Samsung wyjaśnia powody problemów z baterią w Note 7. Dwie niezależne katastrofy

Robert Kędzierski
Samsung oficjalnie zakończył wewnętrzne śledztwo dotyczące wadliwych Note 7. Na specjalnej konferencji podał przyczyny przegrzewania się baterii. Wyjaśnił też, co zamierza zrobić, by sytuacja nigdy się nie powtórzyła.

Samsung na specjalnie zorganizowanej konferencji przedstawił wyniki wewnętrznego śledztwa dotyczącego wadliwych baterii w smartfonach Note 7, które ulegały samozapłonowi. Samsung twierdzi, że zna przyczynę problemów i wie, jak uniknąć podobnych sytuacji w przyszłości.

Czytaj też: Galaxy S8 - wszystko co wiemy o flagowym urządzeniu Samsunga przed premierą. 

Dwie niezależne katastrofy

Koreański gigant musiał rozwiązać dwie zagadki. Pierwsza dotyczyła smartfonów, które trafiły na rynek, druga tych, które Samsung naprawił w ramach globalnego programu wymiany. Jak to możliwe, że po wymianie akumulatora na nowy ten również się zapalał? Czy problemem była konstrukcja telefonu, elektronika, oprogramowanie?

Przyczyną pierwotnych problemów był - zgodnie z domysłami mediów - błędny projekt akumulatorów produkowanych przez Samsunga. Były za duże. W związku z tym ulegały mechanicznemu uszkodzeniu - szczególnie na narożnikach. Elektrody wyginały się i dochodziło do przegrzania. 

Samsung wyjaśnia przyczynę problemu z bateriamiSamsung wyjaśnia przyczynę problemu z bateriami Fot. Samsung

Nie była to jednak przypadłość powszechna - na kilka milionów sprzedanych urządzeń odnotowano kilkadziesiąt incydentów. Problemem było jednak to, że nie można było przewidzieć, które z urządzeń zapłoną, a które nie. Samsung podjął więc odważną decyzję: rozpoczął proces wymiany akumulatorów na nowe. 

I tu doszło do kolejnej katastrofy. Kiedy program wymiany akumulatorów się rozpoczął,  Samsung nie wiedział jeszcze, co powoduje problemy w komponentach wyprodukowanych we własnych fabrykach. Postanowił więc, zapewne dla bezpieczeństwa, zamówić akumulatory w firmie Amperex. Niestety również i one ulegały samozapłonowi.

Samsung wyjaśnia przyczynę problemu z bateriamiSamsung wyjaśnia przyczynę problemu z bateriami Fot. Samsung

Tu przyczyna była inna. Przez olbrzymią presję czasu i pośpiech Amperex nie podołał procesowi kontroli jakości. Przez to do urządzeń Samsunga trafiły komponenty wadliwe, posiadające problemy z izolacją wewnętrzną. Efektem było mechaniczne uszkodzenie akumulatora i zwarcie, które prowadziło do zapłonu. 

Samsung zwiększa rygor

Koreański gigant zapewnił, że dokona wszelkich starań, by nigdy już podobna sytuacja nie miała miejsca. Akumulatory będą przechodzić osiem testów. Będzie sprawdzana ich wytrzymałość, przejdą test ładowania i rozładowania, zostaną prześwietlone i poddane kontroli wizualnej.  

Ośmiostopniowy test SamsungaOśmiostopniowy test Samsunga Fot. Samsung

Starania Samsunga mogą sprawić, że również inni producenci podejdą do kwestii bezpieczeństwa akumulatorów bardziej rygorystycznie. Jak już pisaliśmy w przypadku mechanicznego uszkodzenia, przegrzania lub zwarcia każdy akumulator może ulec zapłonowi lub eksplozji. 

Źródło: androidheadlines.com

Więcej o:
Komentarze (20)
Samsung wyjaśnia powody problemów z baterią w Note 7. Dwie niezależne katastrofy
Zaloguj się
 • pintonek

  Oceniono 6 razy 4

  Wymiana baterii zakonczyłby sie powodzeniem gdy by nie głupota koreańców. Cisnęli producenta i żądali niemożliwego nie dając czasu na rzetelną kontrole jakości. Chcieli to mają....

 • wadim.murski

  Oceniono 3 razy 3

  starań się nie dokonuje - starań się dokłada...

 • saj-gon-ki

  Oceniono 2 razy 2

  chcieli szybko i tanio,
  to teraz takie modne

 • zartiepl

  0

  Przyczynę można wyjaśnić bez żadnego śledztwa. W pogoni za kilkudziesięcioma dodatkowymi mAh pojemności producenci przewoltowują baterie. Czyli zwiększają maksymalne napięcie ładowania ogniwa. Skutkuje to krótszą żywotnością (co producentów cieszy), ale też silniejszym nagrzewaniem się i większymi naprężeniami wewnętrznymi. Baterie w tym modelu zostały przewoltowane na nominalne 3,85 V, co już jest dosłownie igraniem z ogniem. Bo z litem nie ma żartów.

 • SierzantYelonek

  0

  W I sromnach , w tym i tych najnowszych stosowane są tylko i wyłącznie ekrany produkowane przez samsunga. To tak jakby ktoś się chciał kłócić która firma lepsza. Dzisiaj widziałem typa z tymi ifonowymi bezprzewodowymi słuchaweczkami. Wyglądał jakby kolczyki nosił :) Porażka

 • fagusp

  Oceniono 6 razy -2

  Mawia się, że instrukcje pilotażu pisane są krwią lotników którzy zginęli.
  Nie wiem czym, będą pisane instrukcje montażu aku w smartfonach, ale na pewno będą pisane na przysmażonej skórze z zadków nabywców Samsunga.

 • wydarzenia-sierpniowe-o16

  Oceniono 6 razy -6

  Dzięki ci Panie Samsung, za to ze skapowałes ,sie że Swistak żle sreberka ponawijał. Ile osób popełniło harakiri? Bo jak zero to dalej wole nie kupować.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX