Gazeta.pl Next >  Technologie >  Microsoft chce automatycznie blokować twój komputer z Windows 10. To wbrew pozorom świetna zmiana

Microsoft chce automatycznie blokować twój komputer z Windows 10. To wbrew pozorom świetna zmiana

A A A
Windows 10 - kadr z reklamy

Windows 10 - kadr z reklamy

Microsoft pracuje nad nową funkcją, która umożliwiałaby automatyczne rozpoznawanie, czy użytkownik siedzi przed komputerem. Idealny sposób na bezpieczeństwo danych? Czy może raczej na inwigilację?

Wyobraź sobie taką sytuację. Siedzisz w biurze i właśnie zrobiłeś sobie przerwę. Prowadzisz na Messengerze osobistą rozmowę, gdy nagle dzwoni telefon. Odbierasz i wychodzisz ze swojego biura. Po powrocie widzisz kolegę z pracy czytającego twoją prywatną konwersację.

Czytaj też: Windows mógł być totalną katastrofą. Dowiedz się dlaczego. 

Sytuacji tego typu unikniemy dzięki nowej funkcji w Windows 10. System rozpozna, czy użytkownik dalej siedzi przed komputerem. Gdy stwierdzi, że odeszliśmy od maszyny - zablokuje ją.

embed

Funkcja Dynamic Lock miałaby być połączona z Windows Hello - funkcją, która umożliwia automatyczne odblokowanie maszyny za pomocą rozpoznawania twarzy. 

Część użytkowników uzna zapewne, że automatyczne blokowanie komputera jest tylko kolejną formą kontroli zachowania użytkownika. Wielu konsumentów może przyjąć innowację z ulgą. A jaka jest wasza opinia? Wolelibyście, by komputer sam blokował się, kiedy od niego odejdziecie? 

Źródło: onmsft.com

Polecamy
Komentarze (84)
Microsoft chce automatycznie blokować twój komputer z Windows 10. To wbrew pozorom świetna zmiana
Zaloguj się
 • cest.l.a.vie

  Oceniono 31 razy 25

  Zapewne funkcja będzie standardowo włączona, będzie obciążała komputer, a wyłączenie będzie wymagało kursu informatycznego - z certyfikatem, a potem połączenia z call center w Indiach. Do wyłączenia będzie potrzebny skan twarzy. Nie będzie ważne że nic nie widać w kamerze, bo zaklejona superglue.
  Nawet po zainstalowaniu, przypadkowo doinstaluje się przy następnych poprawkach - jak upgrade do Windows 10.

 • kocurxtr

  Oceniono 14 razy 12

  przyjdzie pogodzić się z Win7 (niektóre programy chodzą tylko pod Win)
  ... i odciąć maszynę od sieci

  a obok postawić jakiegoś grata na linuksie do pozyskiwania potrzebnych do pracy informacji z sieci ...
  trudno
  nie lubię, jak mi ktoś w gary zagląda...

 • vizline

  Oceniono 17 razy 11

  super pomysł. Jutro robię zdjęcie swojego szefa, drukuję je w powiększeniu 1:1 - i mam nielimitowany dostęp do jego komputera :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane