Nie będzie ultraszybkiego internetu prosto z nieba. Google uśmierca projekt Titan

Daniel Maikowski
Dron Titan Aerospace Solara 50

Dron Titan Aerospace Solara 50 (fot. Titan Aerospace)

Jeden z najciekawszych projektów, nad którym przez ostatnie lata pracowano w laboratoriach "Google X", został zamknięty. Alphabet porzucił plany stworzenia sieci dronów, które dostarczałyby szybki internet do każdego zakątka świata.

W 2014 roku Google i Facebook rywalizowały o przejęcie firmy Titan Aeroscape, producenta wysokościowych dronów zasilanych energią słoneczną. Ostatecznie, zwyciężyła firma z Mountain View, co nie przeszkodziło Markowi Zuckerbergowi w zbudowaniu własnego dronaw ramach projektu Aqila.

Dlaczego internetowi giganci tak bardzo zainteresowali się tematem dronów? Otóż marzyło (i wciąz marzy) im się stworzenie globalnej sieci ultraszybkiego internetu, do której dostęp otrzymaliby mieszkańcy każdego zakątka ziemi. Nie chodzi tu bynajmniej o działalność filantropijną. Szerszy dostęp do sieci na całym świecie, to to większa liczba internautów, którym można wyświetlić reklamy, a – nie oszukujmy się – zarówno Google, jak i Facebook są dziś przede wszystkim wielkimi agencjami reklamowymi.

Plany Google’a (a w zasadzie Alphabetu) nabrały realnych kształtów w 2016 roku, gdy gigant rozpoczął pracę nad projektem Skybender. Jego celem miało być stworzenie nowego standardu bezprzewodowej transmisji danych, który zaoferuje prędkość nawet czterdzieści razy większą niż najpopularniejszy obecnie standard 4G/LTE.

Do stworzenia tej globalnej internetowej sieci Alphabet chciał wykorzystać drony Titan, które – po przejęciu firmy Titan Aeroscape – trafiły pod skrzydła słynnego laboratorium "X" (niegdyś "Google X"), zamującego się projektami eksperymentlanymi.

Alphabet rozpoczął nawet testy nowej technologii w centrum Spaceport America.

 

Projekt zamknięty, pracownicy przeniesieni

Niestety, projekt ten został zamknięty znanim na dobre się rozpoczął. W środę rzeczniczka laboratorium "X" potwierdziła, że koncern Alphabet zrezygnował z prac nad rozwojem dronów Titan. Jednocześnie przyznaa, że decyzja w tej sprawie zapadła już w ubiegłym roku. Grupa, która odpowiadała za projekt Titan została rozwiązana, a jej 50 pracowników trafiło do innych projektów realizowanych przez firmę z Mountain View.

Nie wiemy dlaczego Alphabet porzucił swój projekt. Oficjalnie stało się tak z powodu „ekonomicznych i technicznych trudności”.  Być może wpływ na taką decyzję miała katastrofa z udziałem drona Titan, do której doszło w 2015 r.

Na problemy z dronami Titan skarżył się m.in. Mike Bashore, manager systemów informatycznych w Spaceaport America, ośrodku, w którym były one testowane.

Również Facebook ma problemy ze swoim projektem internetowych dronów. W czerwcu ubiegłego roku doszło do wypadku z udziałem jednej z maszyn Aquila, co doprowadziło do wszczęcia dochodzenia przez National Transportation Safety Board, amerykańską agencję zajmującą się badaniem wypadków lotniczych.

Alphabet nie porzuca planów o podniebnym internecie

Czy to koniec marzeń o szybkim internecie dostępnym w każdym zakątku świata? Firma z Mountain View przekonuje, że nie. Alphabet wciąż kontynuuje prace nad projektem Loon, w ramach którego internet miałby być dostarczany przez balony zawieszone na wysokości około 18 km nad Ziemią.

„Na obecnym etapie ekonomicznej i technicznej wykonalności projekt Loon wydaje się być zdecydowanie bardziej obiecującym sposobem, aby połączyć z internetem odległe obszary świata” – podkreśla rzeczniczka laboratorium X.

Zobacz także
 • Atlas podczas "spaceru" w lesie Nie będzie przełomu? Google planuje sprzedaż tej firmy?
 • Drony mają dostarczać internet tam, gdzie trudno go zapewnić w inny sposób Google dostarczy internet 40 razy szybszy niż w sieciach 4G/LTE? Wszystko dzięki dronom zasilanym energią słoneczną
Komentarze (16)
Nie będzie ultraszybkiego internetu z nieba. Google uśmierca drony Titan
Zaloguj się
 • wasiliuk

  Oceniono 7 razy 7

  Bo to był jeden z tych projektów robionych pod publiczkę. Żeby dziennikarze branżowi mieli o czym pisać, przy okazji odmieniając nazwę firmy we wszystkich przypadkach i okraszając przymiotnikami typu "wizjonerski", "innowacyjny" itd.

 • tk

  Oceniono 6 razy 4

  "Szerszy dostęp do sieci na całym świecie, to to większa liczba internautów, którym można wyświetlić reklamy, a – nie oszukujmy się – zarówno Google, jak i Facebook są dziś przede wszystkim wielkimi agencjami reklamowymi."

  A co chcą w ten sposób zareklamować mieszkańcom Afryki Subsaharyjskiej, czy innego równie biednego miejsca? Dzidy czy motyki?

 • srul_sznul_bajtelman_hajfa

  Oceniono 3 razy 3

  .
  Był technicznie niemożliwy do zrobienia, więc nie dziwota.
  .

 • spokojswiety

  Oceniono 7 razy 3

  Z Google jest podobnie jak z Teslą. Dużo obietnic, a wychodzi jak zwykle. Doszli do wniosku, że oferowanie reklam dla mieszkańców krajów 3-go świata się zwyczajnie nie będzie opłacało, a dla ludzi nic za darmo nie będą robić!!! Jak w każdym biznesie chodzi tutaj o pieniądze.

 • ugrydul

  Oceniono 2 razy 2

  To oczywiste, że do tego typu zastosowań najlepsze są balony. Prostsze, tańsze i mniej awaryjne. I sprawdzone od wielu lat np w meteorologii. Natomiast bez sensu jest tytuł "Nie będzie ultraszybkiego internetu prosto z nieba." Będzie. Tyle, że nie na dronach.

 • mr_gm

  Oceniono 1 raz 1

  Pomysł był lekko dziwaczny, bo po co cała flota dronów skoro ze cztery satelity załatwiają problem pokrycia Ziemi netem na perłowo.

 • Te Pe

  Oceniono 3 razy 1

  nie oszukujmy się, kto by korzystał z tego projektu w Afryce, pastuszkowie i ich dzieci czy milicje islamskie? Dobrze że zamknęli.

 • jot-23

  Oceniono 1 raz -1

  Google niedawno wypuscilo "Google Wi-Fi"... jest "fenomenalny" - w system ktory zabiera 10 minut zeby zainstalowac, po czym caly dom jest w zasiegu, jeden ssid i 0 "dead/weak spots" - dzieki piewszemu systemowi ktory robi AP-side handoff (do tej pory wszystkie konsumerskie systemy dzialaly tak ze tylko uzadzenie (telefon, laptop) moglo zmienic AP, ale tylko po tym jak sygnal ze slabego zrodla sie urywal..)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje