Opera Neon - przeglądarka przyszłości inna niż wszystkie. Wygląda wspaniale, a jak działa?

Robert Kędzierski
Opera zaprezentowała właśnie nową przeglądarkę o nazwie Opera Neon. Zachwyca innowacyjnym wyglądem i kilkoma funkcjami. Będzie hitem, czy podzieli losy Micorosft Edge?
 

Internauci znudzeni Google Chrome czy Firefoksem mogą skorzystać z zupełnie nowej przeglądarki. Opera Neon to nowe dzieło Opera Software.

Twórcy aplikacji twierdzą, że stworzyli przeglądarkę przyszłości. Jest w tym sporo prawdy, bo w Opera Neon wszystko wygląda nieco inaczej.

Piękny ekran startowy

Po uruchomieniu przeglądarki wita nas bardzo efektowny ekran startowy. Na niebiesko-fioletowym tle w dynamiczny sposób rozłożono ikonki poszczególnych stron takich jak Facebook czy YouTube. Nad "chmurą" ikon znajduje się pasek wyszukiwania. Po lewej umieszczono menu pozwalające otwierać nowe karty i korzystać z nowatorskich funkcji Neon. Po prawej natomiast widzimy ikonki z otwartymi kartami. 

Opera NeonOpera Neon Fot. Opera Software/Redakcja

Stronę startową można uznać za sukces. Ładna, przejrzysta i intuicyjna. Robi dobre wrażenie i zachęca do poznawania aplikacji. A jest co poznawać.

Ciekawe narzędzia

Menu z lewej strony umożliwia: otwarcie nowej karty (ikona "plusa"), odtworzenie muzyki lub filmu z dowolnej zakładki (ikonka z trójkątem), wykonanie zrzutu ekranu (ikonka z aparatem) tworzenie galerii z pobranych zdjęć (ikonka obrazka), zarządzenie pobieranymi plikami (ikonka dysku). Najciekawsza jest druga z funkcji. Dzięki niej możemy wstrzymać odtwarzanie wideo lub muzyki z dowolnej karty. Bez konieczności przechodzenia na nią. Zamiast szukać ikonki głośnika przy karcie w Chrome wystarczy więc sięgnąć do lewej części ekranu.

Wideo w Opera NeonWideo w Opera Neon Fot. Opera Software

Okienko wideo jest widoczne także po opuszczeniu przeglądarki - wideo możemy zatrzymać z poziomu edytora tekstu czy innej aplikacji. Okno można też przesuwać. 

Wideo w Opera NeonWideo w Opera Neon Opera Neon

Wygodne przechodzenie pomiędzy zakładkami

Opera Neon oferuje też innowacyjne zarządzanie zakładkami. Każde z okien można zminimalizować, dokładnie tak, jak okna w systemie. Otwarta zakładka wróci na ekran startowy, a my będziemy mogli wybrać inną, otworzyć, kartę lub wpisać adres. 

Przechodzenie pomiędzy zakładkamiPrzechodzenie pomiędzy zakładkami Fot. Opera

Jednocześnie menu z zakładkami cały czas jest widoczne. Można to uznać za zaletę: wbrew pozorom takie ustawienie ikon nie przeszkadza. Jest prawie poza polem widzenia. Nie miałem wrażenia, że prawe menu "kradnie" miejsce na ekranie. Przydałaby się jednak opcja pozwalająca schować zarówno lewe i prawe menu, ale na takie innowacje przyjdzie zapewne czas - to dopiero pierwsza wersja Opery Neon. 

Przyszłość czy nisza?

Dziś trudno przesądzić o sukcesie nowe przeglądarki, bo zmierzch Chrome czy Firefoxa wieszczyli zarówno twórcy Vivaldi jak i Edge. Tymczasem przeglądarka Microsoftu, mocno promowana w Windows 10, ma zaledwie ok. 4 procent udziału w rynku, mniej niż Internet Explorer. 

Rynek przeglądarekRynek przeglądarek Fot. za netmarketshare.com

Hegemonia Google Chrome jest niepodważalna, ale pojawienie się nowej przeglądarki to świetna wiadomość dla użytkowników. Opera Neon może okazać się przeglądarką przyszłości, decyzja zależy od internautów. 

Więcej o:
Komentarze (29)
Opera Neon - przeglądarka przyszłości inna niż wszystkie. Wygląda wspaniale, a jak działa?
Zaloguj się
 • cest.l.a.vie

  Oceniono 11 razy 7

  Diabeł tkwi w szczegółach - ilości i jakości dodatków, obsługą RSS, możliwościami synchronizacji między urządzeniami. Nie zmienię FF, jeżeli mam w nim ulubione dodatki, w tym do ograniczania agresywnych reklam, skryptów, filmików, slajdów, itp.

 • otopolskiepieklo

  Oceniono 5 razy 5

  jak na razie to nie mam zamiaru zamieniac Opery na ten substytut nie wiadomo czego - zaskakujące że to jest dzieło opery... to jest przeglądarka dla debilnego pokolenia FB, niczego tam nie da się poustawiać, to jakaś totalna porażka.. nawet nie da się ZMNIEJSZYĆ okna do wymiarów małych, minimum to połowa 15 calowego ekranu (z czego sama strona wen zajmuje 80% bo jakichś pasków bocznych nie da sie schowac

  chciałem wyrazić swoją opinię negatywna - ale już tam takiej funkcji nie ma....

  nie polaecam

 • jakis_gosc01

  Oceniono 4 razy 4

  Piękny wygląd? Już samo spojrzenie na te zrzuty ekranowe zniechęca do tej przeglądarki. Zamiast zrobić normalną przeglądarkę, taką jakie Opera robiła kiedyś tyle, że spełniającą obecne standardy bezpieczeństwa, to kombinują jak koń pod górkę.

 • amica.veritas

  Oceniono 10 razy 4

  Żadna z funkcji mnie nie zainteresowała, żadna nie jest mi potrzebna i nie wyróżnia spośród innych. To jakby wyłącznie efekt dostosowania/stylu i subiektywnej urody, a to trzeciorzędne cechy.
  Mnie interesuje, czy przeglądarka będzie przyjazna MNIE czy koncernom. Czy będzie mnie śledziła i zbierała dane, wyświetlała setki reklam, odtwarzała automatycznie filmiki (w tym głównie niezwiązane z treścią - jak to w Gazecie), czy odwrotnie - nie będzie zżerała RAMu, zwłaszcza po użyciu dodatków, ograniczała reklamy. Niestety, w takie przedsięwzięcia, najwięcej kasy ładują koncerny, które chcą wydobyć ode mnie jak najwięcej big data, sprzedać reklam ile się da, a najlepiej oglądać wszystko tak jak sobie założyli.

 • prolemur

  Oceniono 4 razy 4

  właśnie to zainstalowałem, pierwsze wrażenie - wyjątkowy badziew, zmniejszyło mi ekran w laptopie, ale może ma jakieś zalety i do czegoś się przyda, zobaczymy, na pewno nie będzie to moja główna przeglądarka

 • robproof

  Oceniono 3 razy 3

  Zwrócicie uwagę na zużycie zasobów. Przy kilku kartach zużywa prawie 600 MB ramu. To przeżyję, bo mam go dużo, ale jeden rdzeń procesora jest obciążony prawie w 100%. Mam i7, więc to nie wina słabego sprzętu. FF radzi sobie pod tym względem o niebo lepiej. Nie wspominam o funkcjonalności, bo to oczywiste, że jeszcze długa droga przez twórcami.

 • 162tony

  Oceniono 3 razy 3

  Opera... ja używam opery a przedstawia się jako Chrome 55.0.2883.87 więc te statystyki są jakieś takie...
  w sumie to klasyczna opera już nie istnieje, jest tylko nakładka na chrome.
  Neon? raczej nie...

 • ulanzalasem

  Oceniono 5 razy 3

  Opera...od Opery...czy Opera od Chińczyków, którym sprzedano biznes ? :>

 • otopolskiepieklo

  Oceniono 2 razy 2

  opera czy raczej chrome z nazwa opera? posiada identyczne wady i ma te same problemy, ostatnio co jakiś czas nie chce zastartowac (amło mnie jako konsumenta obchodzi czy bardziej winni są oni czy ci od win10)

  uzywam trochę z przyzwyczajenia, trochę dlatego ostatnio że ma funkcjonujace VPN

  ale na zmiane z FF, która wydaje się bardziej stabilna, oprócz momentów gdy cos zmieniają i wszyskie ustawienia szlag trafia (i trzeba je odzyskiwac)

  nie wiem czemu informatycy staja się coraz głupsi, bo KIEDYŚ tego typu problemów nie miałem

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX