Podszywają się pod LOTTO i obiecują wielkie pieniądze. Uwaga, to kolejne oszustwo

Daniel Maikowski
Przestrzegamy przed kolejnym przekrętem na Facebooku. Tym razem oszuści podszywają się pod organizatorów loterii LOTTO. Obiecują wielkie pieniądze. Niestety, te pieniądze możemy jedynie stracić.

Profil "LOTTO - Polska" na Facebooku polubiło ponad 50 tysięcy osób. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że został on założony kilka dni temu. I że nie ma absolutnie nic wspólnego z Totalizatorem Sportowym, organizatorem loterii LOTTO. To po prostu kolejny przekręt, którego autorzy liczą na szybki i łatwy zysk.

Schemat oszustwa wygląda podobnie jak w przypadku fałszywego profilu Roberta Lewandowskiego, o którym pisaliśmy kilka dni temu. Mamy więc wpis z atrakcyjnym konkursem, w którym możemy wygrać wspaniałe nagrody - np. "Ekstra Pensję" w wysokości 5 tysięcy złotych, wypłacaną co miesiąc przez dwadzieścia lat

Wystarczy , że polubimy profil "LOTTO Polska" na Facebooku i udostępnimy wpis konkursowy naszym znajomym. Ta "atrakcyjna" oferta skusiła już ponad 50 tysięcy użytkowników, którzy polubili fałszywy profil.

Fałszywy profil 'LOTTO Polska'Fałszywy profil 'LOTTO Polska' fot. Facebook/DM

Kosztowny SMS

W swoim przekręcie oszuści idą o krok dalej. Pod konkursowym wpisem, co jakiś czas publikują listę zwycięzców (prawdopodobnie są to losowi użytkownicy Facebooka). Zachęcają ich do odbioru nagrody. Sęk w tym, że aby ją odebrać, należy wcześniej wypełnić tajemniczy formularz. A żeby go wypełnić, należy go pobrać z tajemniczej strony. A żeby pobrać formularz... należy wysłać SMS pod tajemniczy numer telefonu.

Oczywiście motywem działania oszustów jest skłonienie ofiar do aktywowania na swoim smartfonie usługi SMS Premium, za którą zapłacić mogą nawet kilkadziesiąt złotych. To znany schemat oszustwa, na który wielu internautów wciąż niestety się nabiera.

Formularz odbioru nagrodyFormularz odbioru nagrody fot. Facebook/DM

Totalizator Sportowy ostrzega

Od fałszywych stron (bo powstało ich już co najmniej kilka) "LOTTO - Polska" na Facebooku odcina się również sam Totalizator Sportowy, który na swojej stronie internetowej opublikował oświadczenie o następującej treści:

Z uwagi na to, że w ostatnim czasie na portalu Facebook powstały profile o nazwie Lotto Polska (i inne podobnie ułożone nazwy), uprzejmie oświadczamy, że Totalizator Sportowy Sp. z o.o., właściciel marki LOTTO, nie ma z nimi nic wspólnego.
Profile te nielegalnie korzystają z logotypu LOTTO, najprawdopodobniej w celu uzyskania korzyści organizując fikcyjne konkursy. Przestrzegamy Państwa przed braniem udziału w tego typu konkursach - Państwa dane osobowe mogą być wykorzystane w sposób niezgodny z prawem. Jako Totalizator Sportowy nie bierzemy odpowiedzialności za ewentualne konsekwencje, które mogą Państwa spotkać z tego tytułu.
Dziękujemy za Państwa czujność, robimy wszystko, co w naszej mocy, aby te profile zostały jak najszybciej usunięte. Podejmiemy również stosowne kroki prawne przeciwko osobom, które dopuściły się tych naruszeń.

Na swojej stronie Totalizator Sportowy opublikował również listę stron na Facebooku, które są autoryzowane przez właściciela marki LOTTO.

Więcej o:
Komentarze (51)
Podszywają się pod LOTTO i obiecują wielkie pieniądze. Uwaga, to kolejne oszustwo
Zaloguj się
 • elkasowa.02

  Oceniono 17 razy 17

  Zamiast przestrzegać przed oszustami, namierzcie ich i wyślijcie do pierdla!

 • kuszelak

  Oceniono 8 razy 6

  Oszukują ludzi, oszukują firmy i czemu nikt z tym nic nie zrobi. Firmy komórkowe chyba działaja z nimi bo nie jest dla mnie pojete BY NIC Z TYM NIE MOŻNA ZROBIĆ. Takie przekręty robione są od lat z błogosławieństwem sieci komórkowych. Witamy w PL

 • Henryk Wyszatycki

  Oceniono 8 razy 4

  A gdzie błaszczak z zielińskim( od konfetti) i ich policja , która jest tylko od wlepiania mandatów kierowcom, to jest bardzo łatwe !! Złapać oszustów to całe cebeeśmaństwo nie jest w stanie???

 • 68jacekw

  Oceniono 18 razy 4

  Facebook tej strony nie blokuje?No tak -to tylko oszuści.Co innego gdyby było tam zaproszenie na Marsz Niepodległości- te treści są zabronione i były natychmiast blokowane.

 • 2random

  Oceniono 3 razy 3

  Facebook to jeden przekręt - pora to sobie uświadomić. Jeżeli nie służy wyciąganiu danych o użytkownikach, to służy oszukiwaniu. Plusy są minimalne.

 • rycerz_mowiacy_ni_ni

  Oceniono 3 razy 3

  To jest tak głupie,że aż niemożliwe aby się ktoś na to łapał...

 • maz9

  Oceniono 4 razy 2

  Losowanie o godzinie 14:00 przez komputer odbywa się za pomocą programu komputerowego, który chroni interesy organizatorów TS. Losowanie o godz 21:40 odbywa się po usunięciu widowni, aby nie było świadków. Nie wiadomo, czy faktycznie odbywa się losowanie, czy na wizji jest puszczone przygotowane wcześniej nagranie z obstawionymi liczbami.

 • bilderberg500

  Oceniono 2 razy 2

  Józef Bąk w tej firmie robi? Jak tak to jestem spokojny....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX