udowadniać, po prostu obiektywnie się nie da i nie warto nawet próbować. Tyle że w porządnych systemach interfejs jest oddzielony od całej reszty. Ciekawe kiedy w Microsofcie na to wpadną. Nic by nie przeszkadzało, gdyby ktoś używał sobie interfejsu XP, do którego się przyzwyczaił, w połączeniu z nowoczesnym 64-bitowym systemem.

 • emeryt21

  Oceniono 17 razy 11

  A mnie najbardziej podoba się Windows XP....To był system komputerowy a teraz mam Win10 , który przypomina trochę gry komputerowe dla młodzieży i starszych pozostających ciagle w wieku mlodziezowym.....
  Mój pierwszy "prawdziwy" komputer miał system DOS i to dopiero była sztuka !...Wczesniej miałem Comodore. Tak, wiem , ze to historia, ale ja jestem już zabytkiem (80). Uwazam, ze większość zmian która w tym czasie nastapila to jedynie kosmetyka na która można sobie pozwolić w wyniku przyspieszenia działania sprzętu. Pytanie po co ?

 • wasiliuk

  Oceniono 7 razy 7

  Potrafię sobie (z pomocą dodatków) tak ustawić Windows, żeby interfejs był wygodny dla mnie. To oczywiście suma przyzwyczajeń, ale też obiektywnie dobrych rozwiązań.

  Nadal jednak są rzeczy, których (łatwo) nie da się poprawić po projektantach, a które zostały ewidentnie spieprzone, żeby było inaczej, nowocześnie, stylowo, czy po prostu inaczej. Inaczej x2, bo nazbyt wiele zmian jest robionych tylko po to, aby inaczej poukładać te same stare klocki.

 • mille666

  Oceniono 7 razy 7

  Dla was system to jedynie bajery i tapety... trzymajcie się już lepiej srajfonów...

 • truten.zenobi

  Oceniono 7 razy 7

  no cóż najgorsze jest to ciągłe mieszanie, dla mnie komputer to nie zabawka a narzedzie pracy, przyzwyczaiłem się do okreslonego położenia narzedzi, a tu puf... zmienimy ci wszystko by było ładniej. dlaczego nie moze być tak że sam sobie moge wybrac interface? przyzwyczaiłem się do xp mam zbliżony do xp, chce kafelki mam kafelki?

 • arara barara

  Oceniono 10 razy 6

  Ja chcę powrotu do prostoty Windows XP. Dla mnie to był naprawdę ergonomiczny system operacyjny. Kafelki i wstążki zabiły ten system w nowszych wydaniach. O czasie uruchamiania Win 10 to już nie chcę pisać bo to jest katastrofa... Jak mam coś zrobić na kompie z Win 8 /10 to mnie jasna cholera bierze. Nienawidzę ich.

 • antoniferdynand

  Oceniono 3 razy 3

  Mnie bardzo brakuje wyszukiwarki plików i folderów, którą miałem w XP. Bez trudu mogłem znaleźć plik z tekstem w tytule, treści czy zawęzić go okresu czy określonej postaci pliku. Teraz nic znaleźć nie mogę i murzę się ratować zewnętrznymi aplikacjami bo ta realnie do niczego nie służy.

 • drakaina

  Oceniono 3 razy 3

  Siódemki poproszę. Kafelki są ok na komórce, ale nie na dużym laptopie czy pececie. Chcę mieć zwykły pulpit, który łatwo sobie dostosowuję do potrzeb, mam tapetę, jaką chcę, i nie mam "płynnych, łagodnych animacji, przeźroczystości i rozmytych teł". Brrrr.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX