Były inżynier Mozilli: "przestańcie używać pakietów antywirusowych"

Zdaniem Roberta O'Callahana, byłego inżyniera odpowiedzialnego za rozwój przeglądarki internetowej Firefox, użytkownicy najnowszych wersji systemu Windows powinni zrezygnować z używania zewnętrznego oprogramowania antywirusowego.

Co sprowokowało byłego inżyniera Mozilli do tak niecodziennego zalecenia? Jak tłumaczy O'Callahan dość często producenci oprogramowania antywirusowego nie spełniają standardowych praktyk bezpieczeństwa, a oferowane przez nich pakiety nadmiernie obciążają system operacyjny i nierzadko doprowadzają do awarii.

Dodatkowo sprawiają problemy deweloperom innych aplikacji, w tym przeglądarek internetowych. Jako przykład podaje kilka przypadków, w których antywirus zablokował możliwość aktualizacji Firefoksa, zawierającej ważne poprawki związane z bezpieczeństwem.

Do ochrony przed zagrożeniami ma nam w zupełności wystarczyć rozwiązanie Microsoftu, Windows Defender. Robert O'Callahan chwali starania koncernu z Redmond zmierzające do podniesienia poziomu bezpieczeństwa Windows 10, który przez wielu ekspertów określany jest mianem najbezpieczniejszej wersji w 30-letniej historii tej platformy systemowej. Posiadaczom starszych i mniej bezpiecznych wersji Windows (7 oraz XP) były deweloper Mozilli zaleca jednak pozostawienie antywirusów.

Obie strony nie są bez winy

Warto przypomnieć, że kilku producentom oprogramowania antywirusowego faktycznie zdarzały się w przeszłości poważne wpadki. Niebezpieczne luki wykryto między innymi w pakietach Symanteca czy Trend Micro. Z kolei firma AVG znalazła się w ogniu krytyki w związku z możliwością sprzedaży wyników wyszukiwania i historii przeglądanych stron podmiotom trzecim. Internet wręcz kipi od negatywnych komentarzy internautów, dla których antywirus kojarzy się zazwyczaj ze znacznym spowolnieniem pracy komputera.

Czytaj też: Wolicie AVG od Avasta? Teraz to już nie ma znaczenia

Z drugiej strony nie tak dawno sam Eugene Kaspersky (twórca Kaspersky Lab) oskarżył Microsoft o praktyki monopolistyczne. Jego zdaniem wielu użytkowników Windows 10 narzeka na ogromną inwazyjność systemu oraz jego ustawień. Rzekomo zdarza się nawet, że najnowsze 'okienka' usuwają aplikacje zainstalowane przez użytkownika, wstawiając w ich miejsce własne oprogramowanie. Kaspersky określił to wtedy mianem walki Dawida z Goliatem.

Czy faktycznie powinniśmy posłuchać rady O'Callahana? Na pewno nie wszyscy i nie w każdym przypadku. Dla wielu mniej zaawansowanych użytkowników antywirus nadal wydaje się koniecznością.

Więcej o:
Komentarze (90)
Były inżynier Mozilli: "przestańcie używać pakietów antywirusowych"
Zaloguj się
 • lord_of_the_ducks

  Oceniono 27 razy 25

  Od lat wiadomo, że najbardziej zagrożoną strefa w systemie komputerowym jest przestrzeń pomiędzy klawiaturą i siedzeniem fotela😉

 • lese_majeste

  Oceniono 9 razy 7

  tak na prawdę najlepszyn antywirusem jest własna głowa, łaź tam gdzie można a nie gdzie cie namawiają, nie instaluj żądnych góvvien, typu najlepszy program do czegoś tam, instaluj tylko to co na prawdę potrzebujesz i będzie dobrze

 • tumaxer

  Oceniono 4 razy 4

  "Do ochrony przed zagrożeniami ma nam w zupełności wystarczyć rozwiązanie Microsoftu, Windows Defender."
  Protip: nie wystarcza. Testowałem.

 • Oskar Jursza

  Oceniono 24 razy 4

  Według AV-TEST Windows Defender w Windows 10 jest tak samo skuteczny jak większość topowych płatnych antywirusów. Microsoft się tym nie chwali ale w kwestii bezpieczeństwa zrobili naprawdę wiele.

 • otopolskiepieklo

  Oceniono 5 razy 3

  niech ten inzynier jeszcze powie, że szczepionki powoduja autyzm - to będzie do kompletu

 • luni8

  Oceniono 6 razy 2

  "oferowane przez nich pakiety nadmiernie obciążają system operacyjny"
  Nie wiem jakobecnie ale wlasnie z tego powodu lata temu zrezygnowałem z antywirusów.

 • rosswatowski

  Oceniono 6 razy 2

  taaa, zapora windowsowa, antyvir windowsowy, system Windows, a komputer to jeszcze wasz? hyhyhy tylko na papierze, no chiba, że faktura był elektroniczna, to i to już nie takie pewne :) permanentna inwigilacja!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX